Største virksomheder i Egedal efter ansatte
Største virksomheder i Egedal sorteret efter ansatte. Egedal Kommune topper med 4.254, fulgt af Textilia Group A/S (1.743) og OTICON A/S (1.691). I alt 500 virksomheder fra Egedal indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 4. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Egedal Kommune | — | 4.254 | 8,9 | Ølstykke |
| 2 | Textilia Group A/S | 1,7 mia. kr. | 1.743 | 8,9 | Smørum |
| 3 | OTICON A/S | 7,6 mia. kr. | 1.691 | 9,8 | Smørum |
| 4 | DLF Seeds A/S | 7,6 mia. kr. | 357 | 9,4 | Smørum |
| 5 | MINERVA IMAGING ApS | 162,1 mio. kr. | 210 | 8,2 | Ølstykke |
| 6 | Audika ApS | 108,4 mio. kr. | 183 | 8,0 | Smørum |
| 7 | AjourCare ApS | 43,2 mio. kr. | 181 | 9,2 | Stenløse |
| 8 | EventCrew Safety ApS | 10,5 mio. kr. | 130 | 8,5 | Ølstykke |
| 9 | STENLØSE PRIVATSKOLE | — | 119 | 7,9 | Stenløse |
| 10 | JB METALINDUSTRI A/S | 55,7 mio. kr. | 101 | 8,3 | Ølstykke |
| 11 | Egedal Gymnasium & HF | — | 95 | 7,7 | Stenløse |
| 12 | Egedal Hjemmeservice ApS | 27,6 mio. kr. | 73 | 7,6 | Ølstykke |
| 13 | Bio Property Services ApS | 29,0 mio. kr. | 69 | 4,7 | Smørum |
| 14 | BEATRÆ A/S SNEDKER- OG TØMRERFIRMA | 13,9 mio. kr. | 65 | 8,7 | Stenløse |
| 15 | Oticon Denmark A/S | 46.764 kr. | 65 | 7,4 | Smørum |
| 16 | 7 Steel Service Denmark A/S | 217,3 mio. kr. | 64 | 7,5 | Ølstykke |
| 17 | Demant A/S | 23,0 mia. kr. | 61 | 9,3 | Smørum |
| 18 | S/I Selma Marie | — | 60 | 7,5 | Ølstykke |
| 19 | Kongemosen Smørum ApS | 7,0 mio. kr. | 58 | 7,2 | Smørum |
| 20 | Rørskou El ApS | 28,6 mio. kr. | 56 | 8,0 | Stenløse |
| 21 | HØJ ELITEHÅNDBOLD ApS | 12,6 mio. kr. | 51 | 7,7 | Ølstykke |
| 22 | Lasse Jess, 858 Veksø ApS | 5,2 mio. kr. | 49 | 6,3 | Veksø Sjælland |
| 23 | Ganløse Kro af 2017 ApS | 6,2 mio. kr. | 45 | 6,2 | Stenløse |
| 24 | PV-UDLEJNING A/S | 39,1 mio. kr. | 43 | 5,3 | Ølstykke |
| 25 | Flexiteek Denmark ApS | 15,7 mio. kr. | 41 | 8,3 | Stenløse |
| 26 | TAYYIB FOOD ApS | 17,2 mio. kr. | 40 | 7,1 | Smørum |
| 27 | Ikhlas ApS | 26,1 mio. kr. | 39 | 5,5 | Smørum |
| 28 | Frederik Ditlevsen , 736 Ølstykke ApS | 3,1 mio. kr. | 39 | 5,3 | Ølstykke |
| 29 | GOBO BYG A/S | 14,3 mio. kr. | 37 | 4,9 | Ølstykke |
| 30 | AJ-Byg ApS | 17,5 mio. kr. | 37 | 6,9 | Smørum |
| 31 | ELVERDALS PROF DANISH PRODUCTS A/S | 18,4 mio. kr. | 34 | 5,7 | Smørum |
| 32 | Ubbely Krisecenter ApS | 14,2 mio. kr. | 33 | 7,8 | Stenløse |
| 33 | DKT AUTO A/S | 20,8 mio. kr. | 32 | 6,1 | Stenløse |
| 34 | Smørum Konditori ApS | 6,3 mio. kr. | 32 | 7,0 | Smørum |
| 35 | Børnehuset Karmsten | — | 31 | 7,3 | Ølstykke |
| 36 | Smørum Golfklub | — | 31 | 7,0 | Smørum |
| 37 | Jul & Partnere P/S | 6,0 mio. kr. | 31 | 6,5 | Smørum |
| 38 | SC Ejendomme 3 ApS | 9,6 mio. kr. | 31 | 6,6 | Smørum |
| 39 | Cohen Invest ApS | 1,7 mio. kr. | 30 | 3,0 | Ølstykke |
| 40 | P.M. MONTAGE-TEKNIK A/S | 18,6 mio. kr. | 29 | 8,1 | Stenløse |
| 41 | MERMAID MEDICAL A/S | 54,1 mio. kr. | 29 | 8,3 | Stenløse |
| 42 | AXFLOW A/S | 27,3 mio. kr. | 28 | 6,1 | Smørum |
| 43 | KASA GRUPPEN A/S | 12,1 mio. kr. | 27 | 6,4 | Stenløse |
| 44 | Restaurant Eagle ApS | 5,9 mio. kr. | 27 | 7,3 | Smørum |
| 45 | Müller`s Guldsmedje v/Frank Müller | — | 26 | 7,4 | Stenløse |
| 46 | Ølstykke Sogns Menighedsråd | — | 26 | 7,4 | Ølstykke |
| 47 | Emaldo ApS | -49,5 mio. kr. | 26 | 3,4 | Ølstykke |
| 48 | FLEMMING FRANCK A/S | 11,7 mio. kr. | 25 | 7,6 | Stenløse |
| 49 | Makit | — | 25 | 7,5 | Stenløse |
| 50 | DBRAMANTE1928 ApS | 36,2 mio. kr. | 25 | 6,8 | Ølstykke |
Om ranglisten for egedal
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for egedal efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Egedal Kommune med 4.254, efterfulgt af Textilia Group A/S (1.743) og OTICON A/S (1.691).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.