Største virksomheder i Bornholm efter omsætning
Største virksomheder i Bornholm sorteret efter omsætning. JENSEN DENMARK A/S topper med 1,1 mia. kr., fulgt af STUDSGAARD HOLDING A/S (934,0 mio. kr.) og BHS Logistics A/S (681,2 mio. kr.). I alt 500 virksomheder fra Bornholm indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JENSEN DENMARK A/S | 1,1 mia. kr. | 661 | 9,8 | Rønne |
| 2 | STUDSGAARD HOLDING A/S | 934,0 mio. kr. | — | 7,1 | Rønne |
| 3 | BHS Logistics A/S | 681,2 mio. kr. | 309 | 6,7 | Rønne |
| 4 | Bornholms Energi og Forsyning Holding A/S | 531,3 mio. kr. | — | 8,4 | Rønne |
| 5 | KOEFOED HOLDING ApS | 323,0 mio. kr. | — | 8,4 | Rønne |
| 6 | PLE A/S | 321,3 mio. kr. | 121 | 9,2 | Rønne |
| 7 | RØNNE HAVN A/S | 270,9 mio. kr. | 49 | 8,5 | Rønne |
| 8 | Bornholms El-Produktion A/S | 195,3 mio. kr. | — | 7,4 | Rønne |
| 9 | Ocean Prawns Holding 2019 ApS | 140,4 mio. kr. | — | 8,2 | Nexø |
| 10 | OCEAN PRAWNS A/S | 140,0 mio. kr. | 16 | 8,3 | Nexø |
| 11 | Bornholms Energi og Forsyning A/S | 134,1 mio. kr. | 179 | 7,2 | Rønne |
| 12 | BORNHOLMS VARME A/S | 129,4 mio. kr. | — | 5,4 | Rønne |
| 13 | Bornholms Energi A/S | 114,1 mio. kr. | — | 7,5 | Rønne |
| 14 | RVV A.M.B.A. | 112,1 mio. kr. | 14 | 5,5 | Rønne |
| 15 | RØNNE VARME A/S | 99,6 mio. kr. | — | 5,1 | Rønne |
| 16 | TREFOR El-net Øst A/S | 95,9 mio. kr. | — | 7,3 | Rønne |
| 17 | BORNHOLMS SPILDEVAND A/S | 80,2 mio. kr. | — | 8,2 | Rønne |
| 18 | BORNCUT A/S | 55,1 mio. kr. | 27 | 7,7 | Rønne |
| 19 | ENTREPRENØRFIRMAET JENS MØLLER, GUDHJEM A/S | 49,3 mio. kr. | 96 | 7,7 | Gudhjem |
| 20 | CARL EDVARD MOGENSENS FOND | 49,3 mio. kr. | — | 8,2 | Rønne |
| 21 | BECK PACK SYSTEMS A/S | 49,2 mio. kr. | 32 | 7,9 | Rønne |
| 22 | JENSEN INDUSTRIAL GROUP A/S | 45,1 mio. kr. | — | 8,5 | Rønne |
| 23 | KNUDSKER EL ApS | 42,1 mio. kr. | 106 | 8,6 | Rønne |
| 24 | Bornholm Hotels ApS | 42,0 mio. kr. | 149 | 8,5 | Rønne |
| 25 | FUGATO A/S | 39,6 mio. kr. | 64 | 7,9 | Nexø |
| 26 | HASLE REFRACTORIES A/S | 34,7 mio. kr. | 25 | 7,6 | Rønne |
| 27 | OLE HOLM TRANSPORT ApS | 34,6 mio. kr. | 37 | 8,0 | Rønne |
| 28 | FLEMMING SVENDSEN VVS ApS | 34,5 mio. kr. | 75 | 8,1 | Rønne |
| 29 | Bornholms Andelsmejeri a.m.b.a. | 33,1 mio. kr. | 92 | 8,4 | Klemensker |
| 30 | PL BETON A/S | 32,6 mio. kr. | 76 | 6,2 | Rønne |
| 31 | JH MULEBY HOLDING ApS | 32,6 mio. kr. | — | 7,9 | Rønne |
| 32 | CRUIJSEN FARMING ApS | 30,5 mio. kr. | 19 | 7,2 | Hasle |
| 33 | CHRISTIANIA BIKES ApS | 27,3 mio. kr. | 30 | 8,2 | Rønne |
| 34 | NYBOES AUTO ApS. | 24,6 mio. kr. | 44 | 6,9 | Rønne |
| 35 | BHS Service Center A/S | 24,0 mio. kr. | 23 | 6,7 | Rønne |
| 36 | FAMILIE FERIE BORNHOLM ApS | 23,4 mio. kr. | 5 | 8,1 | Rønne |
| 37 | AXEL SØRENSEN EL A/S | 23,0 mio. kr. | 46 | 7,4 | Rønne |
| 38 | BORNHOLMS VAND A/S | 22,5 mio. kr. | — | 7,9 | Rønne |
| 39 | BORNTEK INDUSTRI A/S | 22,3 mio. kr. | 35 | 8,6 | Rønne |
| 40 | AKTIESELSKABET BORNHOLMS TIDENDE | 20,9 mio. kr. | 105 | 8,8 | Rønne |
| 41 | NORDBORNHOLMS BYGGEFORRETNING ApS | 19,3 mio. kr. | 19 | 7,3 | Allinge |
| 42 | BYG-GRØNT ApS | 18,7 mio. kr. | 44 | 6,2 | Rønne |
| 43 | FERIEPARTNER BORNHOLM ApS | 18,5 mio. kr. | 46 | 7,9 | Aakirkeby |
| 44 | Restaurant Gruppen ApS | 17,9 mio. kr. | 55 | 7,1 | Svaneke |
| 45 | BORNGROS DISTRIBUTION ApS | 17,6 mio. kr. | 20 | 5,1 | Rønne |
| 46 | KÆRBYGÅRD ApS | 17,4 mio. kr. | 3 | 7,3 | Rønne |
| 47 | STM ENTREPRISE ApS | 16,5 mio. kr. | 32 | 7,3 | Klemensker |
| 48 | Gudhjem Bus ApS | 16,5 mio. kr. | 36 | 6,0 | Østermarie |
| 49 | Tandlægeselskabet Tandlægen.dk - Rønne ApS | 14,7 mio. kr. | 15 | 5,5 | Rønne |
| 50 | SVANEKE BRYGHUS A/S | 14,5 mio. kr. | 18 | 7,7 | Svaneke |
Om ranglisten for bornholm
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for bornholm efter omsætning — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er JENSEN DENMARK A/S med 1,1 mia. kr., efterfulgt af STUDSGAARD HOLDING A/S (934,0 mio. kr.) og BHS Logistics A/S (681,2 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.