Største virksomheder i Bornholm efter ansatte
Største virksomheder i Bornholm sorteret efter ansatte. Bornholms Regionskommune topper med 4.313, fulgt af JENSEN DENMARK A/S (661) og BHS Logistics A/S (309). I alt 500 virksomheder fra Bornholm indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 7. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bornholms Regionskommune | — | 4.313 | 9,0 | Rønne |
| 2 | JENSEN DENMARK A/S | 1,1 mia. kr. | 661 | 9,8 | Rønne |
| 3 | BHS Logistics A/S | 681,2 mio. kr. | 309 | 6,7 | Rønne |
| 4 | Campus Bornholm | — | 180 | 8,2 | Rønne |
| 5 | Bornholms Energi og Forsyning A/S | 134,1 mio. kr. | 179 | 7,2 | Rønne |
| 6 | Bornholm Hotels ApS | 42,0 mio. kr. | 149 | 8,5 | Rønne |
| 7 | PLE A/S | 321,3 mio. kr. | 121 | 9,2 | Rønne |
| 8 | KNUDSKER EL ApS | 42,1 mio. kr. | 106 | 8,6 | Rønne |
| 9 | AKTIESELSKABET BORNHOLMS TIDENDE | 20,9 mio. kr. | 105 | 8,8 | Rønne |
| 10 | TV 2 BORNHOLM | — | 104 | 7,8 | Aakirkeby |
| 11 | ENTREPRENØRFIRMAET JENS MØLLER, GUDHJEM A/S | 49,3 mio. kr. | 96 | 7,7 | Gudhjem |
| 12 | Bornholms Andelsmejeri a.m.b.a. | 33,1 mio. kr. | 92 | 8,4 | Klemensker |
| 13 | BORNHOLMS MUSEUM | — | 85 | 7,8 | Rønne |
| 14 | PL BETON A/S | 32,6 mio. kr. | 76 | 6,2 | Rønne |
| 15 | FLEMMING SVENDSEN VVS ApS | 34,5 mio. kr. | 75 | 8,1 | Rønne |
| 16 | FUGATO A/S | 39,6 mio. kr. | 64 | 7,9 | Nexø |
| 17 | Nexø Apotek v/Dennis Krag-Jakobsen | — | 58 | 6,3 | Nexø |
| 18 | Restaurant Gruppen ApS | 17,9 mio. kr. | 55 | 7,1 | Svaneke |
| 19 | RØNNE PRIVATSKOLE | — | 55 | 7,7 | Rønne |
| 20 | HJB BYGGEFORRETNING ApS | 8,2 mio. kr. | 54 | 8,0 | Rønne |
| 21 | BTS ApS | 6,8 mio. kr. | 50 | 7,4 | Rønne |
| 22 | Niclas Fuglsang, 958 Rønne ApS | 5,0 mio. kr. | 50 | 7,4 | Rønne |
| 23 | FONDEN BORNHOLMS MIDDELALDERCENTER | 4,6 mio. kr. | 49 | 7,0 | Gudhjem |
| 24 | NORDBORNHOLMS RØGERI ApS | 10,3 mio. kr. | 49 | 7,7 | Allinge |
| 25 | RØNNE HAVN A/S | 270,9 mio. kr. | 49 | 8,5 | Rønne |
| 26 | Bornholms Frie Idrætsskole | — | 48 | 7,4 | Rønne |
| 27 | AXEL SØRENSEN EL A/S | 23,0 mio. kr. | 46 | 7,4 | Rønne |
| 28 | FERIEPARTNER BORNHOLM ApS | 18,5 mio. kr. | 46 | 7,9 | Aakirkeby |
| 29 | Cafe Gustav ApS | 8,1 mio. kr. | 46 | 7,7 | Rønne |
| 30 | Madcompagniet Bornholm ApS | 2,1 mio. kr. | 45 | 7,3 | Svaneke |
| 31 | BYG-GRØNT ApS | 18,7 mio. kr. | 44 | 6,2 | Rønne |
| 32 | Nordlandet ApS | 12,3 mio. kr. | 44 | 6,7 | Allinge |
| 33 | NYBOES AUTO ApS. | 24,6 mio. kr. | 44 | 6,9 | Rønne |
| 34 | BORNHOLMS BRANDFORSIKRING A/S | — | 43 | 8,2 | Rønne |
| 35 | Nexø el & vvs ApS | 9,3 mio. kr. | 42 | 7,8 | Nexø |
| 36 | Foreningen Folkemødet | — | 42 | 6,9 | Allinge |
| 37 | KLEMENSKER BRUGSFORENING | 7,9 mio. kr. | 41 | 6,8 | Klemensker |
| 38 | TASK Engineering ApS | 11,0 mio. kr. | 41 | 5,9 | Rønne |
| 39 | Kasper Buchardt Thye fotografi & video | — | 40 | 6,9 | Svaneke |
| 40 | KONDITOR BAGER BORNHOLM A/S | 12,8 mio. kr. | 40 | 6,3 | Rønne |
| 41 | Jens Christian Viborg, 407 Rønne ApS | 5,0 mio. kr. | 40 | 7,5 | Rønne |
| 42 | KARAMEL KOMPAGNIET A/S | 8,8 mio. kr. | 38 | 7,7 | Rønne |
| 43 | AAKIRKEBY BRUGSFORENING | 8,5 mio. kr. | 38 | 6,6 | Aakirkeby |
| 44 | ØBM-Bornholm ApS | 12,2 mio. kr. | 38 | 6,6 | Rønne |
| 45 | BNB Udlejning ApS | 435.402 kr. | 38 | 4,9 | Gudhjem |
| 46 | GUDHJEM RØGERI ApS | 8,6 mio. kr. | 37 | 7,6 | Nexø |
| 47 | BORNHOLMS HØJSKOLE | — | 37 | 7,4 | Aakirkeby |
| 48 | Den selvejende institution Svaneke Friskole | — | 37 | 7,1 | Svaneke |
| 49 | PETERSKOLEN | — | 37 | 7,3 | Rønne |
| 50 | OLE HOLM TRANSPORT ApS | 34,6 mio. kr. | 37 | 8,0 | Rønne |
Om ranglisten for bornholm
Ranglisten rangerer 500 virksomheder inden for bornholm efter ansatte — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Bornholms Regionskommune med 4.313, efterfulgt af JENSEN DENMARK A/S (661) og BHS Logistics A/S (309).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.