Største virksomheder i Allerød efter omsætning
Største virksomheder i Allerød sorteret efter omsætning. WSA A/S topper med 19,3 mia. kr., fulgt af T&W Medical A/S (19,3 mia. kr.) og WS Audiology A/S (13,5 mia. kr.). I alt 100 virksomheder fra Allerød indgår. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 16. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | WSA A/S | 19,3 mia. kr. | 28 | 8,4 | Lynge |
| 2 | T&W Medical A/S | 19,3 mia. kr. | 22 | 8,3 | Lynge |
| 3 | WS Audiology A/S | 13,5 mia. kr. | 919 | 9,0 | Lynge |
| 4 | MATAS A/S | 8,8 mia. kr. | — | 8,7 | Allerød |
| 5 | MATAS OPERATIONS A/S | 4,9 mia. kr. | 3.255 | 9,1 | Allerød |
| 6 | NIRAS GRUPPEN A/S | 4,0 mia. kr. | — | 8,4 | Allerød |
| 7 | WELLTEC INTERNATIONAL ApS | 2,7 mia. kr. | — | 9,3 | Allerød |
| 8 | NIRAS A/S | 2,5 mia. kr. | 2.088 | 9,1 | Allerød |
| 9 | HP INC DANMARK ApS | 2,0 mia. kr. | 65 | 7,8 | Allerød |
| 10 | BURMEISTER & WAIN SCANDINAVIAN CONTRACTOR A/S | 1,5 mia. kr. | 208 | 7,3 | Allerød |
| 11 | SEC DATACOM Group A/S | 1,5 mia. kr. | 7 | 6,7 | Allerød |
| 12 | Essity Denmark A/S | 1,4 mia. kr. | 132 | 8,2 | Allerød |
| 13 | HEWLETT-PACKARD ApS | 1,4 mia. kr. | 121 | 7,7 | Allerød |
| 14 | SEC DATACOM A/S | 1,2 mia. kr. | 43 | 6,5 | Allerød |
| 15 | WELLTEC A/S | 1,1 mia. kr. | 199 | 9,0 | Allerød |
| 16 | MISSIONPHARMA A/S | 933,9 mio. kr. | 67 | 9,1 | Lynge |
| 17 | WEIBEL SCIENTIFIC A/S | 902,6 mio. kr. | 608 | 9,4 | Allerød |
| 18 | S C T Holding ApS | 827,5 mio. kr. | — | 8,2 | Allerød |
| 19 | HEIA ApS | 817,8 mio. kr. | — | 8,1 | Allerød |
| 20 | SCT TRANSPORT A/S | 772,3 mio. kr. | 342 | 8,7 | Allerød |
| 21 | FRITZ HANSEN A/S | 574,0 mio. kr. | 104 | 8,3 | Allerød |
| 22 | DESPEC DENMARK A/S | 545,6 mio. kr. | 79 | 6,9 | Lynge |
| 23 | CHEMOMETEC A/S | 511,1 mio. kr. | 140 | 9,4 | Allerød |
| 24 | Qufora A/S | 331,4 mio. kr. | 71 | 8,7 | Allerød |
| 25 | Qufora Holding ApS | 331,4 mio. kr. | — | 8,2 | Allerød |
| 26 | REGO SILICONES ApS | 320,2 mio. kr. | 2 | 7,5 | Allerød |
| 27 | SOH ApS | 254,2 mio. kr. | — | 7,7 | Lynge |
| 28 | KRØLL CRANES A/S | 200,3 mio. kr. | 66 | 7,3 | Lynge |
| 29 | GLOBAL SCANNING A/S | 192,9 mio. kr. | — | 7,8 | Allerød |
| 30 | LILLERØD BRUGSFORENING | 186,9 mio. kr. | 183 | 8,5 | Allerød |
| 31 | AAPS Holding ApS | 167,1 mio. kr. | — | 6,3 | Allerød |
| 32 | BREGNERØD INVESTERINGSSELSKAB ApS | 125,0 mio. kr. | 4 | 5,3 | Lynge |
| 33 | STOKVIS DANMARK ApS | 123,4 mio. kr. | 12 | 8,3 | Allerød |
| 34 | Global Scanning Denmark A/S | 118,9 mio. kr. | 30 | 7,3 | Allerød |
| 35 | CapHold Guldager ApS | 107,1 mio. kr. | — | 7,1 | Allerød |
| 36 | TopCap Guldager ApS | 107,1 mio. kr. | — | 6,9 | Allerød |
| 37 | Kratbjerg Invest ApS | 106,9 mio. kr. | — | 8,5 | Allerød |
| 38 | Lynge-Uggeløse Brugsforening a.m.b.a | 102,6 mio. kr. | 86 | 7,4 | Lynge |
| 39 | TopCo FX ApS | 99,2 mio. kr. | — | 7,3 | Allerød |
| 40 | FAIRPOINT OUTDOORS A/S | 98,8 mio. kr. | 74 | 7,8 | Allerød |
| 41 | AMETEK DENMARK A/S | 97,3 mio. kr. | 46 | 8,8 | Allerød |
| 42 | GSA INVEST ApS | 96,5 mio. kr. | 1 | 8,6 | Lynge |
| 43 | LANGLEY HOLDING A/S | 95,9 mio. kr. | — | 7,6 | Allerød |
| 44 | Paychex Europe Denmark ApS | 87,3 mio. kr. | 114 | 9,4 | Allerød |
| 45 | EJENDOMSSELSKABET ØSTERVOLD A/S | 85,1 mio. kr. | 9 | 8,0 | Allerød |
| 46 | Haagensen Holding ApS | 79,9 mio. kr. | 1 | 6,8 | Allerød |
| 47 | PETI INVEST ApS | 74,8 mio. kr. | — | 6,7 | Allerød |
| 48 | T1A Group ApS | 73,0 mio. kr. | — | 6,9 | Allerød |
| 49 | MGS Lynge A/S | 71,2 mio. kr. | 34 | 7,9 | Lynge |
| 50 | MÖLNLYCKE HEALTH CARE ApS | 64,4 mio. kr. | 36 | 7,9 | Allerød |
Om ranglisten for allerød
Ranglisten dækker alle 500 virksomheder inden for allerød sorteret efter omsætning. Topplaceret er WSA A/S med 19,3 mia. kr., efterfulgt af T&W Medical A/S (19,3 mia. kr.) og WS Audiology A/S (13,5 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.