| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | UL HOLDING IKAST ApS | 15974,5% | 75.313 kr. | — | 7,1 | Ikast |
| 2 | SKOVSELSKABET DJURSLAND ApS | 10481,4% | 9.460 kr. | — | 7,7 | Skødstrup |
| 3 | PETER TØLBØLL HOLDING ApS | 9755,8% | 34.984 kr. | 1 | 6,8 | Aars |
| 4 | Eldorado Holding 2016 A/S | 8738,6% | 35.063 kr. | 1 | 6,0 | Haderslev |
| 5 | SILVICULTURA ApS | 7346,8% | 423.997 kr. | — | 8,5 | Humlebæk |
| 6 | ARKLA ApS | 7218,4% | 25.212 kr. | — | 7,1 | Vejle |
| 7 | Claus Jürgensen Holding ApS | 3334,9% | 78.542 kr. | — | 7,6 | Tinglev |
| 8 | JA Ejendomme og Skovudvikling ApS | 2195,5% | 7.957 kr. | 1 | 6,5 | Aulum |
| 9 | EMENIKA ApS | 1857,2% | 115.146 kr. | — | 7,8 | Vejle |
| 10 | BARRITSKOV HOLDING ApS | 1796,1% | 11,4 mio. kr. | 1 | 7,5 | Barrit |
| 11 | P. GRAMSTRUP HOLDING ApS | 1485,0% | 67.145 kr. | — | 7,5 | Aarhus V |
| 12 | GULDBORG SKOVDISTRIKT ApS | 1378,0% | 1,9 mio. kr. | — | 7,7 | Nysted |
| 13 | LFR HOLDING 2012 ApS | 1367,9% | 127.568 kr. | 1 | 6,1 | Grindsted |
| 14 | SPEDITØR ANDRESENS MINDEFOND | 1350,3% | 73.234 kr. | 3 | 5,9 | Kolding |
| 15 | BRDR. HØJRUP HOLDING A/S | 1329,7% | 331.313 kr. | — | 7,0 | Jelling |
| 16 | Christianssæde ApS | 1282,2% | 243.914 kr. | 6 | 7,7 | København K |
| 17 | AAGE V. JENSEN NATURFOND | 1143,1% | 18,5 mio. kr. | 23 | 9,0 | København V |
| 18 | Trækjær Holding ApS | 875,2% | 478.165 kr. | — | 7,6 | Gram |
| 19 | DUP_NIS INVEST ApS | 835,5% | 57.061 kr. | — | 8,6 | Grindsted |
| 20 | SKAFØGÅRD GODS ApS | 576,5% | 206.840 kr. | 1 | 7,4 | Mørke |
| 21 | Q.R. HOLDING ApS | 545,1% | 33.235 kr. | — | 7,8 | Ry |
| 22 | LAND & SKOV ApS | 503,2% | 379.048 kr. | — | 7,6 | Svendborg |
| 23 | Bjørslev og Harreskov Plantager ApS | 502,4% | 2,0 mio. kr. | — | 7,9 | Herning |
| 24 | Stubkjær Skovselskab ApS | 394,8% | 2,7 mio. kr. | — | 8,5 | Herning |
| 25 | Keldermose ApS | 317,2% | 51.059 kr. | — | 6,0 | Skjern |
| 26 | KALKERUP SKOV OG GLAMSBJERG HEGN ApS | 308,8% | 88.297 kr. | — | 8,1 | Glamsbjerg |
| 27 | NØRMARK HOLDING ApS | 303,8% | 66.171 kr. | — | 6,4 | Tarm |
| 28 | AKTIESELSKABET TRANUM PLANTAGE | 289,6% | 122.498 kr. | — | 8,0 | Brovst |
| 29 | Biomathic ApS | 272,2% | 136.988 kr. | 1 | 5,3 | København N |
| 30 | JAN DRØHSE HOLDING ApS | 254,9% | 280.891 kr. | 3 | 6,6 | Løgumkloster |
| 31 | PLANTNINGSSELSKABET "STEEN BLICHER" A/S | 251,2% | 5,6 mio. kr. | 3 | 7,9 | Viborg |
| 32 | Gert Alstrup Holding ApS | 239,9% | 754.016 kr. | — | 7,2 | Videbæk |
| 33 | ALCAS ApS | 234,6% | 887.484 kr. | — | 7,7 | Holte |
| 34 | Grydemøllevej 2 ApS | 232,3% | 4.901 kr. | — | 7,3 | Jyderup |
| 35 | Gjerløvgård ApS | 222,4% | 3.100 kr. | — | 7,9 | Askeby |
| 36 | ØSTVENDSYSSEL PLANTAGESELSKAB ApS | 209,5% | 42.847 kr. | 1 | 6,5 | Frederikshavn |
| 37 | WEFRI A/S | 188,9% | 13,8 mio. kr. | 34 | 8,5 | København K |
| 38 | RIBERHUS INVEST ApS | 185,1% | 1,3 mio. kr. | — | 8,2 | Ejstrupholm |
| 39 | Bent Leonhard Consult ApS | 182,6% | 2.644 kr. | 1 | 5,3 | Haarby |
| 40 | AKTIESELSKABET HOUBORG PLANTAGE | 180,9% | 292.820 kr. | — | 7,6 | Hovborg |
| 41 | Skovselskabet Duemose ApS | 174,9% | 34.992 kr. | — | 8,0 | København S |
| 42 | VØGAS - LUND ApS | 171,7% | 1.453 kr. | — | 6,5 | Bramming |
| 43 | WESTERGAARD & DALSGAARD ApS | 168,0% | 36.265 kr. | — | 7,4 | Roslev |
| 44 | TIRSLUND PLANTAGE ApS | 166,5% | 70.615 kr. | — | 7,9 | Brørup |
| 45 | MØLLER Thomas Holding ApS | 156,4% | 487.437 kr. | — | 6,9 | Brædstrup |
| 46 | A/S MORSØ SØNDERHERREDS PLANTAGE | 141,9% | 1,1 mio. kr. | — | 7,4 | Øster Assels |
| 47 | HVAM SKOV- OG EJENDOMSSELSKAB ApS | 141,8% | 43.403 kr. | — | 7,8 | Holstebro |
| 48 | PREMIUMMOSS ApS | 130,1% | 171.871 kr. | — | 6,5 | Herning |
| 49 | 'BEPLANTNINGSSELSKABET STAUSHEDE'. AKTIESELSKAB | 119,7% | 172.389 kr. | — | 8,0 | Gesten |
| 50 | TORNVED SKOV ApS | 117,0% | 791.114 kr. | — | 7,4 | Snertinge |
Ranglisten dækker alle 469 virksomheder inden for skovbrug sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er UL HOLDING IKAST ApS med 15974,5%, efterfulgt af SKOVSELSKABET DJURSLAND ApS (10481,4%) og PETER TØLBØLL HOLDING ApS (9755,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.