Top Skovbrug: Resultat
Top 500 virksomheder inden for skovbrug sorteret efter resultat. AAGE V. JENSEN NATURFOND topper med 183,5 mio. kr., fulgt af G.V. INVEST 2003 ApS (52,4 mio. kr.) og Dalgas A/S (48,9 mio. kr.). Samlet 723 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 8. november 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AAGE V. JENSEN NATURFOND | 183,5 mio. kr. | 42,1 mio. kr. | 25 | 8,9 | København V |
| 2 | G.V. INVEST 2003 ApS | 52,4 mio. kr. | 96.224 kr. | 1 | 7,8 | Brovst |
| 3 | Dalgas A/S | 48,9 mio. kr. | 2,4 mia. kr. | 736 | 9,3 | Viby J |
| 4 | Ravnholt Holding ApS | 44,5 mio. kr. | -2,4 mio. kr. | — | 8,0 | Løgstrup |
| 5 | St. Sandfeld ApS | 36,1 mio. kr. | 0 kr. | 3 | 8,3 | Herning |
| 6 | WEFRI A/S | 29,2 mio. kr. | 17,1 mio. kr. | 33 | 8,5 | København K |
| 7 | LIND JENSEN HOLDING ApS | 21,8 mio. kr. | 493,8 mio. kr. | — | 8,2 | Lem St |
| 8 | Bjørslev og Harreskov Plantager ApS | 19,0 mio. kr. | 2,7 mio. kr. | — | 8,2 | Herning |
| 9 | Stubkjær Skovselskab ApS | 17,7 mio. kr. | 2,3 mio. kr. | — | 7,8 | Herning |
| 10 | F. L. HANSEN HOLDING ApS | 16,1 mio. kr. | -142.078 kr. | — | 8,2 | Engesvang |
| 11 | HANS F. AAGAARD A/S | 15,7 mio. kr. | -151.382 kr. | 1 | 7,5 | Ruds Vedby |
| 12 | MOLAND HOLDING A/S | 13,5 mio. kr. | -81.000 kr. | 3 | 6,5 | Skive |
| 13 | PLANTNINGSSELSKABET "STEEN BLICHER" A/S | 12,2 mio. kr. | 3,6 mio. kr. | 3 | 7,5 | Viborg |
| 14 | UL HOLDING IKAST ApS | 11,9 mio. kr. | 52.831 kr. | — | 7,3 | Ikast |
| 15 | A/S LINDENBORG SKOVSELSKAB | 9,8 mio. kr. | 19,3 mio. kr. | 13 | 7,2 | Arden |
| 16 | LILIAN BRO JENSEN HOLDING ApS | 9,0 mio. kr. | 233.491 kr. | — | 7,0 | Skørping |
| 17 | LENSGREVE KARL WEDELLS OG COMTESSE AGNES' STIFTELSE | 8,8 mio. kr. | 1,2 mio. kr. | — | 7,3 | Hammel |
| 18 | JAN DRØHSE HOLDING ApS | 8,7 mio. kr. | 351.148 kr. | 3 | 6,7 | Løgumkloster |
| 19 | JUSTESEN HOLDING ApS | 7,9 mio. kr. | -238.164 kr. | 2 | 6,0 | Silkeborg |
| 20 | MOGENS ASKHOLM ApS | 7,2 mio. kr. | 10,6 mio. kr. | 2 | 7,4 | Stakroge |
| 21 | NR. SØBYGAARD PLANTAGE ApS | 6,6 mio. kr. | 7,4 mio. kr. | — | 8,2 | Herning |
| 22 | ÅSBÆK ApS | 6,3 mio. kr. | 7,6 mio. kr. | — | 8,7 | Brædstrup |
| 23 | Keldermose ApS | 5,3 mio. kr. | -276.744 kr. | — | 5,2 | Skjern |
| 24 | CHRISTIANSDAL A/S | 5,2 mio. kr. | 6,1 mio. kr. | — | 8,9 | Middelfart |
| 25 | EUROPARTNER GREVE ApS | 5,1 mio. kr. | -455.701 kr. | — | 7,4 | Klampenborg |
| 26 | ALSTRUP SKOVSERVICE ApS | 4,7 mio. kr. | 22,4 mio. kr. | 10 | 7,6 | Videbæk |
| 27 | NIEDER DANMARK ApS | 4,5 mio. kr. | 5,1 mio. kr. | 1 | 5,1 | Augustenborg |
| 28 | SEVEL SKOVSERVICE ApS | 4,5 mio. kr. | 20,3 mio. kr. | 15 | 6,0 | Vinderup |
| 29 | BARRITSKOV HOLDING ApS | 4,4 mio. kr. | 2,2 mio. kr. | 1 | 7,0 | Barrit |
| 30 | SKOVENTREPRENØR PER KJÆR ApS | 4,4 mio. kr. | 18,3 mio. kr. | 10 | 5,6 | Gram |
| 31 | STIFTELSEN SORØ AKADEMI | 4,3 mio. kr. | 40,2 mio. kr. | 25 | 7,8 | Sorø |
| 32 | PETER TØLBØLL HOLDING ApS | 4,3 mio. kr. | -596.697 kr. | 1 | 6,7 | Aars |
| 33 | Thinggården Holding ApS | 4,2 mio. kr. | 1,8 mio. kr. | — | 7,7 | Løgstør |
| 34 | NOBLE NORDMANN A/S | 4,2 mio. kr. | -27.080 kr. | 2 | 3,3 | Thorsø |
| 35 | ERHOLM GODS A/S | 4,2 mio. kr. | 9,3 mio. kr. | 7 | 6,3 | Aarup |
| 36 | JØRGEN BANG ApS | 4,2 mio. kr. | 8,1 mio. kr. | 6 | 7,2 | Nibe |
| 37 | Trækjær Holding ApS | 4,2 mio. kr. | 478.165 kr. | — | 7,6 | Gram |
| 38 | SKOVTROLDENS UDKØRSEL ApS | 4,0 mio. kr. | 16,7 mio. kr. | 10 | 6,1 | Haslev |
| 39 | A/S PLANTNINGSSELSKABET SØNDERJYLLAND | 4,0 mio. kr. | 5,4 mio. kr. | 2 | 7,5 | Skærbæk |
| 40 | ABI INVEST ApS | 3,9 mio. kr. | -326.377 kr. | 1 | 6,3 | Holsted |
| 41 | MR SKOVSERVICE A/S | 3,8 mio. kr. | 26,1 mio. kr. | 37 | 7,0 | Haderslev |
| 42 | DAN STOCK ApS | 3,6 mio. kr. | -111.376 kr. | — | 8,1 | Holstebro |
| 43 | SKRÆPPEHAVE SKOVBRUG ApS | 3,6 mio. kr. | 6,4 mio. kr. | — | 7,6 | Nysted |
| 44 | LØVENHOLM FONDEN | 3,4 mio. kr. | 32,2 mio. kr. | — | 7,3 | Auning |
| 45 | TOLNE SKOV ApS | 3,4 mio. kr. | 4,8 mio. kr. | 5 | 6,7 | Sindal |
| 46 | Skovselskabet af 13. december 2017 A/S | 3,4 mio. kr. | 5,1 mio. kr. | — | 8,8 | Stensved |
| 47 | Stenyma ApS | 3,3 mio. kr. | -89.026 kr. | — | 8,2 | Charlottenlund |
| 48 | Skotte Nord 4 ApS | 3,2 mio. kr. | 4,0 mio. kr. | — | 8,5 | Hampen |
| 49 | SkovPro A/S | 3,1 mio. kr. | 13,5 mio. kr. | 12 | 6,1 | Haderup |
| 50 | KEJRUP GODS ApS | 3,0 mio. kr. | 6,8 mio. kr. | — | 6,9 | Kerteminde |
Om ranglisten for skovbrug
Ranglisten rangerer 723 virksomheder inden for skovbrug efter resultat — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er AAGE V. JENSEN NATURFOND med 183,5 mio. kr., efterfulgt af G.V. INVEST 2003 ApS (52,4 mio. kr.) og Dalgas A/S (48,9 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.