| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PVK 1999 ApS | 99,3% | 0 kr. | — | 7,1 | Odder |
| 2 | P.V.S. TECNIQUE ApS | 82,7% | 606.805 kr. | 3 | 6,6 | Odder |
| 3 | Skovgaard Tagdækning ApS | 82,2% | 2,9 mio. kr. | 3 | 7,2 | Hundslund |
| 4 | BYGGEFIRMAET JKS HUSE ApS | 75,9% | 440.321 kr. | 2 | 5,6 | Odder |
| 5 | BJARMODAN A/S | 73,3% | 12,5 mio. kr. | 18 | 7,4 | Odder |
| 6 | KAFO Gulve ApS | 70,6% | 10,5 mio. kr. | 11 | 7,6 | Odder |
| 7 | Odder VVS ApS | 70,3% | 1,8 mio. kr. | 1 | 6,6 | Odder |
| 8 | GOSMER SMEDE OG VVS ApS | 69,5% | 1,9 mio. kr. | 5 | 6,6 | Odder |
| 9 | IKM MURERFIRMA ApS | 69,1% | 707.594 kr. | 1 | 6,2 | Odder |
| 10 | Lund Entreprenørservice ApS | 68,8% | — | 1 | 7,2 | Odder |
| 11 | Gordon Byg ApS | 67,5% | 60.064 kr. | 1 | 7,1 | Odder |
| 12 | Odder Blik ApS | 66,3% | 821.440 kr. | 1 | 6,8 | Odder |
| 13 | BERGGRENS VVS ApS | 65,5% | 642.383 kr. | 1 | 6,4 | Odder |
| 14 | EL-BUTIKKEN ODDER A/S | 64,3% | 928.857 kr. | 5 | 7,0 | Odder |
| 15 | HOV VVS, E. BECK PEDERSEN ApS | 63,5% | 863.941 kr. | 3 | 6,5 | Odder |
| 16 | MURERMESTER STEFFEN HOLM NIELSEN ApS | 63,3% | 921.030 kr. | 2 | 6,3 | Odder |
| 17 | Kruses VVS ApS | 61,0% | 2,0 mio. kr. | 2 | 7,4 | Hundslund |
| 18 | ODDER EL-SERVICE A/S | 60,1% | 19,2 mio. kr. | 26 | 8,5 | Odder |
| 19 | Brdr. Borup - Tømrer & El ApS | 56,5% | 820.395 kr. | 2 | 5,3 | Odder |
| 20 | Schødt EL-Installation ApS | 56,0% | 725.367 kr. | 1 | 6,7 | Odder |
| 21 | PA BYG ApS | 55,8% | — | — | 7,1 | Odder |
| 22 | BROLÆGGEREN ApS | 55,7% | 3,4 mio. kr. | 4 | 6,1 | Odder |
| 23 | Husventilation ApS | 55,4% | 1,1 mio. kr. | 2 | 6,5 | Odder |
| 24 | KN Huse ApS | 54,3% | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,0 | Odder |
| 25 | TØMRER- OG SNEDKERFIRMAET TRANUM & JØRGENSEN ApS | 53,8% | 2,6 mio. kr. | 5 | 5,6 | Odder |
| 26 | Murermester Mikkel Bro ApS | 52,5% | — | 2 | 6,6 | Hundslund |
| 27 | MURERFIRMAET MESTER JAKOB ApS | 48,5% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,6 | Odder |
| 28 | NØRMARK ApS | 48,1% | 316.425 kr. | 2 | 6,0 | Odder |
| 29 | GRØNDAHL BYG ApS | 47,0% | 999.463 kr. | 2 | 6,9 | Odder |
| 30 | Elgaards Multiservice ApS | 43,6% | -28.766 kr. | — | 6,5 | Odder |
| 31 | TØMRERMESTER CHRISTIAN STOUGAARD ApS | 43,2% | 5,6 mio. kr. | 10 | 7,2 | Odder |
| 32 | TØMRERFIRMAET SØREN MIKKELSEN ApS | 42,9% | 3,7 mio. kr. | 8 | 6,9 | Odder |
| 33 | Byggeselskab J.B. Vestergaard ApS | 42,8% | 482.550 kr. | 1 | 5,0 | Odder |
| 34 | Finn Sørensen ApS VVS & Teknik | 42,7% | 1,7 mio. kr. | 3 | 6,2 | Odder |
| 35 | BREDKÆRVEJEN'S MURER & BETON ApS | 42,0% | 5,6 mio. kr. | 11 | 6,6 | Odder |
| 36 | FP Entreprise ApS | 41,2% | 577.784 kr. | 1 | 6,0 | Odder |
| 37 | JH EL ApS | 40,1% | 1,4 mio. kr. | 4 | 5,8 | Odder |
| 38 | Kystlandets Tagservice ApS | 39,1% | 855.858 kr. | 1 | 6,1 | Odder |
| 39 | ODDER TØMRER- OG SNEDKERFORRETNING ApS | 39,0% | 6,1 mio. kr. | 13 | 6,3 | Odder |
| 40 | Egely El ApS | 38,0% | 1,5 mio. kr. | 3 | 6,0 | Odder |
| 41 | T.O. BYG ApS | 38,0% | 5,1 mio. kr. | 11 | 6,3 | Odder |
| 42 | MALERFIRMAET BENT SKOVSGAARD ApS | 34,1% | 3,3 mio. kr. | 5 | 6,6 | Odder |
| 43 | Elmsgaard Entreprise ApS | 33,5% | 10,0 mio. kr. | 16 | 7,0 | Odder |
| 44 | CPF BYG.APS | 32,5% | 817.525 kr. | 1 | 4,3 | Odder |
| 45 | Vestbyens Maler ApS | 31,4% | 597.737 kr. | 2 | 5,8 | Odder |
| 46 | Hessellund & Rokkedal El A/S | 29,4% | 47,3 mio. kr. | 84 | 6,6 | Odder |
| 47 | MV-Byg ApS | 29,0% | 348.828 kr. | 2 | 4,8 | Odder |
| 48 | KEN SKOVBY VVS ApS | 28,9% | 6,2 mio. kr. | 19 | 5,4 | Odder |
| 49 | MR motech ApS | 25,7% | 21,8 mio. kr. | 44 | 6,7 | Odder |
| 50 | Østjyllands Oliefyrsservice og Varmepumpeservice ApS | 25,6% | 836.525 kr. | 1 | 4,5 | Odder |
Ranglisten dækker alle 71 virksomheder inden for specialiseret bygge- og anlægsvirksomhed i odder sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er PVK 1999 ApS med 99,3%, efterfulgt af P.V.S. TECNIQUE ApS (82,7%) og Skovgaard Tagdækning ApS (82,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.