Top Skovbrug: Afkastningsgrad

721 virksomheder rangeret · Skovbrug

Top 100 virksomheder inden for skovbrug sorteret efter afkastningsgrad. UAW. ApS topper med 584,7%, fulgt af MK Skovadministration ApS (70,0%) og Ravnholt Holding ApS (60,6%). Samlet 721 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 17. oktober 2026.

100 virksomheder
#VirksomhedAfkastningsgrad ↓OmsætningAnsatteKreditscoreBy
1UAW. ApS584,7%74.434 kr.—5,0Give
2MK Skovadministration ApS70,0%3,2 mio. kr.—8,3Aarup
3Ravnholt Holding ApS60,6%-2,4 mio. kr.—8,0Løgstrup
4Sander Skovservice ApS60,4%1,0 mio. kr.27,0Videbæk
5Klimatræ ApS60,3%1,2 mio. kr.17,0Risskov
6Skov og Have Fyn ApS59,7%2,2 mio. kr.17,3Broby
7Søgård Skovservice ApS57,4%95.751 kr.—8,0Spøttrup
8Salling Seagrass ApS54,9%606.637 kr.—6,9Spøttrup
9Simonsen juletræer ApS52,5%517.979 kr.15,4Ry
10Bispegaarden Skov & Vildt ApS49,2%432.507 kr.26,8Bjerringbro
11Peninsula Nature ApS46,0%62.148 kr.—7,6Bjert
12Nichlas Beck ApS45,1%876.294 kr.16,6Næstved
13AMBROLAURI TLUGI ApS45,0%72.291 kr.—5,9København S
14VANAS NATUR & VAND ApS40,8%1,3 mio. kr.17,2Fuglebjerg
15Topkapper ApS40,7%281.238 kr.17,2Odder
16SKOVSØHUS NATUR ApS40,4%3,6 mio. kr.47,1Slagelse
17Læsø Søgræs ApS40,4%107.112 kr.—7,6Læsø
18ANDSØ ApS39,9%431.160 kr.15,8Fårup
19Avlund Træpleje ApS38,5%1,1 mio. kr.26,0Roskilde
201-2-Træfældning.dk ApS38,3%777.982 kr.16,5Højbjerg
21B4Trees ApS37,5%1,7 mio. kr.47,3Horsens
22A/S LINDENBORG SKOVSELSKAB37,5%19,3 mio. kr.147,2Arden
23Kihlgast Træfældning & Træpleje ApS35,7%3,0 mio. kr.37,2Store Heddinge
24Veflinge Skovservice ApS35,4%4,0 mio. kr.37,2Veflinge
25JB Skov- og Landbrug ApS33,6%-3.280 kr.15,9Aabenraa
26LiebhaverSkovfogeden ApS32,2%2,4 mio. kr.37,2Vejle
27SKOVENTREPRENØR MICHAEL HENRIKSEN A/S32,1%5,3 mio. kr.86,8Holbæk
28INSEKTIMUS ApS30,8%1,3 mio. kr.46,1Nykøbing F
29Kærgård Skovbrug ApS30,8%2,6 mio. kr.37,5Jægerspris
30Skadedyrskontrollen ApS30,8%2,8 mio. kr.46,9Greve
31Frydenlund Træ - Byg & Anlæg ApS30,1%453.394 kr.16,3Svinninge
32G.V. INVEST 2003 ApS29,3%96.224 kr.17,8Brovst
33Enlos ApS29,3%3,5 mio. kr.76,5Holstebro
34Rabæk Invest A/S29,0%79.786 kr.—6,6Skjern
35Biomathic ApS29,0%92.352 kr.15,9København N
36HSN Skovservice ApS28,5%771.307 kr.15,0Glesborg
37SILVICULTURA ApS27,2%37,4 mio. kr.—8,7Humlebæk
38SVM-HOLDING A/S26,7%2,3 mio. kr.16,4Fredericia
39BILLESCHOU-HANSEN HOLDING ApS26,5%102.889 kr.—6,2Nørre Alslev
40Grøn skov og have entreprenør ApS25,6%4,0 mio. kr.15,4København S
41Skov og Natur ApS25,4%462.717 kr.15,9Præstø
42ENTREPRENØR STEEN LOFTAGER ApS25,2%1,6 mio. kr.17,2Hjerm
43JUSTESEN HOLDING ApS25,1%-238.164 kr.26,0Silkeborg
44JYSK TRÆPLEJE ApS24,5%1,2 mio. kr.26,9Silkeborg
45DJURS BRÆNDESALG ApS24,0%2,5 mio. kr.46,8Hornslet
46NR. SØBYGAARD PLANTAGE ApS24,0%7,4 mio. kr.—8,2Herning
47Frost Natur ApS23,9%207.598 kr.16,1Stege
48V-S Savværk ApS23,7%5,5 mio. kr.26,9Glamsbjerg
49AP NORD ApS21,9%1,5 mio. kr.44,9Ringsted
50Expect skov ApS21,8%1,0 mio. kr.—8,8Malling
Vis

Om ranglisten for skovbrug

Ranglisten dækker alle 721 virksomheder inden for skovbrug sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er UAW. ApS med 584,7%, efterfulgt af MK Skovadministration ApS (70,0%) og Ravnholt Holding ApS (60,6%).

Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.

Ofte Stillede Spørgsmål

Hvem har den højeste afkastningsgrad i skovbrug?

UAW. ApS topper med 584,7%, efterfulgt af MK Skovadministration ApS (70,0%) og Ravnholt Holding ApS (60,6%).

Relaterede Sider