| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BELFOR Denmark A/S | 486,2 mio. kr. | 558,5 mio. kr. | 401 | 7,7 | Herlev |
| 2 | COOR SERVICE MANAGEMENT A/S | 295,0 mio. kr. | 1,9 mia. kr. | 3.149 | 8,5 | Herlev |
| 3 | ZIDA BO ApS | 22,7 mio. kr. | 515.178 kr. | — | 7,6 | Herlev |
| 4 | ALTIREN A/S | 14,7 mio. kr. | 43,0 mio. kr. | 183 | 8,9 | Herlev |
| 5 | 2CLEAN - SERVICE ApS | 7,0 mio. kr. | 6,0 mio. kr. | 9 | 7,8 | Herlev |
| 6 | DANSK MILJØRENGØRING A/S | 6,6 mio. kr. | 18,9 mio. kr. | 40 | 7,8 | Herlev |
| 7 | SANISERVICE ApS | 5,9 mio. kr. | 20,0 mio. kr. | 62 | 8,7 | Herlev |
| 8 | Sodexo GSA A/S | 5,7 mio. kr. | 37,1 mio. kr. | 54 | 6,5 | Herlev |
| 9 | ICG Danmark ApS | 5,6 mio. kr. | 11,2 mio. kr. | 12 | 7,1 | Herlev |
| 10 | CARSTEN TRÆNK HOLDING ApS | 3,6 mio. kr. | — | — | 6,6 | Herlev |
| 11 | YY SERVICE ApS | 3,2 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 4 | 7,0 | Herlev |
| 12 | TOROCO ApS | 2,4 mio. kr. | 4,5 mio. kr. | 8 | 6,8 | Herlev |
| 13 | DEN KREATIVE GARTNER ApS | 2,0 mio. kr. | — | 9 | 6,8 | Herlev |
| 14 | Servicefirmaet EksaktRengøring ApS | 1,5 mio. kr. | 16,3 mio. kr. | 65 | 7,2 | Herlev |
| 15 | LILLEGAARD RENGØRING ApS | 1,5 mio. kr. | 4,1 mio. kr. | 4 | 5,9 | Herlev |
| 16 | Zida Service ApS | 1,4 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | 4 | 6,4 | Herlev |
| 17 | Rener ApS | 867.493 kr. | 9,8 mio. kr. | 22 | 6,9 | Herlev |
| 18 | AT El- og Entreprise ApS | 856.456 kr. | 4,3 mio. kr. | 5 | 5,7 | Herlev |
| 19 | Vedsted Have og Anlæg Aps | 852.669 kr. | 3,2 mio. kr. | 5 | 5,4 | Herlev |
| 20 | Ravnzen ApS | 667.550 kr. | 1,9 mio. kr. | 2 | 7,0 | Herlev |
| 21 | SHN GROUP ApS | 586.578 kr. | 12,5 mio. kr. | 73 | 5,1 | Herlev |
| 22 | ZIDA REN ApS | 531.223 kr. | 11,0 mio. kr. | 25 | 5,7 | Herlev |
| 23 | DK Rengørings Bier ApS | 483.196 kr. | 4,8 mio. kr. | 15 | 5,7 | Herlev |
| 24 | Cph Multi Service ApS | 479.090 kr. | 13,1 mio. kr. | 53 | 6,7 | Herlev |
| 25 | E.G. Ejendomsservice ApS | 336.818 kr. | 1,3 mio. kr. | 2 | 6,5 | Herlev |
| 26 | Service Crew ApS | 307.541 kr. | 1,9 mio. kr. | 4 | 6,0 | Herlev |
| 27 | Selskabet der var engang ApS | 295.827 kr. | 2,0 mio. kr. | 1 | 5,9 | Herlev |
| 28 | Kbh Centerservice ApS | 283.196 kr. | 666.851 kr. | 2 | 6,7 | Herlev |
| 29 | I&M Ejendomsservice ApS | 203.346 kr. | 360.154 kr. | 2 | 6,0 | Herlev |
| 30 | Cardea Facility Services ApS | 182.562 kr. | 2,1 mio. kr. | 9 | 5,4 | Herlev |
| 31 | GMT Facility ApS | 174.482 kr. | — | 1 | 6,9 | Herlev |
| 32 | Loga Ren ApS | 52.405 kr. | 4,7 mio. kr. | 9 | 4,1 | Herlev |
| 33 | Prime Services Group ApS | 51.031 kr. | 122.100 kr. | 4 | 4,6 | Herlev |
| 34 | MDA Facility ApS | 44.316 kr. | 665.469 kr. | 4 | 4,7 | Herlev |
| 35 | Kildegård Ejendomsservice ApS | 39.125 kr. | 259.538 kr. | 1 | 5,4 | Herlev |
| 36 | KLEAN QUEEN ApS | 35.137 kr. | -4.863 kr. | 20 | 6,4 | Herlev |
| 37 | Herlev Ejendomsservice ApS | 25.919 kr. | 2.520 kr. | 1 | 4,7 | Herlev |
| 38 | Rajo Service ApS | 23.253 kr. | -16.747 kr. | 8 | 5,2 | Herlev |
| 39 | Azka Gruppen ApS | 9.537 kr. | -34.498 kr. | — | 5,2 | Hedehusene |
| 40 | C3 Service og Administration ApS | 3.048 kr. | -14.500 kr. | — | 4,7 | Herlev |
| 41 | Zigzach ApS | -308 kr. | 23.109 kr. | — | 5,1 | Bagsværd |
| 42 | HARNVIG ApS | -31.068 kr. | 471.146 kr. | — | 3,3 | Herlev |
| 43 | Jakobs Service ApS | -54.090 kr. | 0 kr. | — | 3,6 | Herlev |
| 44 | Mlservice Team Scandinavian ApS | -116.742 kr. | 402.382 kr. | 1 | 3,2 | Herlev |
| 45 | Pestium Skadedyrsbekæmpelse ApS | -236.623 kr. | 42.061 kr. | 3 | 3,1 | Herlev |
| 46 | Krisco ApS | -349.914 kr. | -60.773 kr. | 12 | 3,4 | Herlev |
46 af 46 | ||||||
Ranglisten dækker alle 46 virksomheder inden for services til bygninger og anlæg i herlev sorteret efter egenkapital. Topplaceret er BELFOR Denmark A/S med 486,2 mio. kr., efterfulgt af COOR SERVICE MANAGEMENT A/S (295,0 mio. kr.) og ZIDA BO ApS (22,7 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.