Top Restauranter og caféer: Overskudsgrad
Top 191 virksomheder inden for restauranter og caféer sorteret efter overskudsgrad. Folkekøkkenet ApS topper med 98,7%, fulgt af KHAP ApS (57,7%) og CAFE PASSAGEN ApS (51,8%). Samlet 191 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 4. november 2026.
| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Folkekøkkenet ApS | 98,7% | -111.077 kr. | 1 | 4,9 | Nykøbing F |
| 2 | KHAP ApS | 57,7% | 226.780 kr. | 8 | 5,6 | Gadstrup |
| 3 | CAFE PASSAGEN ApS | 51,8% | 562.367 kr. | 1 | 7,1 | Fredensborg |
| 4 | Havkatten 2023 ApS | 36,4% | 1,3 mio. kr. | 4 | 6,7 | Esbjerg |
| 5 | Fuzhou Restaurant ApS | 35,4% | 2,1 mio. kr. | 10 | 6,9 | Holstebro |
| 6 | Will at The Bridge ApS | 28,3% | 120.000 kr. | 3 | 4,1 | København S |
| 7 | J&J Food ApS | 27,0% | 173.480 kr. | — | 7,9 | Farum |
| 8 | Kokkepigen ApS | 25,3% | 328.324 kr. | 3 | 6,3 | Hinnerup |
| 9 | Restaurant 1733 ApS | 22,4% | 14,3 mio. kr. | 35 | 6,8 | Risskov |
| 10 | DGL service ApS | 20,7% | 298.633 kr. | — | 6,7 | Slagelse |
| 11 | 36VOLT INV ApS | 17,5% | 1,5 mio. kr. | — | 7,8 | Gistrup |
| 12 | Hos Moster ApS | 17,2% | 978.118 kr. | 2 | 5,7 | Ebeltoft |
| 13 | Hansens Pølsevogn Aps | 17,0% | 151.980 kr. | — | 6,1 | Bording |
| 14 | Fassbar Wahnsinn ApS | 16,6% | 662.450 kr. | — | 8,2 | Aarhus C |
| 15 | Famila ApS | 16,5% | 418.162 kr. | 12 | 5,1 | Esbjerg |
| 16 | Da Yu Sushi ApS | 16,3% | 7,0 mio. kr. | 15 | 7,2 | Grenaa |
| 17 | CAFÉ TANKEFRYD ApS | 16,2% | 5,0 mio. kr. | 12 | 7,0 | Brande |
| 18 | ERIK ERIKSEN II ApS | 16,1% | 3,6 mio. kr. | 13 | 7,2 | Støvring |
| 19 | MotorfabrikenMarstal ApS | 15,8% | 668.838 kr. | — | 7,6 | Marstal |
| 20 | Dania Tapas & Sandwich ApS | 15,5% | 1,2 mio. kr. | 1 | 6,3 | Aarhus C |
| 21 | HC Invest ApS | 14,7% | 2,0 mio. kr. | 6 | 6,6 | Holstebro |
| 22 | COPENHAGEN FOOD COLLECTIVE ApS | 14,2% | 494,9 mio. kr. | 249 | 8,4 | København V |
| 23 | Dorte Leck Fischers Fond | 13,6% | 182.130 kr. | 1 | 5,8 | København N |
| 24 | 30301180 ApS | 13,5% | 1,6 mio. kr. | 4 | 6,5 | Rønne |
| 25 | Vedsted Landbohjem ApS | 13,0% | 483.212 kr. | — | 6,6 | Vojens |
| 26 | Aarhusgade 1 ApS | 13,0% | 1,6 mio. kr. | 6 | 3,3 | København V |
| 27 | Da Yu Da Sushi ApS | 12,6% | 4,0 mio. kr. | 9 | 5,9 | Ebeltoft |
| 28 | Levente2300 ApS | 12,4% | 293.027 kr. | — | 4,5 | København S |
| 29 | BUCHS HADERSLEV ApS | 11,8% | 2,4 mio. kr. | 11 | 6,8 | Haderslev |
| 30 | HOMIES ApS | 11,6% | 1,7 mio. kr. | 10 | 5,1 | Ribe |
| 31 | ME ODENSE ApS | 11,4% | 5,8 mio. kr. | 14 | 7,3 | Odense C |
| 32 | DEYI ApS | 10,8% | 1,9 mio. kr. | 3 | 5,6 | Odense C |
| 33 | Unika Living ApS | 10,7% | 1,3 mio. kr. | 2 | 3,5 | Odense C |
| 34 | VAGA INVEST ApS | 10,3% | 1,7 mio. kr. | 4 | 6,5 | København S |
| 35 | Bare En Burger Holding ApS | 10,3% | 1,6 mio. kr. | 7 | 4,7 | Allerød |
| 36 | IDRÆTTENS HUS, HOTEL OG KONFERENCE P/S | 10,1% | 31,4 mio. kr. | 30 | 8,4 | Brøndby |
| 37 | I.J.N. EJENDOMME ApS | 10,0% | 1,3 mio. kr. | 3 | 5,9 | Bogense |
| 38 | Nordic Hotdog ApS | 9,6% | 5,2 mio. kr. | 19 | 7,5 | Esbjerg |
| 39 | Gaijin Ramen Aarhus ApS | 9,4% | 4,7 mio. kr. | 27 | 7,3 | Aarhus C |
| 40 | M.R. ApS | 9,3% | 238.652 kr. | — | 6,4 | Odense C |
| 41 | 1926 ApS | 9,1% | 1,5 mio. kr. | 1 | 7,0 | København S |
| 42 | SANDVED HOTEL ApS | 9,1% | 1,0 mio. kr. | 2 | 3,2 | Sandved |
| 43 | ANPARTSSELSKABET SKOLEGADE 2. SKANDERBORG | 8,5% | 123.425 kr. | 1 | 6,2 | Skanderborg |
| 44 | SKIPPER SKRÆK ApS | 8,3% | 2,8 mio. kr. | 6 | 6,4 | Frederiksberg |
| 45 | H2 Dining ApS | 8,3% | 432.265 kr. | — | 6,9 | Horsens |
| 46 | Bouna Kebab House ApS | 8,3% | 1,0 mio. kr. | 3 | 5,7 | Middelfart |
| 47 | Pizza Express ApS | 8,3% | 1,6 mio. kr. | 7 | 6,1 | Ribe |
| 48 | The mustard club ApS | 8,2% | 362.757 kr. | 1 | 5,6 | København N |
| 49 | Restaurant Equi ApS | 7,5% | 3,5 mio. kr. | 9 | 5,4 | Odense SV |
| 50 | LANDGREVEN ApS | 7,3% | 3,4 mio. kr. | 5 | 6,4 | Holbæk |
Om ranglisten for restauranter og caféer
Ranglisten rangerer 191 virksomheder inden for restauranter og caféer efter overskudsgrad — her vises de 191 højest placerede (Top 191), fordelt på sider á 50. Topplaceret er Folkekøkkenet ApS med 98,7%, efterfulgt af KHAP ApS (57,7%) og CAFE PASSAGEN ApS (51,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.