| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Bouillon ApS | 6,4 mio. kr. | 46,8 mio. kr. | 206 | 7,6 | Vejle |
| 2 | Restaurationsselskabet af april 2016 ApS | 2,4 mio. kr. | 8,9 mio. kr. | 33 | 7,7 | Vejle |
| 3 | Holy Food A/S | 2,3 mio. kr. | 11,1 mio. kr. | 25 | 6,0 | Vejle |
| 4 | FLAMMEN VEJLE ApS | 2,1 mio. kr. | 8,6 mio. kr. | 46 | 7,8 | Vejle |
| 5 | PD Axeltorv ApS | 1,9 mio. kr. | 9,1 mio. kr. | 22 | 5,0 | Vejle |
| 6 | Restaurant Colosseum Sønderborg ApS | 1,8 mio. kr. | 7,7 mio. kr. | 30 | 6,5 | Vejle |
| 7 | Nögen Vejle ApS | 1,8 mio. kr. | 9,3 mio. kr. | 39 | 7,5 | Vejle |
| 8 | Nordic Food Service ApS | 1,6 mio. kr. | 11,5 mio. kr. | 49 | 6,1 | Vejle |
| 9 | da Enzo ApS | 1,5 mio. kr. | 8,0 mio. kr. | 20 | 7,7 | Vejle |
| 10 | Paladspassagen Social Dining ApS | 1,5 mio. kr. | 6,6 mio. kr. | 2 | 5,4 | Vejle |
| 11 | Istedgade 96 ApS | 1,4 mio. kr. | -56.234 kr. | 9 | 3,3 | Vejle |
| 12 | Enzo & C Vejle ApS | 849.071 kr. | 4,5 mio. kr. | 17 | 6,2 | Vejle |
| 13 | Esbjerg Street Food af 2019 ApS | 843.028 kr. | 8,0 mio. kr. | 42 | 7,3 | Vejle |
| 14 | Enzo & C Havnen ApS | 799.325 kr. | 6,2 mio. kr. | 24 | 5,9 | Vejle |
| 15 | Indian Kitchen vejle ApS | 792.298 kr. | 2,5 mio. kr. | 9 | 6,7 | Vejle |
| 16 | Takumi Sushi Vejle ApS | 678.454 kr. | 3,1 mio. kr. | 19 | 4,4 | Vejle |
| 17 | Bella 2021 ApS | 658.776 kr. | 10,2 mio. kr. | 54 | 5,1 | Vejle |
| 18 | CAFEEN SØNDERTORV VEJLE ApS | 629.915 kr. | 7,7 mio. kr. | 55 | 6,9 | Vejle |
| 19 | Craft Burger Downtown ApS | 622.678 kr. | 3,2 mio. kr. | 14 | 6,0 | Vejle |
| 20 | PN Vejle ApS | 566.031 kr. | 4,4 mio. kr. | 46 | 5,5 | Vejle |
| 21 | Mæxico Skindergade ApS | 565.475 kr. | 3,5 mio. kr. | 15 | 6,1 | Vejle |
| 22 | Yazzys Vejle ApS | 562.090 kr. | 2,3 mio. kr. | 9 | 6,7 | Vejle |
| 23 | Mæxico Vesterbrogade ApS | 537.244 kr. | 5,1 mio. kr. | 18 | 6,3 | Vejle |
| 24 | SPISEGALLERIET ApS | 510.933 kr. | 4,5 mio. kr. | 18 | 6,8 | Vejle |
| 25 | Sushi7100 ApS | 504.942 kr. | 3,5 mio. kr. | 15 | 6,6 | Vejle |
| 26 | BUDDY HOLLY, SKAGEN ApS | 489.160 kr. | 2,5 mio. kr. | 15 | 7,4 | Vejle |
| 27 | TORTILLA FLATS VEJLE ApS | 454.628 kr. | 4,6 mio. kr. | 29 | 7,3 | Vejle |
| 28 | CRAZY DAISY, SVENDBORG ApS | 451.283 kr. | 3,6 mio. kr. | 52 | 6,0 | Vejle |
| 29 | French Food ApS | 448.038 kr. | 531.133 kr. | — | 7,8 | Vejle |
| 30 | Hjulmand & Andersen ApS | 424.628 kr. | 3,3 mio. kr. | 29 | 6,3 | Vejle |
| 31 | Fattys ApS | 400.140 kr. | 4,3 mio. kr. | 16 | 4,6 | Vejle |
| 32 | Mæxico Guldbergsgade ApS | 364.033 kr. | 4,9 mio. kr. | 16 | 5,8 | Vejle |
| 33 | Craft Burger Aarhus ApS | 329.629 kr. | 2,9 mio. kr. | 17 | 6,4 | Vejle |
| 34 | ølstuen ApS | 313.892 kr. | 1,4 mio. kr. | 3 | 6,4 | Vejle |
| 35 | FISK & frokost ApS | 309.304 kr. | 1,4 mio. kr. | 3 | 6,5 | Vejle |
| 36 | Remouladen A/S | 294.768 kr. | 8,0 mio. kr. | 27 | 7,4 | Vejle |
| 37 | Restaurant Møllesøen ApS | 288.450 kr. | 4,3 mio. kr. | 18 | 5,2 | Jelling |
| 38 | Yo Østerbro ApS | 278.150 kr. | 1,8 mio. kr. | 12 | 6,9 | København Ø |
| 39 | Davica Pizza ApS | 271.731 kr. | 2,0 mio. kr. | 12 | 5,5 | Vejle |
| 40 | Vollerup Kro af 1.1.2024 ApS | 268.954 kr. | 1,9 mio. kr. | 20 | 7,1 | Vejle |
| 41 | MADINDUSTRIEN ApS | 239.551 kr. | 4,5 mio. kr. | 30 | 6,2 | Vejle |
| 42 | IL TEATRO ApS | 238.879 kr. | 359.957 kr. | 1 | 5,5 | Vejle |
| 43 | RESTAURATIONSSELSKABET SLOTSSTALDEN TIRSBÆK ApS | 218.679 kr. | 1,9 mio. kr. | 8 | 6,7 | Vejle Øst |
| 44 | Hos Ingeborg anno 2019 ApS | 213.568 kr. | 3,1 mio. kr. | 6 | 5,8 | Vejle |
| 45 | Horsens Nightlife 2024 ApS | 206.470 kr. | 2,8 mio. kr. | 51 | 5,3 | Vejle |
| 46 | Goldie ApS | 205.563 kr. | 2,7 mio. kr. | 14 | 4,3 | Vejle |
| 47 | HORSENS NIGHTLIFE ApS | 201.269 kr. | 1,4 mio. kr. | 2 | 6,3 | Vejle |
| 48 | Madrick ApS | 188.278 kr. | 2,4 mio. kr. | 8 | 6,1 | Vejle |
| 49 | Bistro 2020 ApS | 178.370 kr. | 5,4 mio. kr. | 29 | 5,2 | Vejle |
| 50 | MKL ApS | 176.251 kr. | 11,2 mio. kr. | 56 | 6,1 | Vejle |
Ranglisten dækker alle 122 virksomheder inden for restauranter og caféer i vejle sorteret efter resultat. Topplaceret er Bouillon ApS med 6,4 mio. kr., efterfulgt af Restaurationsselskabet af april 2016 ApS (2,4 mio. kr.) og Holy Food A/S (2,3 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.