| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Svampe Kompagniet Food ApS | 100,0% | 525 kr. | — | 7,4 | Ebeltoft |
| 2 | Lübker F&B ApS | 99,0% | -10.002 kr. | — | 7,4 | Nimtofte |
| 3 | Det Andet Hjørne ApS | 95,3% | 221.547 kr. | 1 | 5,3 | Knebel |
| 4 | Hos Moster ApS | 83,0% | 978.118 kr. | 2 | 6,0 | Ebeltoft |
| 5 | Café Kræmmerhuset Aps | 78,5% | 2,3 mio. kr. | 10 | 6,8 | Ebeltoft |
| 6 | Sensus Theater ApS | 78,0% | 111.358 kr. | 1 | 7,4 | Balle |
| 7 | Maltese&Co ApS | 77,4% | 2,2 mio. kr. | 5 | 6,1 | Knebel |
| 8 | C.A.N. ApS | 72,2% | -1.470 kr. | 6 | 5,1 | Hornslet |
| 9 | Hotel Crone, Grenaa ApS | 67,4% | 190.237 kr. | 7 | 5,2 | Ebeltoft |
| 10 | Kalø ApS | 67,0% | 1,9 mio. kr. | 5 | 7,0 | Rønde |
| 11 | Gourmensch ApS | 65,8% | — | 3 | 6,5 | Rønde |
| 12 | DEN GAMLE KRO, HORNSLET 2012 ApS | 63,3% | 4,7 mio. kr. | 21 | 6,9 | Hornslet |
| 13 | VivonVivona ApS | 58,0% | 789.170 kr. | 3 | 6,0 | Ebeltoft |
| 14 | Cafe Benjamin Ebeltoft ApS | 53,5% | — | 2 | 5,8 | Ebeltoft |
| 15 | Tamca ApS | 51,8% | 2,7 mio. kr. | 7 | 6,8 | Ebeltoft |
| 16 | Stenbækhus Mad på Mols ApS | 45,8% | 797.573 kr. | 2 | 5,2 | Knebel |
| 17 | Da Yu Da Sushi ApS | 45,7% | 4,0 mio. kr. | 8 | 5,7 | Ebeltoft |
| 18 | Byens Pølsevogn Ebeltoft ApS | 45,3% | 63.923 kr. | — | 6,4 | Ebeltoft |
| 19 | Umage Øl ApS | 31,8% | 4,5 mio. kr. | 10 | 6,2 | Ebeltoft |
| 20 | RIB62 ApS | 27,7% | 11.515 kr. | — | 6,0 | Hornslet |
| 21 | Ice & Coffee Ebeltoft ApS | 27,5% | 185.735 kr. | 1 | 5,5 | Ebeltoft |
| 22 | SIR HENRY ApS | 25,9% | 683.927 kr. | 6 | 4,0 | Ebeltoft |
| 23 | Kontoret. Randers ApS | 22,5% | 285.146 kr. | 1 | 3,8 | Ebeltoft |
| 24 | Brasserie 1864 ApS | 21,8% | 2,2 mio. kr. | 19 | 5,6 | Ebeltoft |
| 25 | Madxpress ApS | 20,1% | — | 2 | 4,0 | Hornslet |
| 26 | Hansen & Houlberg ApS | 12,3% | — | 8 | 4,5 | Ebeltoft |
| 27 | Little Spoon Catering ApS | 11,6% | 58.286 kr. | 3 | 3,6 | Rønde |
| 28 | TFF ApS | 6,6% | 1,1 mio. kr. | 8 | 4,3 | Ebeltoft |
| 29 | Benedicts ApS | 3,0% | 728.781 kr. | 5 | 2,9 | Ebeltoft |
| 30 | Lundbergs Spisehus ApS | -5,9% | 2,6 mio. kr. | 20 | 3,3 | Ebeltoft |
| 31 | Mols Dining ApS | -15,1% | 879.437 kr. | 2 | 3,7 | Rønde |
| 32 | Waffle Dream's ApS | -32,0% | — | 1 | 2,9 | Ebeltoft |
| 33 | Go' Kaffe ApS | -34,7% | -75.496 kr. | 7 | 2,4 | Ebeltoft |
| 34 | Restaurant Tullio ApS | -37,9% | 1,5 mio. kr. | 15 | 4,1 | Rønde |
| 35 | Ryomgård Bodega ApS | -50,1% | 423.733 kr. | 3 | 2,6 | Ryomgård |
| 36 | Mygind Scheel ApS | -55,9% | 3,6 mio. kr. | 33 | 3,1 | Aarhus C |
| 37 | Kjøbstaden ApS | -88,2% | 2,5 mio. kr. | 13 | 2,9 | Ebeltoft |
| 38 | Lø CroQ ApS | -189,8% | 517.883 kr. | 2 | 3,2 | Ebeltoft |
| 39 | MADKOMPAGNIET HORNSLET ApS | -204,9% | 2,0 mio. kr. | 14 | 3,5 | Hornslet |
| 40 | Landevejskroen af 2020 ApS | -407,2% | 107.502 kr. | 1 | 3,0 | Mørke |
40 af 40 | ||||||
Ranglisten dækker alle 40 virksomheder inden for restauranter og caféer i syddjurs sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Svampe Kompagniet Food ApS med 100,0%, efterfulgt af Lübker F&B ApS (99,0%) og Det Andet Hjørne ApS (95,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.