| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BASTHOLM VINSTUE ApS | 100,0% | — | — | 7,4 | Virum |
| 2 | Fortun ApS | 100,0% | — | 7 | 6,1 | Kongens Lyngby |
| 3 | Pops Pizza 2 ApS | 100,0% | -5.280 kr. | — | 7,2 | Kongens Lyngby |
| 4 | LONG TANG ApS | 96,9% | — | — | 6,2 | Virum |
| 5 | LVE2003 ApS | 96,9% | -1.766 kr. | 2 | 5,4 | Virum |
| 6 | WITT ApS | 91,0% | — | 1 | 6,7 | Kgs.Lyngby |
| 7 | Curfew Consolidated Holding ApS | 88,8% | -155.771 kr. | — | 6,5 | Kongens Lyngby |
| 8 | CESA ApS | 86,3% | 2,7 mio. kr. | 23 | 7,2 | Kongens Lyngby |
| 9 | Amagerstrand Minigolf ApS | 77,8% | 1,1 mio. kr. | 1 | 6,8 | Virum |
| 10 | KK Dyrehaven ApS | 74,7% | -13.555 kr. | — | 6,7 | Klampenborg |
| 11 | Gordion ApS | 74,1% | 5,4 mio. kr. | 33 | 6,6 | Kgs. Lyngby |
| 12 | KK Klampenborg ApS | 74,1% | 3,6 mio. kr. | 18 | 7,1 | Klampenborg |
| 13 | Sophienholm Cafè ApS | 70,9% | 4,3 mio. kr. | 21 | 6,1 | Kgs. Lyngby |
| 14 | EREM ApS | 68,8% | 904.068 kr. | 8 | 5,2 | Klampenborg |
| 15 | Emily's Urban ApS | 67,9% | 904.196 kr. | 4 | 7,5 | Virum |
| 16 | Miss Pizza ApS | 65,1% | 752.708 kr. | 4 | 6,3 | Kongens Lyngby |
| 17 | Bistrup & Nør ApS | 64,3% | 4,4 mio. kr. | 12 | 6,5 | Virum |
| 18 | Emilia Lyngby ApS | 56,6% | — | 47 | 7,4 | Kongens Lyngby |
| 19 | Plænebaren ApS | 54,1% | 939.403 kr. | 1 | 4,9 | Klampenborg |
| 20 | ARENFELDT ApS | 54,0% | 43,5 mio. kr. | 57 | 8,7 | Hørsholm |
| 21 | Birks ApS | 52,2% | 1,2 mio. kr. | 12 | 5,9 | Kongens Lyngby |
| 22 | Deniz Café og Pizza ApS | 48,0% | 0 kr. | — | 6,7 | Virum |
| 23 | Restaurationsselskabet Bøgely ApS | 47,9% | 2,7 mio. kr. | 1 | 4,8 | Klampenborg |
| 24 | 3 INT ApS | 45,9% | 1,2 mio. kr. | 7 | 6,1 | Virum |
| 25 | Det Sunde Køkken ApS | 44,2% | 4,6 mio. kr. | 13 | 6,0 | Kgs. Lyngby |
| 26 | RØDE PORT A/S | 43,1% | 1,1 mio. kr. | 2 | 4,0 | Klampenborg |
| 27 | STRANDMØLLEKROEN ApS | 39,3% | 11,2 mio. kr. | 19 | 6,9 | Klampenborg |
| 28 | ØZER ApS | 38,7% | 2,0 mio. kr. | 8 | 3,6 | Kongens Lyngby |
| 29 | Sushi Party ApS | 37,6% | 1,8 mio. kr. | 11 | 6,4 | Virum |
| 30 | VESTERBROGADE RMG ApS | 36,9% | -26.217 kr. | 1 | 5,1 | Klampenborg |
| 31 | Curfew Copenhagen ApS | 35,8% | 5,6 mio. kr. | 14 | 6,3 | Kongens Lyngby |
| 32 | GIVEN ApS | 35,5% | 285.003 kr. | 9 | 3,9 | Kgs. Lyngby |
| 33 | Musse ApS | 34,0% | 505.724 kr. | 2 | 4,0 | Virum |
| 34 | Sommer Canteen Taarbæk ApS | 33,2% | 3,5 mio. kr. | 18 | 6,1 | Klampenborg |
| 35 | DURUM KEBAB HOUSE ApS | 32,9% | 2,0 mio. kr. | 5 | 5,4 | Kgs. Lyngby |
| 36 | Pizza Slottet ApS | 32,1% | 1,2 mio. kr. | 10 | 5,0 | Klampenborg |
| 37 | India Royale ApS | 28,6% | — | 107 | 7,3 | Kgs. Lyngby |
| 38 | Pops pizza ApS | 27,4% | 5,0 mio. kr. | 36 | 6,1 | Kongens Lyngby |
| 39 | CEH ApS | 22,7% | -594.028 kr. | — | 4,2 | Klampenborg |
| 40 | PC KØBENHAVN AF 01.09.2002 ApS | 21,5% | 148.182 kr. | — | 6,7 | Kgs.Lyngby |
| 41 | ARENFELDT - BRØNDBY ApS | 20,6% | 10,1 mio. kr. | 44 | 4,7 | Hørsholm |
| 42 | Flamingo goals Monaco ApS | 20,4% | 421.756 kr. | 10 | 4,9 | Klampenborg |
| 43 | GASTRONOMIA ITALIANA ApS | 19,0% | 6,4 mio. kr. | 25 | 5,3 | Virum |
| 44 | MAXFIELD ApS | 14,8% | 558.663 kr. | 3 | 3,6 | Hvidovre |
| 45 | IL MONDO ApS | 14,0% | 212.206 kr. | — | 1,5 | Kongens Lyngby |
| 46 | Mad & Kaffe Lyngby ApS | 10,3% | 7,4 mio. kr. | 26 | 5,7 | Kongens Lyngby |
| 47 | Yu ApS | 9,6% | 1,4 mio. kr. | 14 | 3,3 | Kongens Lyngby |
| 48 | ARENFELDT - JYLLINGEVEJ ApS | 6,6% | 13,9 mio. kr. | 61 | 4,4 | Hørsholm |
| 49 | Dos Amigos ApS | 4,0% | -49.370 kr. | — | 3,2 | Kongens Lyngby |
| 50 | Mai-Thai ApS | 3,1% | 2,3 mio. kr. | 2 | 2,8 | Kongens Lyngby |
Ranglisten dækker alle 74 virksomheder inden for restauranter og caféer i lyngby-taarbæk sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er BASTHOLM VINSTUE ApS med 100,0%, efterfulgt af Fortun ApS (100,0%) og Pops Pizza 2 ApS (100,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.