| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Stacy's Danmark ApS | 15,5 mio. kr. | 3,5 mio. kr. | 5 | 5,1 | Køge |
| 2 | ARKEN ApS | 10,8 mio. kr. | 9,2 mio. kr. | 43 | 8,0 | Køge |
| 3 | Stacy's Køge ApS | 9,8 mio. kr. | 4,0 mio. kr. | 50 | 6,7 | Køge |
| 4 | Rib House Køge ApS | 5,9 mio. kr. | 6,7 mio. kr. | 33 | 6,7 | Køge |
| 5 | Sæsonens Madleverandør ApS | 3,6 mio. kr. | 10,1 mio. kr. | 29 | 7,2 | Bjæverskov |
| 6 | Hofu ApS | 2,6 mio. kr. | 2,8 mio. kr. | 13 | 6,3 | Køge |
| 7 | KEOPS KANTINE OG FACILITY ApS | 2,4 mio. kr. | 3,1 mio. kr. | 4 | 6,4 | Borup |
| 8 | Brasseriet Baum ApS | 2,1 mio. kr. | 5,4 mio. kr. | 35 | 7,0 | Køge |
| 9 | MADHYTTEN ApS | 2,0 mio. kr. | 12,4 mio. kr. | 30 | 6,9 | Bjæverskov |
| 10 | Ritz Køge ApS | 2,0 mio. kr. | -14.506 kr. | — | 7,1 | Køge |
| 11 | Køge Pizza Ekspressen ApS | 1,2 mio. kr. | 1,6 mio. kr. | 7 | 6,3 | Køge |
| 12 | ODD-FELLOWGAARDEN KØGE ApS | 1,1 mio. kr. | 2,5 mio. kr. | 15 | 6,0 | Køge |
| 13 | HUGO's ApS | 1,0 mio. kr. | 5,8 mio. kr. | 38 | 6,1 | Køge |
| 14 | Bossa Nova ApS | 621.870 kr. | 4,5 mio. kr. | 19 | 6,8 | Køge |
| 15 | Skippers Dreng ApS | 572.247 kr. | 6,1 mio. kr. | 27 | 6,3 | Køge |
| 16 | Krohn ApS | 560.894 kr. | 1,7 mio. kr. | 15 | 5,6 | Køge |
| 17 | Jenners Dockside ApS | 560.791 kr. | — | 17 | 6,5 | Køge |
| 18 | Cups 'n Cones ApS | 520.641 kr. | 1,2 mio. kr. | 6 | 5,7 | Køge |
| 19 | Frokost MALT ApS | 388.973 kr. | — | 12 | 5,6 | Køge |
| 20 | Café Mommy&Me ApS | 344.400 kr. | — | 9 | 5,8 | Herfølge |
| 21 | Rampelyset ApS | 261.984 kr. | 608.903 kr. | 7 | 6,1 | Borup |
| 22 | IA COCKTAILS ApS | 198.166 kr. | 713.798 kr. | 13 | 5,6 | Herfølge |
| 23 | CAFE VIVA ApS | 171.524 kr. | 839.247 kr. | 9 | 5,7 | Køge |
| 24 | Dhaba-Walla Fields ApS | 155.432 kr. | 1,9 mio. kr. | 9 | 4,4 | Køge |
| 25 | Dhaba-Walla Køge ApS | 140.925 kr. | 3,7 mio. kr. | 28 | 3,5 | Køge |
| 26 | LilleSyd ApS | 122.836 kr. | -647.066 kr. | 8 | 4,9 | Herfølge |
| 27 | VIP Events ApS | 122.568 kr. | 603.270 kr. | 5 | 4,3 | Køge |
| 28 | KAFF ApS | 120.218 kr. | 1,2 mio. kr. | 12 | 4,1 | Køge |
| 29 | GI 14 ApS | 98.600 kr. | 1,3 mio. kr. | 6 | 5,2 | Køge |
| 30 | L. B. af 18. december 2019 ApS | 91.752 kr. | — | — | 7,5 | Køge |
| 31 | Food service group ApS | 81.200 kr. | 3,1 mio. kr. | 1 | 3,5 | Herfølge |
| 32 | Foodinyaface ApS | 71.764 kr. | 64.049 kr. | 1 | 5,6 | Viby Sjælland |
| 33 | Da Pino ApS | 70.390 kr. | 1,3 mio. kr. | 8 | 4,1 | Herfølge |
| 34 | Bar Slap A ApS | 67.533 kr. | 1,1 mio. kr. | 12 | 4,0 | Køge |
| 35 | CAFE O'FLANAGANS ApS | 41.892 kr. | 1,6 mio. kr. | 15 | 3,6 | Køge |
| 36 | Mayu's Thai Køkken ApS | 36.487 kr. | 1,4 mio. kr. | 10 | 4,0 | Køge |
| 37 | Fasanen Pizza ApS | 25.998 kr. | 1,0 mio. kr. | 4 | 2,3 | Køge |
| 38 | Skovbo Pizza ApS | 16.613 kr. | — | 3 | 3,7 | Bjæverskov |
| 39 | Mu Invest ApS | 9.787 kr. | 2,0 mio. kr. | 16 | 3,9 | Køge |
| 40 | Milas Pizza 2 ApS | -31.206 kr. | 668.959 kr. | 4 | 2,9 | Køge |
| 41 | Kashmir Køge ApS | -46.139 kr. | — | 9 | 3,1 | Køge |
| 42 | NA27 ApS | -155.061 kr. | — | 7 | 2,7 | Køge |
| 43 | Richters Gård Køge ApS | -214.383 kr. | 673.673 kr. | 13 | 3,5 | Køge |
| 44 | The Green Corner ApS | -346.505 kr. | 1,5 mio. kr. | 7 | 3,9 | Køge |
| 45 | Cafe Nova ApS | -365.030 kr. | -219.519 kr. | 12 | 1,9 | Køge |
| 46 | GORDON BLEU ApS | -387.200 kr. | 587.940 kr. | 1 | 4,0 | Bjæverskov |
| 47 | Elif ApS | -415.686 kr. | -5.195 kr. | 3 | 2,9 | Køge |
| 48 | Chiang Mai Thai cuisine ApS | -428.749 kr. | — | 15 | 3,5 | Køge |
| 49 | Café Strand Greven ApS | -689.576 kr. | -30.000 kr. | 11 | 2,9 | Lille Skensved |
| 50 | Restaurant Guldgåsen ApS | -690.929 kr. | -7.500 kr. | 1 | 3,0 | Ringsted |
Ranglisten dækker alle 59 virksomheder inden for restauranter og caféer i køge sorteret efter egenkapital. Topplaceret er Stacy's Danmark ApS med 15,5 mio. kr., efterfulgt af ARKEN ApS (10,8 mio. kr.) og Stacy's Køge ApS (9,8 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.