| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Kiyomi ApS | 14,0 mio. kr. | 13,7 mio. kr. | 33 | 8,0 | Holbæk |
| 2 | SUNI CATERING ApS | 11,6 mio. kr. | 6,0 mio. kr. | 16 | 7,8 | Holbæk |
| 3 | Restaurant Suri ApS | 8,4 mio. kr. | 13,1 mio. kr. | 32 | 8,2 | Holbæk |
| 4 | ARENFELDT - HOLBÆK ApS | 6,4 mio. kr. | 18,0 mio. kr. | 67 | 5,6 | Hørsholm |
| 5 | MUSIKBAREN ANNO 2012 ApS | 3,5 mio. kr. | 2,4 mio. kr. | 16 | 5,7 | Holbæk |
| 6 | MJA Operations ApS | 3,2 mio. kr. | 14,8 mio. kr. | 61 | 5,7 | Holbæk |
| 7 | EBISU SUSHI ApS | 2,8 mio. kr. | 8,3 mio. kr. | 51 | 7,6 | Holbæk |
| 8 | Café Forsinket ApS | 2,4 mio. kr. | 6,6 mio. kr. | 26 | 7,7 | Jyderup |
| 9 | One bar group ApS | 2,1 mio. kr. | 5,4 mio. kr. | 24 | 6,8 | Holbæk |
| 10 | Cafe Svanen & Ællingen ApS | 2,1 mio. kr. | 7,7 mio. kr. | 24 | 7,7 | Holbæk |
| 11 | Tesalon Tivoli ApS | 1,8 mio. kr. | 7,0 mio. kr. | 6 | 6,7 | Jyderup |
| 12 | Musikbaren anno 2016 ApS | 1,8 mio. kr. | 4,3 mio. kr. | 46 | 5,9 | Holbæk |
| 13 | The Pantry ApS | 966.445 kr. | 2,8 mio. kr. | 27 | 5,2 | Holbæk |
| 14 | Holbæk Green Corner ApS | 676.301 kr. | 2,5 mio. kr. | 11 | 6,7 | Holbæk |
| 15 | NO 5 HOLDING ApS | 528.225 kr. | -10.975 kr. | — | 5,6 | Holbæk |
| 16 | SVINNINGE PIZZARIA ApS | 502.010 kr. | 799.085 kr. | 4 | 4,6 | Svinninge |
| 17 | JL future ApS | 462.157 kr. | 827.165 kr. | 16 | 7,4 | Holbæk |
| 18 | VILLA VINO ApS | 438.474 kr. | 3,4 mio. kr. | 20 | 6,3 | Holbæk |
| 19 | LANDGREVEN ApS | 347.832 kr. | 3,5 mio. kr. | 6 | 5,9 | Holbæk |
| 20 | Cafe Le Fiesta ApS | 325.984 kr. | 615.893 kr. | 3 | 6,1 | Tølløse |
| 21 | Pause Café ApS | 317.415 kr. | 999.571 kr. | 9 | 6,5 | Tølløse |
| 22 | GRØNNERE ApS | 307.980 kr. | 784.562 kr. | 3 | 6,1 | Orø |
| 23 | RISTORANTE GONDOLA ApS | 252.271 kr. | 1,7 mio. kr. | 14 | 6,0 | Holbæk |
| 24 | Nygade 5 ApS | 193.913 kr. | 311.553 kr. | 12 | 4,6 | Holbæk |
| 25 | Velbekomme ApS | 182.105 kr. | 3,9 mio. kr. | 8 | 6,1 | Orø |
| 26 | CIHAN ApS | 173.683 kr. | 1,2 mio. kr. | 2 | 2,8 | Holbæk |
| 27 | BOWLS ApS | 162.597 kr. | 1,3 mio. kr. | 15 | 5,3 | Holbæk |
| 28 | Basseralle ApS | 151.439 kr. | 462.283 kr. | 14 | 6,6 | Holbæk |
| 29 | Friyay ApS | 142.000 kr. | — | 1 | 5,6 | Holbæk |
| 30 | Skippers Bistro ApS | 96.093 kr. | 3,3 mio. kr. | 16 | 4,6 | Holbæk |
| 31 | Zermal ApS | 83.125 kr. | — | 5 | 4,1 | Holbæk |
| 32 | OZ Nightlife ApS | 45.380 kr. | 196.157 kr. | 20 | 4,3 | Holbæk |
| 33 | Efess ApS | 43.612 kr. | 23.500 kr. | — | 6,1 | Holbæk |
| 34 | Solo Pizza Holbæk ApS | 42.570 kr. | 395.026 kr. | 1 | 4,2 | Holbæk |
| 35 | Qudu ApS | 37.209 kr. | 0 kr. | — | 6,2 | Roskilde |
| 36 | Munken ApS | 36.480 kr. | 1,8 mio. kr. | 13 | 4,5 | Holbæk |
| 37 | Efess Pizzabar Holbæk ApS | 16.048 kr. | -3.952 kr. | — | 6,8 | Holbæk |
| 38 | Bing dynastiet ApS | 12.545 kr. | -27.438 kr. | — | 7,1 | Orø |
| 39 | CAFÈ LUX, SLAGELSE ApS | 11.403 kr. | 565.400 kr. | 8 | 3,3 | Gislinge |
| 40 | Detalié ApS | 9.677 kr. | -13.756 kr. | — | 5,2 | Holbæk |
| 41 | Surf & Turf ApS | 4.749 kr. | -43.528 kr. | — | 4,0 | Holbæk |
| 42 | Smiling Sushi Viborg ApS | -5.655 kr. | -2.000 kr. | 10 | 2,9 | Holbæk |
| 43 | Rinkens Diner ApS | -10.570 kr. | 5.691 kr. | — | 4,5 | Regstrup |
| 44 | Det Gode Partnerskab ApS | -61.009 kr. | 384.137 kr. | 6 | 3,1 | Mørkøv |
| 45 | La Smil ApS | -173.327 kr. | -170.660 kr. | 28 | 3,0 | Holbæk |
| 46 | 1841 Entertainment ApS | -190.447 kr. | 884.729 kr. | 21 | 4,1 | Holbæk |
| 47 | MULD ApS | -198.173 kr. | -16.487 kr. | 5 | 4,1 | Regstrup |
| 48 | Restaurant Snekken ApS | -210.260 kr. | 879.433 kr. | 11 | 3,1 | Regstrup |
| 49 | Rib House Holbæk ApS | -223.694 kr. | 5,9 mio. kr. | 39 | 5,2 | Holbæk |
| 50 | GREEN ApS | -236.569 kr. | 1,1 mio. kr. | 3 | 3,5 | Holbæk |
Ranglisten dækker alle 57 virksomheder inden for restauranter og caféer i holbæk sorteret efter egenkapital. Topplaceret er Kiyomi ApS med 14,0 mio. kr., efterfulgt af SUNI CATERING ApS (11,6 mio. kr.) og Restaurant Suri ApS (8,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.