| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Gørløse ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,8 | Gørløse |
| 2 | AOC Francis Cardenau ApS | 94,9% | -12.900 kr. | 1 | 5,7 | Skævinge |
| 3 | Francis Cardenau ApS | 94,0% | -62.438 kr. | — | 7,4 | Skævinge |
| 4 | LXJ ApS | 90,0% | -4.000 kr. | 3 | 6,0 | Hillerød |
| 5 | ØSTENS KONGE ApS | 87,2% | 25,1 mio. kr. | 4 | 6,7 | Hillerød |
| 6 | OLAI INVEST ApS | 82,8% | 2,1 mio. kr. | 10 | 6,6 | Hillerød |
| 7 | GONZALES CANTINA ApS | 82,5% | 3,6 mio. kr. | 20 | 7,8 | Hillerød |
| 8 | Rib House Management ApS | 81,2% | -21.146 kr. | — | 6,4 | Hillerød |
| 9 | Unkai ApS | 78,3% | 9,1 mio. kr. | 30 | 7,9 | Hillerød |
| 10 | Churros caféen ApS | 78,1% | -18.458 kr. | 5 | 4,1 | Skævinge |
| 11 | TORVETS VAFFELHUS ApS | 68,5% | 831.738 kr. | 1 | 6,1 | Hillerød |
| 12 | Hillerød Mad & Events ApS | 68,2% | -60.651 kr. | 1 | 5,0 | Hillerød |
| 13 | CAFE KIK ApS | 67,3% | 5,8 mio. kr. | 16 | 7,3 | Gørløse |
| 14 | Lomanto Catering ApS | 65,8% | 1,7 mio. kr. | 2 | 7,2 | Skævinge |
| 15 | Restaurant Nysøgaard ApS | 62,3% | 1,6 mio. kr. | 6 | 7,0 | Hillerød |
| 16 | KIK Hillerød ApS | 59,9% | 9,7 mio. kr. | 19 | 6,6 | Gørløse |
| 17 | Piccola Italia Pizzeria ApS | 59,1% | 532.864 kr. | 3 | 5,4 | Hillerød |
| 18 | Crone Catering ApS | 58,0% | 708.840 kr. | 4 | 5,5 | Hillerød |
| 19 | TUK-TUK bar ApS | 55,3% | -25.925 kr. | — | 6,5 | Hillerød |
| 20 | København C.B. ApS | 52,5% | 8,0 mio. kr. | 31 | 6,9 | Hillerød |
| 21 | BODEGA STRIBEN ApS | 52,1% | 277.268 kr. | 3 | 5,5 | Skævinge |
| 22 | Cafe Kaiser Hillerød ApS | 51,7% | 5,9 mio. kr. | 29 | 7,4 | Hillerød |
| 23 | SKÆVINGE KRO A/S | 51,0% | 3,5 mio. kr. | 13 | 7,0 | Skævinge |
| 24 | BM Restauration ApS | 47,4% | 183.609 kr. | 4 | 5,1 | Hillerød |
| 25 | Sushi Mura ApS | 46,0% | 1,7 mio. kr. | 28 | 6,0 | Hillerød |
| 26 | Valentin Kitchen Bar ApS | 44,6% | 5,7 mio. kr. | 14 | 6,5 | Hillerød |
| 27 | FREDERIKSBORGCENTRET'S RESTAURANTER ApS | 44,2% | 6,6 mio. kr. | 6 | 6,0 | Hillerød |
| 28 | SK Investeringsfirma ApS | 43,2% | 36.952 kr. | 1 | 4,4 | Hillerød |
| 29 | Thai Food ApS | 40,4% | 6,6 mio. kr. | 27 | 5,9 | Hillerød |
| 30 | C.Rex ApS | 39,0% | 121.255 kr. | 1 | 4,2 | Helsingør |
| 31 | Skovgrillen Hillerød ApS | 38,4% | 1,5 mio. kr. | 10 | 5,2 | Hillerød |
| 32 | CHEF - MAD TIL DØREN ApS | 32,8% | 2,1 mio. kr. | 6 | 6,6 | Skævinge |
| 33 | Restaurant ilden Næstved Aps | 30,3% | -89.143 kr. | 23 | 5,1 | Gørløse |
| 34 | by bak sorensens ApS | 29,4% | 1,8 mio. kr. | 1 | 5,8 | Hillerød |
| 35 | Slottes Kaffebar ApS | 27,8% | 2,8 mio. kr. | 20 | 5,7 | Hillerød |
| 36 | You Sushi Hillerød ApS | 27,5% | 1,9 mio. kr. | 8 | 6,0 | Hillerød |
| 37 | MARKERSEN ApS | 27,1% | 2,2 mio. kr. | 6 | 5,1 | Hillerød |
| 38 | RIB-HOUSE HILLERØD ApS | 26,4% | 5,7 mio. kr. | 27 | 6,2 | Hillerød |
| 39 | T&Z ApS | 17,8% | 2,5 mio. kr. | 13 | 4,3 | Hillerød |
| 40 | Anker Foods Hillerød ApS | 15,1% | 14,4 mio. kr. | 78 | 6,3 | Hillerød |
| 41 | Duero ApS | 11,5% | 2,4 mio. kr. | 4 | 4,1 | Hillerød |
| 42 | JG 2021 ApS | 10,7% | 1,7 mio. kr. | 10 | 4,9 | Hillerød |
| 43 | Big Mamma ApS | 4,3% | 2,0 mio. kr. | 12 | 3,6 | Hillerød |
| 44 | Ærligt Frederikssund ApS | 4,3% | 2,8 mio. kr. | 33 | 5,1 | Gørløse |
| 45 | WANGWANG ApS | -3,6% | 1,2 mio. kr. | 5 | 3,6 | Hillerød |
| 46 | Rabarbergaarden på Slottet ApS | -5,3% | 3,8 mio. kr. | 15 | 4,3 | Hillerød |
| 47 | Corner Kebab ApS | -23,4% | 344.256 kr. | 5 | 3,1 | Hillerød |
| 48 | Gourmet Sushi Hillerød ApS | -36,2% | — | 4 | 2,1 | Hillerød |
| 49 | MØLLEN ANNO 2010 ApS | -38,8% | 1,3 mio. kr. | 4 | 4,7 | Hillerød |
| 50 | Teddy H ApS | -71,0% | 1,8 mio. kr. | 9 | 2,4 | Hillerød |
Ranglisten dækker alle 56 virksomheder inden for restauranter og caféer i hillerød sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Gørløse ApS med 100,0%, efterfulgt af AOC Francis Cardenau ApS (94,9%) og Francis Cardenau ApS (94,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.