| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Agircan 0201 Holding ApS | 100,0% | 0 kr. | — | 6,0 | Helsinge |
| 2 | Chili Chili ApS | 99,4% | 34.385 kr. | 1 | 6,5 | Helsinge |
| 3 | GILLELEJE SØ OG HAVBAD ApS | 94,9% | -9.750 kr. | — | 7,0 | Gilleleje |
| 4 | Maya II ApS | 90,9% | -10.313 kr. | — | 6,3 | Vejby |
| 5 | Gribskov Street Food ApS | 83,5% | 1,2 mio. kr. | 6 | 6,2 | Vejby |
| 6 | EED ApS | 76,8% | 5,0 mio. kr. | 20 | 6,7 | Helsinge |
| 7 | Aytac Invest ApS | 76,5% | 3,5 mio. kr. | 16 | 6,0 | Gilleleje |
| 8 | Klokkervang ApS | 75,3% | 1,6 mio. kr. | 10 | 6,5 | Gilleleje |
| 9 | Byens Pizzeria Helsinge ApS | 72,7% | 3,7 mio. kr. | 20 | 6,0 | Helsinge |
| 10 | NIELS RANDRUP JUHL ApS | 60,5% | -51.268 kr. | 10 | 6,2 | Tisvildeleje |
| 11 | Roma Smidstrup ApS | 56,3% | 555.460 kr. | 2 | 4,9 | Gilleleje |
| 12 | GILLELEJE BADEHOTEL ApS | 52,8% | 4,7 mio. kr. | 21 | 6,4 | Gilleleje |
| 13 | Proviant Gilleleje ApS | 46,6% | 1,3 mio. kr. | 2 | 5,8 | Gilleleje |
| 14 | DEN RØDE TOMAT ApS | 44,9% | 2,4 mio. kr. | 7 | 6,1 | Tisvildeleje |
| 15 | TINGGÅRDEN A/S | 44,1% | 5,4 mio. kr. | 22 | 6,4 | Frederiksværk |
| 16 | Cucurucho ApS | 44,0% | 2,6 mio. kr. | 11 | 5,9 | Tisvildeleje |
| 17 | ADAMSEN'S FISK ApS | 42,6% | 5,6 mio. kr. | 22 | 5,9 | Gilleleje |
| 18 | Joudy ApS | 42,4% | — | 7 | 5,0 | Tisvildeleje |
| 19 | KALLA KALLA ApS | 38,3% | 134.862 kr. | 1 | 3,7 | Tisvildeleje |
| 20 | Oha Boltens Gård ApS | 33,4% | -13.544 kr. | — | 5,6 | Græsted |
| 21 | The Little Cafe ApS | 30,4% | 1,4 mio. kr. | 4 | 5,5 | Tisvildeleje |
| 22 | Yderst bekendt taknemmelig unikke ApS | 30,3% | 3,7 mio. kr. | 11 | 5,6 | Gilleleje |
| 23 | RESTAURANT GILLELEJE HAVN A/S | 28,5% | 5,1 mio. kr. | 12 | 6,8 | Gilleleje |
| 24 | Pibe Mølle Catering ApS | 18,7% | 617.353 kr. | 2 | 5,4 | Helsinge |
| 25 | OHA Fisketorvet ApS | -1,5% | -40.586 kr. | — | 3,8 | Græsted |
| 26 | Portofino ApS | -3,5% | 592.469 kr. | 5 | 3,9 | Helsinge |
| 27 | SD. SkyThai ApS | -10,5% | 171.325 kr. | — | 4,4 | Helsinge |
| 28 | THE BLUE TAJ ApS | -10,8% | 692.451 kr. | 3 | 3,3 | Helsinge |
| 29 | Geviret ApS | -10,9% | 764.812 kr. | 4 | 2,4 | Helsinge |
| 30 | SUSHI ACADEMY ApS | -20,9% | 3,1 mio. kr. | 15 | 5,1 | Tisvildeleje |
| 31 | DET SMAGSFULDE KØKKEN ApS | -23,9% | 32.391 kr. | 3 | 3,1 | Helsinge |
| 32 | Restaurant von Edel ApS | -26,4% | 788.409 kr. | 4 | 3,1 | Tisvildeleje |
| 33 | Flottenhejmer Gilleleje ApS | -43,4% | -88.331 kr. | — | 2,7 | Gilleleje |
| 34 | Bistro no. 3 ApS | -47,7% | 1,3 mio. kr. | 5 | 3,0 | Gilleleje |
| 35 | OHA Frederiksberg ApS | -65,3% | — | 9 | 2,2 | Græsted |
| 36 | NorGro ApS | -73,3% | 1,3 mio. kr. | 21 | 3,7 | Helsinge |
| 37 | Spisehuset Bolværket ApS | -87,1% | 2,3 mio. kr. | 17 | 3,9 | Gilleleje |
| 38 | Papas Bodega 2020 ApS | -98,5% | 502.639 kr. | — | 4,5 | Dronningmølle |
| 39 | Blom 2018 ApS | -165,0% | 934.561 kr. | 3 | 2,9 | Vejby |
| 40 | Buhl, Tobberup og Partnere Holding ApS | -271,3% | -296.936 kr. | 1 | 4,4 | Tisvildeleje |
| 41 | SAISON FOOD ApS | -315,9% | -184.405 kr. | 2 | 3,2 | Gilleleje |
| 42 | CBC2021 ApS | -387,6% | 1,8 mio. kr. | 19 | 3,5 | Gilleleje |
| 43 | Tisvilde Kro ApS | -606,0% | 83.951 kr. | 1 | 2,7 | Tisvildeleje |
| 44 | Bistro Francophile ApS | -741,7% | 427.864 kr. | 13 | 4,3 | Vejby |
| 45 | HPM GILLELEJE APS | -904,3% | 301.401 kr. | 3 | 2,5 | Gilleleje |
45 af 45 | ||||||
Ranglisten dækker alle 45 virksomheder inden for restauranter og caféer i gribskov sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er Agircan 0201 Holding ApS med 100,0%, efterfulgt af Chili Chili ApS (99,4%) og GILLELEJE SØ OG HAVBAD ApS (94,9%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.