| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | GOLDEN HOUSE ApS | 9,3 mio. kr. | 11,1 mio. kr. | 35 | 8,0 | Greve |
| 2 | DRUEGAARDEN ApS | 5,6 mio. kr. | 24.731 kr. | — | 7,5 | Greve |
| 3 | KØGE BUGT KRO A/S | 5,5 mio. kr. | 5,2 mio. kr. | 11 | 6,2 | Greve |
| 4 | C.C ApS | 4,5 mio. kr. | 9,1 mio. kr. | 54 | 8,1 | Greve |
| 5 | I AM GREENHOUSE II ApS | 3,0 mio. kr. | 1,5 mio. kr. | — | 5,3 | Greve |
| 6 | Burger Hytten ApS | 2,7 mio. kr. | 2,0 mio. kr. | 9 | 7,3 | Greve |
| 7 | MadMedMening ApS | 946.537 kr. | 2,9 mio. kr. | 8 | 6,9 | Greve |
| 8 | SUND MAD ApS | 942.827 kr. | 2,1 mio. kr. | 3 | 6,0 | Greve |
| 9 | Gastronomia Smeralda Karlslunde ApS | 839.889 kr. | 1,1 mio. kr. | 12 | 6,8 | Karlslunde |
| 10 | JP. BODEGA ApS | 810.356 kr. | 395.216 kr. | 6 | 6,0 | Greve |
| 11 | Caw's Take Away ApS | 752.100 kr. | 1,4 mio. kr. | 9 | 6,7 | Karlslunde |
| 12 | Cafe Jenners2 ApS | 706.378 kr. | 4,6 mio. kr. | 14 | 6,8 | Greve |
| 13 | Berger ApS | 682.370 kr. | -7.055 kr. | 2 | 6,4 | Greve |
| 14 | Greve Steakhouse ApS | 681.700 kr. | 1,9 mio. kr. | 10 | 6,2 | Greve |
| 15 | JENNERS SEASIDE ApS | 674.205 kr. | — | 20 | 5,6 | Greve |
| 16 | Kirkan ApS | 615.850 kr. | 1,5 mio. kr. | 15 | 5,6 | Greve |
| 17 | Kirkan Invest ApS | 607.501 kr. | 1,3 mio. kr. | 4 | 6,2 | Tune |
| 18 | RØG mad & vinbar aps | 350.555 kr. | 4,1 mio. kr. | 27 | 5,3 | Greve |
| 19 | Bagel N' More ApS | 343.212 kr. | 2,0 mio. kr. | 13 | 6,4 | Greve |
| 20 | DANIA FOODS ApS | 322.190 kr. | 552.082 kr. | 2 | 3,5 | Greve |
| 21 | FÆLLEDS VINSTUE ApS | 221.185 kr. | 330.835 kr. | 3 | 4,9 | Greve |
| 22 | Sanitos ApS | 176.168 kr. | 1,3 mio. kr. | 13 | 4,3 | Greve |
| 23 | HDP Invest& Handel ApS | 130.655 kr. | 635.936 kr. | 2 | 5,1 | Greve |
| 24 | Cafe Iceberg ApS | 126.582 kr. | 427.228 kr. | 3 | 5,4 | Greve |
| 25 | Cafe E ApS | 118.672 kr. | 273.904 kr. | 6 | 4,5 | Greve |
| 26 | Heiden Foodservice ApS | 107.740 kr. | 176.855 kr. | 1 | 5,7 | Tune |
| 27 | Event Vans ApS | 97.514 kr. | 509.920 kr. | 4 | 4,4 | Greve |
| 28 | Teker ApS | 95.638 kr. | 1,0 mio. kr. | 5 | 4,2 | Karlslunde |
| 29 | Bella Verona ApS | 93.237 kr. | 228.665 kr. | 1 | 6,1 | Greve |
| 30 | Helios-Pizza ApS | 85.190 kr. | 2,9 mio. kr. | 10 | 4,6 | Greve |
| 31 | Bodrum ApS | 47.783 kr. | 695.531 kr. | 4 | 5,0 | Greve |
| 32 | NWT invest ApS | 47.047 kr. | 11.036 kr. | — | 3,8 | Greve |
| 33 | Håndværker Grill & Pizza ApS | 36.786 kr. | 725.004 kr. | 4 | 4,0 | Greve |
| 34 | New York Bagel ApS | 33.792 kr. | -6.207 kr. | 1 | 6,1 | Greve |
| 35 | Grab N Eat ApS | 32.250 kr. | 0 kr. | 1 | 5,6 | Greve |
| 36 | Egedal Pizza ApS | 22.366 kr. | 428.326 kr. | 2 | 3,6 | Karlslunde |
| 37 | MAIKEN ApS | 0 kr. | 0 kr. | — | 3,8 | Greve |
| 38 | EZGIM ApS | -12.108 kr. | 1.249 kr. | 4 | 4,1 | Greve |
| 39 | Foroghi Food ApS | -16.201 kr. | 176.415 kr. | 3 | 2,4 | Greve |
| 40 | Fam.Fogh ApS | -20.756 kr. | 61.128 kr. | 5 | 2,2 | Greve |
| 41 | Zio Lino Pizza ApS | -24.654 kr. | 696.973 kr. | 3 | 3,8 | Greve |
| 42 | Det Lille Ishus Mosede ApS | -25.669 kr. | 17.034 kr. | 3 | 2,1 | Karlslunde |
| 43 | Tania ApS | -47.972 kr. | -66.598 kr. | 2 | 1,9 | Greve |
| 44 | 2talRent ApS | -57.583 kr. | -60 kr. | — | 3,7 | Greve |
| 45 | E D H INVEST ApS | -121.809 kr. | -23.310 kr. | — | 4,0 | Greve |
| 46 | All About BBQ ApS | -150.543 kr. | 6.168 kr. | — | 3,5 | Tune |
| 47 | Llefantino Pasta House ApS | -165.439 kr. | 331.706 kr. | 1 | 4,0 | Greve |
| 48 | I AM GREENHOUSE I ApS | -230.056 kr. | -6.250 kr. | — | 5,0 | Greve |
| 49 | SI Catering ApS | -262.803 kr. | — | 6 | 3,4 | Greve |
| 50 | SMY ApS | -456.207 kr. | 2,4 mio. kr. | 14 | 2,8 | Greve |
Ranglisten dækker alle 56 virksomheder inden for restauranter og caféer i greve sorteret efter egenkapital. Topplaceret er GOLDEN HOUSE ApS med 9,3 mio. kr., efterfulgt af DRUEGAARDEN ApS (5,6 mio. kr.) og KØGE BUGT KRO A/S (5,5 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.