| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Jacobs Fiskerestaurant ApS | 3,1 mio. kr. | 10,2 mio. kr. | 34 | 8,0 | Sæby |
| 2 | JAKOBS CAFE & BAR A/S | 1,4 mio. kr. | 14,0 mio. kr. | 29 | 7,8 | Skagen |
| 3 | 2 TAKT ApS | 931.542 kr. | 9,0 mio. kr. | 35 | 7,0 | Frederikshavn |
| 4 | Skagen Fiskerestaurant, Østergade ApS | 895.513 kr. | 7,8 mio. kr. | 38 | 6,9 | Skagen |
| 5 | AV Drift ApS | 789.906 kr. | 1,7 mio. kr. | 2 | 6,9 | Ålbæk |
| 6 | NORDSTRAND INVEST ApS | 780.820 kr. | 1,9 mio. kr. | 1 | 6,3 | Skagen |
| 7 | Mos2017 ApS | 624.564 kr. | 3,3 mio. kr. | 11 | 4,4 | Skagen |
| 8 | Highway 69 ApS | 590.077 kr. | 3,1 mio. kr. | 17 | 6,9 | Sæby |
| 9 | Restaurant K ApS | 477.047 kr. | 1,7 mio. kr. | 4 | 6,4 | Skagen |
| 10 | Mogens Pølsebod ApS | 421.624 kr. | 902.774 kr. | 4 | 6,3 | Frederikshavn |
| 11 | Restaurant Sted1 ApS | 378.693 kr. | 4,1 mio. kr. | 18 | 6,3 | Frederikshavn |
| 12 | Hotel Aahøj ApS | 307.497 kr. | 1,6 mio. kr. | 6 | 3,6 | Sæby |
| 13 | NerD ApS | 262.769 kr. | 2,5 mio. kr. | 16 | 6,3 | Frederikshavn |
| 14 | Eliana ApS | 260.569 kr. | 1,5 mio. kr. | 6 | 5,3 | Frederikshavn |
| 15 | LANTERNEN ApS | 250.543 kr. | 2,4 mio. kr. | 14 | 5,7 | Sæby |
| 16 | TCS Dining ApS | 238.138 kr. | 832.062 kr. | 2 | 4,8 | Frederikshavn |
| 17 | Juicy Skagen ApS | 232.927 kr. | 2,9 mio. kr. | 7 | 3,9 | Skagen |
| 18 | Skagen Fiskerestaurant ApS | 212.911 kr. | 13,4 mio. kr. | 30 | 5,9 | Skagen |
| 19 | Genki ApS | 199.196 kr. | 852.944 kr. | 3 | 4,2 | Skagen |
| 20 | ELVIN ApS | 187.657 kr. | 806.312 kr. | 1 | 4,1 | Frederikshavn |
| 21 | Nightlife Events ApS | 171.406 kr. | 223.761 kr. | — | 7,6 | Frederikshavn |
| 22 | DRIFTSSELSKABET HAVNEKROEN, SKAGEN ApS | 164.493 kr. | 2,4 mio. kr. | 7 | 6,3 | Skagen |
| 23 | CLUB HYTTEN ApS | 158.448 kr. | 1,2 mio. kr. | 29 | 6,8 | Skagen |
| 24 | SportsBaren Frederikshavn ApS | 138.454 kr. | 719.739 kr. | 1 | 5,5 | Frederikshavn |
| 25 | HYTTEN ApS | 132.864 kr. | 2,8 mio. kr. | 7 | 5,1 | Skagen |
| 26 | De2Have ved Casper Kjær Aps | 123.930 kr. | 1,4 mio. kr. | 2 | 5,3 | Skagen |
| 27 | Havnegade 8 ApS | 108.354 kr. | 5,4 mio. kr. | 34 | 4,6 | Frederikshavn |
| 28 | AB af 30.11.2023 ApS | 101.146 kr. | -47.992 kr. | 2 | 5,4 | Skagen |
| 29 | Restaurant Smørgåsen ApS | 73.535 kr. | 2,3 mio. kr. | 16 | 4,7 | Frederikshavn |
| 30 | CLKR ApS | 56.641 kr. | 410.651 kr. | 5 | 4,3 | Frederikshavn |
| 31 | Kompasset Skagen ApS | 48.687 kr. | 2,5 mio. kr. | 9 | 6,4 | Skagen |
| 32 | Kelani ApS | 36.069 kr. | 3,4 mio. kr. | 13 | 4,2 | Skagen |
| 33 | BLUE BURGER. FREDERIKSHAVN ApS | 35.680 kr. | 626.579 kr. | 7 | 3,7 | Frederikshavn |
| 34 | Essens Gaarden ApS | 34.032 kr. | 2,5 mio. kr. | 7 | 5,1 | Frederikshavn |
| 35 | FRØKEN MADSENS SPISEHUS ApS | 30.162 kr. | 1,6 mio. kr. | 13 | 5,6 | Sæby |
| 36 | Skawbar ApS | 23.739 kr. | 1,4 mio. kr. | 4 | 6,6 | Skagen |
| 37 | Blinkblinkblink ApS | 19.898 kr. | 822.134 kr. | 1 | 3,9 | Skagen |
| 38 | Brasseriet ApS | 18.430 kr. | 1,4 mio. kr. | 5 | 5,6 | Frederikshavn |
| 39 | Kandestedet ApS | 14.203 kr. | -7.549 kr. | 1 | 2,9 | Skagen |
| 40 | Pubben ApS | 9.677 kr. | 539.329 kr. | 2 | 5,4 | Ålbæk |
| 41 | Frederikshavner Grillen ApS | 7.860 kr. | 1,3 mio. kr. | 14 | 3,5 | Frederikshavn |
| 42 | HW 69 ApS | 0 kr. | 0 kr. | — | 5,2 | Sæby |
| 43 | Skagen Odde Café ApS | -7.589 kr. | -7.684 kr. | — | 6,0 | Skagen |
| 44 | ELVS ApS | -7.949 kr. | 615.867 kr. | 8 | 4,8 | Frederikshavn |
| 45 | Havnevej 14B ApS | -8.518 kr. | -4.020 kr. | 1 | 3,5 | Skagen |
| 46 | Highway 66 Skagen aps | -15.112 kr. | -11.058 kr. | 5 | 2,9 | Skagen |
| 47 | Aromas ApS | -17.806 kr. | -16.005 kr. | 1 | 4,0 | Sæby |
| 48 | Ålbæk Station ApS | -35.413 kr. | -35.413 kr. | — | 7,3 | Frederikshavn |
| 49 | AV Drift2 ApS | -47.504 kr. | 225.232 kr. | 8 | 1,9 | Frederikshavn |
| 50 | M.M. Family Invest ApS | -63.408 kr. | 958.375 kr. | 4 | 2,9 | Frederikshavn |
Ranglisten dækker alle 65 virksomheder inden for restauranter og caféer i frederikshavn sorteret efter resultat. Topplaceret er Jacobs Fiskerestaurant ApS med 3,1 mio. kr., efterfulgt af JAKOBS CAFE & BAR A/S (1,4 mio. kr.) og 2 TAKT ApS (931.542 kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.