| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | THE COFFEE COLLECTIVE A/S | 82,0 mio. kr. | 160 | 7,2 | Frederiksberg |
| 2 | madklubben ApS | 37,6 mio. kr. | 39 | 5,0 | Frederiksberg |
| 3 | Madklubben Aarhus ApS | 32,4 mio. kr. | 309 | 7,1 | Frederiksberg |
| 4 | Frank Gruppen ApS | 29,0 mio. kr. | 76 | 5,4 | Frederiksberg |
| 5 | Madklubben 710 ApS | 27,2 mio. kr. | 117 | 7,8 | Frederiksberg |
| 6 | Hanzo København ApS | 25,1 mio. kr. | 133 | 8,1 | Frederiksberg |
| 7 | Madklubben 701 ApS | 23,5 mio. kr. | 99 | 8,0 | Frederiksberg |
| 8 | SOKKELUND ApS | 21,9 mio. kr. | 53 | 6,5 | Frederiksberg |
| 9 | GRØD ApS | 20,7 mio. kr. | 175 | 8,7 | Frederiksberg C |
| 10 | Madklubben 705 ApS | 19,7 mio. kr. | 88 | 7,2 | Frederiksberg |
| 11 | Frankies Pizza ApS | 15,7 mio. kr. | 57 | 6,0 | Frederiksberg |
| 12 | Madklubben 738 ApS | 15,3 mio. kr. | 67 | 5,5 | Frederiksberg |
| 13 | Food Club København ApS | 14,9 mio. kr. | 49 | 6,6 | Frederiksberg |
| 14 | MIELCKE & HURTIGKARL ApS | 14,3 mio. kr. | 52 | 7,7 | Frederiksberg |
| 15 | FORMEL B AF 2003 ApS | 13,4 mio. kr. | 29 | 6,6 | Frederiksberg C |
| 16 | San Marco JUNIOR ApS | 13,0 mio. kr. | 19 | 7,6 | Frederiksberg |
| 17 | HANSENS GAMLE FAMILIEHAVE ApS | 12,3 mio. kr. | 23 | 5,6 | Frederiksberg |
| 18 | Bistro FSK ApS | 12,0 mio. kr. | 41 | 7,5 | Frederiksberg C |
| 19 | Madklubben HOC ApS | 11,4 mio. kr. | 43 | 6,4 | Frederiksberg |
| 20 | Madklubben Østerbro ApS | 11,2 mio. kr. | 59 | 4,4 | Frederiksberg |
| 21 | Prolog Coffee ApS | 10,2 mio. kr. | 39 | 6,0 | Frederiksberg |
| 22 | Madklubben Frederiksberg ApS | 9,8 mio. kr. | 32 | 4,2 | Frederiksberg |
| 23 | Strangas ApS | 9,1 mio. kr. | 13 | 7,2 | Frederiksberg C |
| 24 | Madklubben Esbjerg ApS | 8,6 mio. kr. | 60 | 4,2 | Frederiksberg |
| 25 | Mad & Kaffe Frederiksberg ApS | 7,4 mio. kr. | 31 | 7,2 | Frederiksberg |
| 26 | Madklubben Regnbuepladsen ApS | 7,2 mio. kr. | 28 | 4,3 | Frederiksberg |
| 27 | ingrediJens ApS | 6,9 mio. kr. | 27 | 4,9 | Frederiksberg C |
| 28 | Circolo ApS | 6,7 mio. kr. | 27 | 4,7 | Frederiksberg C |
| 29 | Madklubben Lyngby ApS | 6,5 mio. kr. | 41 | 4,6 | Frederiksberg |
| 30 | MC Svejk ApS | 6,5 mio. kr. | 16 | 6,0 | Frederiksberg |
| 31 | SMAG ApS | 6,4 mio. kr. | 30 | 7,4 | Frederiksberg C |
| 32 | Sonny Frb ApS | 6,4 mio. kr. | 24 | 5,2 | Frederiksberg C |
| 33 | DoMO Catering ApS | 6,3 mio. kr. | 15 | 5,2 | Frederiksberg C |
| 34 | RESTAURANT MELEE ApS | 5,3 mio. kr. | 12 | 7,3 | Frederiksberg C |
| 35 | QUATTRO FONTANE DUE ApS | 5,3 mio. kr. | 11 | 6,8 | Frederiksberg |
| 36 | FE Catering ApS | 5,3 mio. kr. | 34 | 5,6 | Frederiksberg |
| 37 | RESTAURANT FREDERIKS HAVE ApS | 5,2 mio. kr. | 11 | 6,0 | Frederiksberg |
| 38 | Strangas 3 ApS | 5,1 mio. kr. | 14 | 7,4 | Frederiksberg C |
| 39 | MVG Invest ApS | 5,0 mio. kr. | 37 | 3,5 | København Ø |
| 40 | Restaurant Anarki ApS | 5,0 mio. kr. | 12 | 6,4 | Frederiksberg C |
| 41 | CAFE LINDEVANG ApS | 5,0 mio. kr. | 14 | 6,9 | Frederiksberg |
| 42 | Restaurant LilleB ApS | 4,9 mio. kr. | 3 | 5,8 | Frederiksberg C |
| 43 | Frankies Pizza Frederiksberg ApS | 4,7 mio. kr. | 35 | 4,2 | Frederiksberg |
| 44 | Cafe Promenaden ApS | 4,5 mio. kr. | 20 | 4,6 | Frederiksberg C |
| 45 | Frb Rådhuskælder A/S | 4,3 mio. kr. | 18 | 6,2 | Frederiksberg |
| 46 | Piola ApS | 4,0 mio. kr. | 12 | 4,2 | Frederiksberg C |
| 47 | Koreansk B.B.Q. ApS | 4,0 mio. kr. | 17 | 6,7 | Frederiksberg |
| 48 | EatDrink ApS | 3,9 mio. kr. | 30 | 5,9 | Frederiksberg |
| 49 | Strangas 2 ApS | 3,9 mio. kr. | 11 | 6,2 | Frederiksberg C |
| 50 | NAGOYA ApS | 3,8 mio. kr. | 10 | 7,1 | Frederiksberg C |
Ranglisten dækker alle 196 virksomheder inden for restauranter og caféer i frederiksberg sorteret efter omsætning. Topplaceret er THE COFFEE COLLECTIVE A/S med 82,0 mio. kr., efterfulgt af madklubben ApS (37,6 mio. kr.) og Madklubben Aarhus ApS (32,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.