| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | G.J. Bygmester ApS | 100,0% | 2,3 mio. kr. | 3 | 6,4 | Fårup |
| 2 | AMRA HUSE ApS | 89,2% | -16.250 kr. | — | 6,3 | Randers NV |
| 3 | THH HOLDING ApS | 81,0% | 24.275 kr. | — | 6,5 | Gjerlev J |
| 4 | BYGGEFIRMA BJARNE TOVGAARD NIELSEN ApS | 64,7% | 655.124 kr. | 1 | 6,7 | Randers NV |
| 5 | DEMMING MURERFIRMA ApS | 55,0% | 3,1 mio. kr. | 9 | 7,0 | Randers NØ |
| 6 | Entreprenør Brian Eriksen ApS | 52,5% | 5,4 mio. kr. | 4 | 6,6 | Randers SØ |
| 7 | Erhverv og Bolig Byg A/S | 29,7% | 19,9 mio. kr. | 19 | 6,8 | Randers SØ |
| 8 | Mellerup Tømrer og Entreprenørforretning ApS | 28,1% | — | 10 | 5,0 | Randers SØ |
| 9 | URLAUB ApS | 27,8% | 60.318 kr. | — | 5,5 | Randers SØ |
| 10 | Allégården Asferg ApS | 27,4% | — | — | 5,6 | Fårup |
| 11 | SH Trading ApS | 27,1% | 802.408 kr. | 1 | 4,9 | Randers SV |
| 12 | Allé Husene Aps | 24,9% | 525.591 kr. | 2 | 4,1 | Randers SV |
| 13 | Falbeparken C5 ApS | 23,8% | 2,0 mio. kr. | 1 | 4,8 | Randers C |
| 14 | ASM TEGNESTUE ApS | 22,1% | 85.611 kr. | 1 | 3,6 | Randers SØ |
| 15 | Jysk Byg Randers ApS | 20,8% | 11,0 mio. kr. | 43 | 6,6 | Randers NØ |
| 16 | Entreprenørfirma Erik G. Hansen ApS | 17,5% | 5,4 mio. kr. | 6 | 4,3 | Randers SØ |
| 17 | Søndermarken Asferg ApS | 15,6% | — | — | 3,9 | Fårup |
| 18 | HOCA BYG ApS | 12,4% | 98.906 kr. | — | 5,0 | Randers NV |
| 19 | M. Sondergaard holding ApS | 12,3% | -6.985 kr. | — | 5,5 | Randers NV |
| 20 | Clausholmvej 207 ApS | 9,3% | 276.289 kr. | — | 5,4 | Randers NV |
| 21 | ERIKSHOLM INVEST ApS | 6,7% | 1,9 mio. kr. | — | 5,2 | Randers NV |
| 22 | Ejendomsselskabet Søndervej 2 ApS | 6,4% | -378.627 kr. | — | 5,1 | Randers SØ |
| 23 | Europavej ApS | 2,3% | 1,9 mio. kr. | 1 | 4,2 | Fårup |
| 24 | Grinden Byg Aps | 0,8% | 2,8 mio. kr. | 5 | 3,3 | Randers SØ |
| 25 | Falstersvej 1 ApS | 0,7% | 462.293 kr. | — | 4,4 | Randers SV |
| 26 | Byggeselskabet Storegade ApS | -0,3% | 1,0 mio. kr. | — | 4,7 | Randers NV |
| 27 | E/S Nikkelvej 15 ApS | -6,3% | -27.378 kr. | — | 4,7 | Randers SØ |
| 28 | EJENDOMSSELSKABET GYLDENLUNDEN ApS | -10,4% | 1,3 mio. kr. | — | 3,9 | Randers SØ |
| 29 | Grønhøj Husene ApS | -12,6% | 635.423 kr. | — | 3,8 | Randers NV |
| 30 | Grønhøj Husene 2 ApS | -14,9% | -120.235 kr. | — | 4,0 | Randers SV |
| 31 | Ejendomsselskabet Skolevej ApS | -20,6% | -48.149 kr. | — | 4,0 | Randers SØ |
| 32 | Senior 2025 ApS | -436,4% | -176.363 kr. | — | 4,5 | Randers NV |
32 af 32 | ||||||
Ranglisten dækker alle 32 virksomheder inden for opførelse af bygninger i randers sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er G.J. Bygmester ApS med 100,0%, efterfulgt af AMRA HUSE ApS (89,2%) og THH HOLDING ApS (81,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.