| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | K/S THORS BAKKE | 92,1% | 10,0 mio. kr. | — | 8,0 | Herning |
| 2 | Selskabet af 18/8 2025 Herning ApS | 84,3% | -69.636 kr. | 1 | 6,4 | Herning |
| 3 | ST Ejendomme III ApS | 80,5% | -7.500 kr. | — | 7,0 | Herning |
| 4 | VOJK ApS | 67,5% | -1.767 kr. | — | 6,1 | Herning |
| 5 | ST Ejendomme I ApS | 60,6% | 28,5 mio. kr. | 1 | 6,2 | Herning |
| 6 | Malerfirmaet Penta A/S | 58,5% | 40,3 mio. kr. | 64 | 8,7 | Herning |
| 7 | Messebyg 2021 ApS | 57,9% | — | 1 | 6,0 | Herning |
| 8 | C. LAMBÆK ApS | 56,3% | 303.030 kr. | 1 | 5,3 | Herning |
| 9 | VILDBJERG ENTREPRENØR & ANLÆG ApS | 55,6% | 4,4 mio. kr. | 5 | 6,9 | Vildbjerg |
| 10 | ENTREPRENØR- OG INGENIØRFIRMA SVEND PEDERSEN A/S | 55,5% | 21,7 mio. kr. | 25 | 7,3 | Herning |
| 11 | Mureren & Tømreren Herning ApS | 55,4% | 10,1 mio. kr. | 19 | 7,2 | Herning |
| 12 | ENTREPRENØR LARS LOHSE ApS | 54,5% | 1,6 mio. kr. | 2 | 7,0 | Haderup |
| 13 | M&T Totalentreprise A/S | 49,2% | 6,7 mio. kr. | 9 | 6,8 | Herning |
| 14 | Jysk Erhverv & Råhus A/S | 48,8% | 30,3 mio. kr. | 37 | 7,9 | Herning |
| 15 | HI CONTRACTOR ApS | 46,2% | -14.950 kr. | — | 5,5 | Herning |
| 16 | Boligcon A/S | 45,2% | 63.453 kr. | — | 7,7 | Herning |
| 17 | LMS DENMARK ApS | 44,3% | 3,2 mio. kr. | 5 | 6,2 | Herning |
| 18 | HB Ejendomme og Renovering ApS | 44,0% | 1,8 mio. kr. | 3 | 6,0 | Herning |
| 19 | JCN BOLIG A/S | 42,2% | 900,9 mio. kr. | 134 | 9,1 | Vildbjerg |
| 20 | ENTREPRENØR OLE HAUGE ApS | 41,7% | 960.928 kr. | 1 | 6,5 | Herning |
| 21 | Jordbærmarken 1 ApS | 39,0% | 3,8 mio. kr. | — | 7,2 | Herning |
| 22 | BYGGEFIRMAET MOGENS LUND A/S | 37,5% | 7,0 mio. kr. | 49 | 7,1 | Herning |
| 23 | JA Bolig ApS | 37,3% | 535.192 kr. | — | 7,0 | Vildbjerg |
| 24 | BYGGO ApS | 35,1% | 3,7 mio. kr. | 7 | 6,6 | Herning |
| 25 | H. HVOLGAARD A/S | 34,1% | 1,6 mio. kr. | 22 | 6,5 | Herning |
| 26 | SAMVÆRK Entreprise ApS | 33,6% | 322.386 kr. | 5 | 5,4 | Herning |
| 27 | Holmen, Herning ApS | 32,6% | — | — | 6,2 | Herning |
| 28 | Ejendomsselskabet Strøget 52 Ikast ApS | 32,4% | 1,3 mio. kr. | — | 6,3 | Herning |
| 29 | C.C. CONTRACTOR A/S | 29,6% | 1,1 mia. kr. | 42 | 7,4 | Herning |
| 30 | KONOVS ENTERPRISE ApS | 26,6% | — | 5 | 5,8 | Haderup |
| 31 | Murerfirmaet Bruno Mogensen K/S | 25,3% | 1,4 mio. kr. | 1 | 5,3 | Sørvad |
| 32 | BO GODT MIDTJYLLAND ApS | 24,6% | 10,9 mio. kr. | 14 | 6,5 | Herning |
| 33 | HAMMERUM HOVEDGADE 73 ApS | 23,0% | 350.013 kr. | — | 6,1 | Herning |
| 34 | BCE Baunetoften ApS | 21,2% | 646.876 kr. | — | 5,5 | Herning |
| 35 | Haraldsgade Herning ApS | 20,8% | 5,3 mio. kr. | — | 6,2 | Herning |
| 36 | Nyholm Montage ApS | 15,7% | 165.693 kr. | 3 | 4,4 | Kibæk |
| 37 | SK BYG OG UDLEJNING ApS | 14,6% | — | — | 5,9 | Aulum |
| 38 | ARC Constructions ApS | 12,4% | 127.658 kr. | — | 5,3 | Herning |
| 39 | NM3 A/S | 10,9% | — | — | 5,4 | Aulum |
| 40 | A/S OLE ANDERSEN. INGENIØR- OG ENTREPRENØRFIRMA | 8,4% | 12,5 mio. kr. | 20 | 4,9 | Herning |
| 41 | EJENDOMSSELSKABET SKJERN Å, SDR. FELDING ApS | 8,1% | 78.930 kr. | — | 4,2 | Sønder Felding |
| 42 | Egelyst Huse ApS | 3,3% | 78.084 kr. | — | 4,2 | Herning |
| 43 | Ejendomsselskabet Tjørring Bakke ApS | 1,5% | 86.837 kr. | — | 5,4 | Herning |
| 44 | Danseskolehusene ApS | 0,2% | 0 kr. | — | 4,1 | Herning |
| 45 | Harpec Ejendomme ApS | -2,1% | -65.443 kr. | — | 3,5 | Herning |
| 46 | SAMVÆRK Ejendomme ApS | -9,4% | 71.958 kr. | — | 4,5 | Herning |
| 47 | Højers Totaltag ApS | -11,3% | -32.146 kr. | 1 | 3,2 | Sunds |
| 48 | LG Ejendomsudvikling ApS | -12,4% | 33.239 kr. | — | 5,1 | Herning |
| 49 | Breaking Beyond ApS | -12,4% | 14.254 kr. | — | 3,1 | Herning |
| 50 | Barslund & Gasseholm, ejendomsselskabet ApS | -39,9% | 58.220 kr. | — | 5,0 | Aulum |
Ranglisten dækker alle 52 virksomheder inden for opførelse af bygninger i herning sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er K/S THORS BAKKE med 92,1%, efterfulgt af Selskabet af 18/8 2025 Herning ApS (84,3%) og ST Ejendomme III ApS (80,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.