| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | C.C. CONTRACTOR A/S | 53,1 mio. kr. | 1,1 mia. kr. | 42 | 7,4 | Herning |
| 2 | JCN BOLIG A/S | 31,3 mio. kr. | 900,9 mio. kr. | 134 | 9,1 | Vildbjerg |
| 3 | ST Ejendomme I ApS | 23,1 mio. kr. | 28,5 mio. kr. | 1 | 6,2 | Herning |
| 4 | K/S THORS BAKKE | 9,3 mio. kr. | 10,0 mio. kr. | — | 8,0 | Herning |
| 5 | Malerfirmaet Penta A/S | 7,8 mio. kr. | 40,3 mio. kr. | 64 | 8,7 | Herning |
| 6 | BO GODT MIDTJYLLAND ApS | 7,0 mio. kr. | 10,9 mio. kr. | 14 | 6,5 | Herning |
| 7 | Jysk Erhverv & Råhus A/S | 5,0 mio. kr. | 30,3 mio. kr. | 37 | 7,9 | Herning |
| 8 | Jordbærmarken 1 ApS | 4,6 mio. kr. | 3,8 mio. kr. | — | 7,2 | Herning |
| 9 | ENTREPRENØR- OG INGENIØRFIRMA SVEND PEDERSEN A/S | 3,1 mio. kr. | 21,7 mio. kr. | 25 | 7,3 | Herning |
| 10 | Haraldsgade Herning ApS | 2,0 mio. kr. | 5,3 mio. kr. | — | 6,2 | Herning |
| 11 | Holmen, Herning ApS | 1,7 mio. kr. | — | — | 6,2 | Herning |
| 12 | BYGGEFIRMAET MOGENS LUND A/S | 1,3 mio. kr. | 7,0 mio. kr. | 49 | 7,1 | Herning |
| 13 | Mureren & Tømreren Herning ApS | 1,2 mio. kr. | 10,1 mio. kr. | 19 | 7,2 | Herning |
| 14 | LMS DENMARK ApS | 794.792 kr. | 3,2 mio. kr. | 5 | 6,2 | Herning |
| 15 | Selskabet af 18/8 2025 Herning ApS | 749.512 kr. | -69.636 kr. | 1 | 6,4 | Herning |
| 16 | BYGGO ApS | 625.259 kr. | 3,7 mio. kr. | 7 | 6,6 | Herning |
| 17 | VILDBJERG ENTREPRENØR & ANLÆG ApS | 589.847 kr. | 4,4 mio. kr. | 5 | 6,9 | Vildbjerg |
| 18 | KONOVS ENTERPRISE ApS | 525.559 kr. | — | 5 | 5,8 | Haderup |
| 19 | M&T Totalentreprise A/S | 436.356 kr. | 6,7 mio. kr. | 9 | 6,8 | Herning |
| 20 | H. HVOLGAARD A/S | 404.295 kr. | 1,2 mio. kr. | 22 | 5,9 | Herning |
| 21 | BCE Baunetoften ApS | 377.889 kr. | 646.876 kr. | — | 5,5 | Herning |
| 22 | JA Bolig ApS | 332.025 kr. | 535.192 kr. | — | 7,0 | Vildbjerg |
| 23 | Boligcon A/S | 294.922 kr. | 63.453 kr. | — | 7,7 | Herning |
| 24 | Murerfirmaet Bruno Mogensen K/S | 290.783 kr. | 1,4 mio. kr. | 1 | 5,3 | Sørvad |
| 25 | ENTREPRENØR LARS LOHSE ApS | 223.233 kr. | 1,6 mio. kr. | 2 | 7,0 | Haderup |
| 26 | HAMMERUM HOVEDGADE 73 ApS | 187.957 kr. | 350.013 kr. | — | 6,1 | Herning |
| 27 | SK BYG OG UDLEJNING ApS | 171.433 kr. | — | — | 5,9 | Aulum |
| 28 | ENTREPRENØR OLE HAUGE ApS | 138.785 kr. | 960.928 kr. | 1 | 6,5 | Herning |
| 29 | Ejendomsselskabet Strøget 52 Ikast ApS | 128.375 kr. | 1,3 mio. kr. | — | 6,3 | Herning |
| 30 | ARC Constructions ApS | 99.675 kr. | 127.658 kr. | — | 5,3 | Herning |
| 31 | HB Ejendomme og Renovering ApS | 96.501 kr. | 1,8 mio. kr. | 3 | 6,0 | Herning |
| 32 | Messebyg 2021 ApS | 89.423 kr. | — | 1 | 6,0 | Herning |
| 33 | Nyholm Montage ApS | 74.142 kr. | 165.693 kr. | 3 | 4,4 | Kibæk |
| 34 | Ejendomsselskabet Tjørring Bakke ApS | 67.932 kr. | 86.837 kr. | — | 5,4 | Herning |
| 35 | SAMVÆRK Entreprise ApS | 66.546 kr. | 322.386 kr. | 5 | 5,4 | Herning |
| 36 | C. LAMBÆK ApS | 60.019 kr. | 303.030 kr. | 1 | 5,3 | Herning |
| 37 | Barslund & Gasseholm, ejendomsselskabet ApS | 17.668 kr. | 58.220 kr. | — | 5,0 | Aulum |
| 38 | A-LOG HOLDING ApS | 4.517 kr. | 1,8 mio. kr. | 3 | 3,7 | Haderup |
| 39 | LG Ejendomsudvikling ApS | 3.778 kr. | 33.239 kr. | — | 5,1 | Herning |
| 40 | Danseskolehusene ApS | -6.952 kr. | 0 kr. | — | 4,1 | Herning |
| 41 | ST Ejendomme III ApS | -8.495 kr. | -7.500 kr. | — | 7,0 | Herning |
| 42 | SAMVÆRK Ejendomme ApS | -9.632 kr. | 71.958 kr. | — | 4,5 | Herning |
| 43 | Datoselskabet af 10. august 2020 K/S | -12.577 kr. | 0 kr. | — | 3,8 | Sørvad |
| 44 | Højers Totaltag ApS | -29.558 kr. | -32.146 kr. | 1 | 3,2 | Sunds |
| 45 | Egelyst Huse ApS | -57.145 kr. | 78.084 kr. | — | 4,2 | Herning |
| 46 | HI CONTRACTOR ApS | -62.662 kr. | -14.950 kr. | — | 5,5 | Herning |
| 47 | VOJK ApS | -181.756 kr. | -1.767 kr. | — | 6,1 | Herning |
| 48 | HP 2021 ApS | -186.480 kr. | -234.175 kr. | — | 5,7 | Herning |
| 49 | Harpec Ejendomme ApS | -199.009 kr. | -65.443 kr. | — | 3,5 | Herning |
| 50 | A/S OLE ANDERSEN. INGENIØR- OG ENTREPRENØRFIRMA | -388.434 kr. | 12,5 mio. kr. | 20 | 4,9 | Herning |
Ranglisten dækker alle 53 virksomheder inden for opførelse af bygninger i herning sorteret efter resultat. Topplaceret er C.C. CONTRACTOR A/S med 53,1 mio. kr., efterfulgt af JCN BOLIG A/S (31,3 mio. kr.) og ST Ejendomme I ApS (23,1 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.