Top Fiskeri og akvakultur: Omsætning
Top 349 virksomheder inden for fiskeri og akvakultur sorteret efter omsætning. ARCTIC PRIME FISHERIES ApS topper med 350,5 mio. kr., fulgt af SIKUAQ TRAWL A/S (348,8 mio. kr.) og ASBJØRN A/S (231,2 mio. kr.). Samlet 349 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 6. november 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ARCTIC PRIME FISHERIES ApS | 350,5 mio. kr. | — | 7,1 | Qaqortoq |
| 2 | SIKUAQ TRAWL A/S | 348,8 mio. kr. | — | 9,5 | Nuuk |
| 3 | ASBJØRN A/S | 231,2 mio. kr. | 24 | 7,5 | Hirtshals |
| 4 | Rederiet Isafold A/S | 215,4 mio. kr. | 15 | 8,1 | Hirtshals |
| 5 | ARCTIC PRIME COASTAL ApS | 213,5 mio. kr. | — | 6,7 | Qaqortoq |
| 6 | ASTRID FISKERI A/S | 213,2 mio. kr. | 4 | 8,4 | Skagen |
| 7 | QALERALIK A/S | 197,8 mio. kr. | — | 9,2 | Nuuk |
| 8 | POLAR PELAGIC A/S | 192,2 mio. kr. | — | 8,9 | Nuuk |
| 9 | Beinur A/S | 186,0 mio. kr. | 16 | 7,9 | Hirtshals |
| 10 | FVT Holding ApS | 185,9 mio. kr. | 1 | 8,0 | Hirtshals |
| 11 | ICE TRAWL GREENLAND A/S | 179,7 mio. kr. | — | 8,5 | Sisimiut |
| 12 | NIISA TRAWL ApS | 166,4 mio. kr. | — | 8,0 | Nuuk |
| 13 | SIGGUK A/S | 155,9 mio. kr. | — | 8,7 | Nuuk |
| 14 | AQUAPRI ApS | 155,3 mio. kr. | 116 | 9,3 | Vejle |
| 15 | Pelagic Greenland A/S | 148,6 mio. kr. | — | 6,9 | Nuuk |
| 16 | QAJAQ TRAWL A/S | 136,2 mio. kr. | — | 8,4 | Nuuk |
| 17 | THEMIS FISKERI A/S | 131,4 mio. kr. | 4 | 7,9 | Skagen |
| 18 | DANISH SALMON A/S | 103,2 mio. kr. | 29 | 5,1 | Hirtshals |
| 19 | AB Ocean ApS | 96,4 mio. kr. | 8 | 8,1 | Hirtshals |
| 20 | CATTLEYA A/S | 92,6 mio. kr. | 18 | 7,6 | Esbjerg V |
| 21 | Snaptun A/S | 82,4 mio. kr. | 89 | 7,6 | Juelsminde |
| 22 | TUULLIK A/S | 56,8 mio. kr. | — | 7,9 | Nuuk |
| 23 | SERMERSOOQ SEAFOOD ApS | 51,6 mio. kr. | — | 9,0 | Nuuk |
| 24 | SKAGEN FISKERI A/S | 50,3 mio. kr. | — | 6,8 | Skagen |
| 25 | Isortaq Trawl A/S | 47,7 mio. kr. | — | 7,7 | Ilulissat |
| 26 | Gitte Henning Pelagic A/S | 43,8 mio. kr. | 20 | 7,9 | Skagen |
| 27 | ANGUNNGUAQ A/S | 41,7 mio. kr. | — | 7,5 | Sisimiut |
| 28 | Gitte Henning Industri A/S | 34,2 mio. kr. | 3 | 7,8 | Skagen |
| 29 | FISKERISELSKABET STELLA NOVA ApS | 28,1 mio. kr. | 1 | 5,8 | Skagen |
| 30 | B-C PELAGIC DANMARK ApS | 26,6 mio. kr. | — | 5,3 | Skagen |
| 31 | CHRISTER OG LENNART FISKERI A/S | 24,4 mio. kr. | 1 | 4,0 | Thyborøn |
| 32 | FRANS PETER ApS | 24,3 mio. kr. | — | 5,8 | Sisimiut |
| 33 | Atlantic Viking Holding ApS | 23,8 mio. kr. | — | 8,0 | Hirtshals |
| 34 | LØJSTRUP DAMBRUG A/S | 23,2 mio. kr. | 33 | 4,8 | Gørlev |
| 35 | MYGGENES FISKERI ApS | 20,3 mio. kr. | 7 | 5,3 | Thyborøn |
| 36 | SAJONI ApS | 19,6 mio. kr. | 11 | 5,0 | Skagen |
| 37 | HJ FISKERI HARBOØRE ApS | 19,3 mio. kr. | 11 | 5,1 | Harboøre |
| 38 | FISKERISELSKABET PONDUS ApS | 17,9 mio. kr. | 10 | 5,9 | Hanstholm |
| 39 | S 107 Skagerak ApS | 17,6 mio. kr. | 9 | 5,7 | Skagen |
| 40 | AHLMA DANMARK ApS | 15,6 mio. kr. | — | 6,5 | Skagen |
| 41 | UILOQ TRAWL A/S | 15,4 mio. kr. | — | 7,1 | Nuuk |
| 42 | S 226 ApS | 15,4 mio. kr. | 11 | 4,5 | Skagen |
| 43 | FISKERISELSKABET 2BIS ApS | 14,9 mio. kr. | — | 6,0 | Thyborøn |
| 44 | Aaltje Postma L 757 ApS | 14,9 mio. kr. | 13 | 6,0 | Thyborøn |
| 45 | Fiskeriselskabet Tove Kynde L 232 ApS | 14,7 mio. kr. | 10 | 5,0 | Lemvig |
| 46 | FN 104 Carpe Diem ApS | 14,2 mio. kr. | 11 | 5,0 | Læsø |
| 47 | DANAQUA ApS | 13,8 mio. kr. | 19 | 5,1 | Grindsted |
| 48 | Nordic Kingfish Hatchery A/S | 13,5 mio. kr. | 11 | 4,1 | Hanstholm |
| 49 | Berndtsson & Börjesson Fiskeri ApS | 12,9 mio. kr. | — | 6,6 | Thyborøn |
| 50 | Ny Kingfisher A/S | 12,5 mio. kr. | 14 | 4,3 | Thyborøn |
Om ranglisten for fiskeri og akvakultur
Ranglisten rangerer 349 virksomheder inden for fiskeri og akvakultur efter omsætning — her vises de 349 højest placerede (Top 349), fordelt på sider á 50. Topplaceret er ARCTIC PRIME FISHERIES ApS med 350,5 mio. kr., efterfulgt af SIKUAQ TRAWL A/S (348,8 mio. kr.) og ASBJØRN A/S (231,2 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.