Top Fiskeri og akvakultur: Ansatte
Top 100 virksomheder inden for fiskeri og akvakultur sorteret efter ansatte. AQUAPRI ApS topper med 124, fulgt af Snaptun A/S (88) og Skagen Salmon Partnerselskab (54). Samlet 443 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 17. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AQUAPRI ApS | 155,3 mio. kr. | 124 | 9,3 | Vejle |
| 2 | Snaptun A/S | 82,4 mio. kr. | 88 | 7,6 | Juelsminde |
| 3 | Skagen Salmon Partnerselskab | 7,0 mio. kr. | 54 | 4,8 | Skagen |
| 4 | Nordic Kingfish Hanstholm A/S | -766.000 kr. | 41 | 5,2 | Hanstholm |
| 5 | PARTREDERIET OCEAN TIGER | — | 33 | 7,0 | Nexø |
| 6 | LØJSTRUP DAMBRUG A/S | 23,2 mio. kr. | 32 | 4,8 | Gørlev |
| 7 | DANISH SALMON A/S | 103,2 mio. kr. | 29 | 5,1 | Hirtshals |
| 8 | MICHAEL LARSEN | — | 27 | 7,3 | Mesinge |
| 9 | Hanstholm Servicecentral A/S | 8,3 mio. kr. | 24 | 6,6 | Hanstholm |
| 10 | ASBJØRN A/S | 231,2 mio. kr. | 24 | 7,5 | Hirtshals |
| 11 | Gitte Henning Pelagic A/S | 43,8 mio. kr. | 20 | 7,9 | Skagen |
| 12 | CATTLEYA A/S | 92,6 mio. kr. | 18 | 7,6 | Esbjerg V |
| 13 | DANAQUA ApS | 13,8 mio. kr. | 18 | 5,1 | Grindsted |
| 14 | Beinur A/S | 186,0 mio. kr. | 15 | 7,9 | Hirtshals |
| 15 | Muslingeriet v/Mark Lykke | — | 14 | 7,1 | Farsø |
| 16 | Ny Kingfisher A/S | 12,5 mio. kr. | 14 | 4,3 | Thyborøn |
| 17 | Rederiet Isafold A/S | 215,4 mio. kr. | 14 | 8,1 | Hirtshals |
| 18 | Nordic Kingfish Hatchery A/S | 13,5 mio. kr. | 13 | 4,1 | Hanstholm |
| 19 | S 226 ApS | 15,4 mio. kr. | 13 | 4,5 | Skagen |
| 20 | Partrederiet Anna-Lise L 56 | — | 13 | 6,4 | Thyborøn |
| 21 | put and take 2020 | — | 13 | 6,4 | Aars |
| 22 | Søren E O Henriksen | — | 13 | 7,2 | Karrebæksminde |
| 23 | HJ FISKERI HARBOØRE ApS | 19,3 mio. kr. | 12 | 5,1 | Harboøre |
| 24 | Aaltje Postma L 757 ApS | 14,9 mio. kr. | 12 | 6,0 | Thyborøn |
| 25 | P/R Silver Bird S 449 | — | 12 | 5,7 | Thyborøn |
| 26 | Ballen Fisk | — | 11 | 6,2 | Samsø |
| 27 | FREA A/S | 12,1 mio. kr. | 11 | 7,5 | Sønder Felding |
| 28 | FISKERISELSKABET PONDUS ApS | 17,9 mio. kr. | 11 | 5,9 | Hanstholm |
| 29 | S 386 CASILO ApS | 19,6 mio. kr. | 11 | 5,0 | Skagen |
| 30 | Reederei Wichmann Rasmussen GmbH. NC 322 Helgoland | — | 10 | 6,6 | Thyborøn |
| 31 | Partrederiet Helgoland NC 322 | — | 10 | 6,5 | Thyborøn |
| 32 | Fiskeriselskabet Tove Kynde L 232 ApS | 14,7 mio. kr. | 10 | 5,0 | Lemvig |
| 33 | Fiskeriselskabet Hals ApS | 8,5 mio. kr. | 10 | 3,7 | Hals |
| 34 | S 107 Skagerak ApS | 17,6 mio. kr. | 9 | 5,7 | Skagen |
| 35 | KAREN NIELSEN ApS | 11,2 mio. kr. | 9 | 4,8 | Thyborøn |
| 36 | ROYAL DANISH FISH A/S | -8,2 mio. kr. | 9 | 4,2 | Hanstholm |
| 37 | MYGGENES FISKERI ApS | 20,3 mio. kr. | 9 | 5,3 | Thyborøn |
| 38 | FN 104 Carpe Diem ApS | 14,2 mio. kr. | 9 | 5,0 | Læsø |
| 39 | Årup Mølle ApS | 2,5 mio. kr. | 9 | 4,0 | Stouby |
| 40 | AB Ocean ApS | 96,4 mio. kr. | 9 | 8,1 | Hirtshals |
| 41 | Pedersen Aqua ApS | 3,4 mio. kr. | 8 | 5,0 | Juelsminde |
| 42 | L 347 Palermo v/ Johnny Pedersen | — | 8 | 6,9 | Ulfborg |
| 43 | SEAFOOD LIMFJORD ApS | 7,1 mio. kr. | 8 | 8,2 | Nykøbing M |
| 44 | L518 Annette v/Johnny Poulsen | — | 8 | 6,9 | Ulfborg |
| 45 | AUGUST A/S | 9,0 mio. kr. | 8 | 4,7 | Skagen |
| 46 | St. Anthony L 510 | — | 8 | 6,4 | Thyborøn |
| 47 | FN426 Kjølpen ApS | 10,5 mio. kr. | 8 | 5,4 | Strandby |
| 48 | Bøjen Fiskeri ApS | 6,1 mio. kr. | 8 | 3,4 | Thyborøn |
| 49 | Snaptun Fisk Export A/S | 19,2 mio. kr. | 8 | 6,5 | Juelsminde |
| 50 | P/R Frida Amalie L549 | — | 8 | 6,0 | Thyborøn |
Om ranglisten for fiskeri og akvakultur
Ranglisten dækker alle 443 virksomheder inden for fiskeri og akvakultur sorteret efter ansatte. Topplaceret er AQUAPRI ApS med 124, efterfulgt af Snaptun A/S (88) og Skagen Salmon Partnerselskab (54).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.