| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | NMF Industries A/S | 17,8 mio. kr. | 33,9 mio. kr. | 66 | 7,8 | Odense N |
| 2 | PLUS PACK A/S | 12 mio. kr. | 634 mio. kr. | 144 | 8,5 | Odense S |
| 3 | AM VÆRKTØJ ODENSE A/S | 8,7 mio. kr. | 72,8 mio. kr. | 97 | 8,1 | Odense S |
| 4 | JULIANA DRIVHUSE A/S | 5,3 mio. kr. | 55,5 mio. kr. | 74 | 8,7 | Odense S |
| 5 | HAUGE Stål A/S | 4,7 mio. kr. | 52,0 mio. kr. | 73 | 7,8 | Odense N |
| 6 | TRIO STÅL ODENSE A/S | 2,8 mio. kr. | 18,0 mio. kr. | 24 | 8,4 | Odense SØ |
| 7 | CLAUS ANDERSEN, RUSTFRI STÅL A/S | 2,7 mio. kr. | 38,1 mio. kr. | 65 | 7,8 | Odense S |
| 8 | Saferoad Traffic A/S | 2,6 mio. kr. | 82,0 mio. kr. | 124 | 7,2 | Odense SV |
| 9 | FIOTEK RUSTFRI STÅL A/S | 2,3 mio. kr. | 14,0 mio. kr. | 24 | 8,4 | Odense SØ |
| 10 | SYSTEM STANDEX A/S | 2,1 mio. kr. | 23,2 mio. kr. | 39 | 8,5 | Odense SØ |
| 11 | CFB Industri APS | 1,6 mio. kr. | 29,2 mio. kr. | 46 | 7,1 | Odense NØ |
| 12 | MASKINFABRIKKEN HMA A/S | 1,1 mio. kr. | 20,8 mio. kr. | 38 | 7,9 | Odense C |
| 13 | TOOL DENMARK A/S | 1,1 mio. kr. | 13,9 mio. kr. | 22 | 7,5 | Odense SØ |
| 14 | SANDERUM SMEDE- OG MASKINVÆRKSTED A/S | 1,0 mio. kr. | 10,6 mio. kr. | 19 | 8,1 | Odense SV |
| 15 | FYNS DRIVHUSSERVICE ApS | 1,0 mio. kr. | 5,6 mio. kr. | 7 | 7,1 | Odense NØ |
| 16 | SERI Q SIGN A/S | 745.046 kr. | 15,0 mio. kr. | 35 | 7,8 | Odense M |
| 17 | TN Svejs & Montage ApS | 184.403 kr. | — | 1 | 6,0 | Odense N |
| 18 | TOP CNC ApS | 148.585 kr. | 2,2 mio. kr. | 3 | 6,5 | Odense N |
| 19 | MR INDUSTRIES ApS | 143.169 kr. | 430.447 kr. | 1 | 5,7 | Odense NV |
| 20 | DAN-HOW Ejendomme ApS | 120.433 kr. | 230.948 kr. | 1 | 7,2 | Odense SØ |
| 21 | ODENSE INDUSTRILAKERING ApS | 115.006 kr. | 585.008 kr. | 1 | 6,4 | Odense S |
| 22 | IQT ApS | 88.055 kr. | 876.794 kr. | 1 | 5,5 | Odense C |
| 23 | BOGSTAVHUSET ApS | 50.089 kr. | -81.740 kr. | 2 | 5,8 | Odense C |
| 24 | Skibssmeden ApS | 49.013 kr. | 1,9 mio. kr. | 5 | 6,2 | Odense NV |
| 25 | Fyens Lakerings-Industri A/S | 46.214 kr. | 3,1 mio. kr. | 7 | 6,6 | Odense NØ |
| 26 | Mion Technology ApS | 28.475 kr. | 45.170 kr. | — | 6,4 | Odense M |
| 27 | E. EJENDOM ApS | 13.833 kr. | 99.131 kr. | — | 6,5 | Agedrup |
| 28 | Henriks Apps Aps | 10.856 kr. | 0 kr. | — | 8,1 | Odense V |
| 29 | RASMUSSEN SKILTE ApS | -33.903 kr. | 298.538 kr. | 1 | 5,2 | Odense SØ |
| 30 | MF, STIGE HOLDING ApS | -47.821 kr. | -32.539 kr. | — | 6,3 | Odense N |
| 31 | R.A. Andersen ApS | -61.495 kr. | -42.097 kr. | 1 | 2,9 | Odense SV |
| 32 | KEA PHØNIX ApS | -63.947 kr. | 125.614 kr. | 1 | 5,3 | Odense V |
| 33 | KP Maskinfabrik ApS | -108.468 kr. | 2,3 mio. kr. | 8 | 3,1 | Odense C |
| 34 | ODENSE SMEDE- OG MASKINVÆRKSTED ApS | -114.329 kr. | 222.271 kr. | 2 | 2,7 | Odense SØ |
| 35 | NEDER HOLLUF PLADEFREMSTILLING ApS | -143.038 kr. | 3,0 mio. kr. | 7 | 5,3 | Odense SØ |
| 36 | BØRGE V. JENSEN ApS | -271.213 kr. | 4,3 mio. kr. | 12 | 5,4 | Odense C |
| 37 | tech4u ApS | -420.634 kr. | 48.667 kr. | 1 | 3,5 | Odense V |
| 38 | Jens Larsen Smed & Teknik ApS | -499.660 kr. | 144.911 kr. | 1 | 3,1 | Odense SV |
| 39 | NASTEC STEEL ApS | -632.235 kr. | 93.423 kr. | 1 | 4,8 | Odense S |
| 40 | VH STÅL ApS OG FYNBOTRAPPER | -954.441 kr. | 5,3 mio. kr. | 16 | 4,5 | Odense SØ |
| 41 | JOHS. BERTELSEN OG SØN A/S | -969.797 kr. | 6.030 kr. | — | 6,5 | Odense SØ |
| 42 | ZINKPOWER Odense A/S | -1.857.586 kr. | -983.037 kr. | 2 | 4,1 | Odense SØ |
42 af 42 | ||||||
Ranglisten dækker alle 42 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i odense sorteret efter resultat. Topplaceret er NMF Industries A/S med 17,8 mio. kr., efterfulgt af PLUS PACK A/S (12 mio. kr.) og AM VÆRKTØJ ODENSE A/S (8,7 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.