| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | PLUS PACK A/S | 634 mio. kr. | 144 | 8,5 | Odense S |
| 2 | Saferoad Traffic A/S | 82,0 mio. kr. | 124 | 7,2 | Odense SV |
| 3 | AM VÆRKTØJ ODENSE A/S | 72,8 mio. kr. | 97 | 8,1 | Odense S |
| 4 | JULIANA DRIVHUSE A/S | 55,5 mio. kr. | 74 | 8,7 | Odense S |
| 5 | HAUGE Stål A/S | 52,0 mio. kr. | 73 | 7,8 | Odense N |
| 6 | NMF Industries A/S | 33,9 mio. kr. | 66 | 7,8 | Odense N |
| 7 | CLAUS ANDERSEN, RUSTFRI STÅL A/S | 38,1 mio. kr. | 65 | 7,8 | Odense S |
| 8 | CFB Industri APS | 29,2 mio. kr. | 46 | 7,1 | Odense NØ |
| 9 | SYSTEM STANDEX A/S | 23,2 mio. kr. | 39 | 8,5 | Odense SØ |
| 10 | MASKINFABRIKKEN HMA A/S | 20,8 mio. kr. | 38 | 7,9 | Odense C |
| 11 | SERI Q SIGN A/S | 15,0 mio. kr. | 35 | 7,8 | Odense M |
| 12 | TRIO STÅL ODENSE A/S | 18,0 mio. kr. | 24 | 8,4 | Odense SØ |
| 13 | FIOTEK RUSTFRI STÅL A/S | 14,0 mio. kr. | 24 | 8,4 | Odense SØ |
| 14 | TOOL DENMARK A/S | 13,9 mio. kr. | 22 | 7,5 | Odense SØ |
| 15 | SANDERUM SMEDE- OG MASKINVÆRKSTED A/S | 10,6 mio. kr. | 19 | 8,1 | Odense SV |
| 16 | VH STÅL ApS OG FYNBOTRAPPER | 5,3 mio. kr. | 16 | 4,5 | Odense SØ |
| 17 | FYNS KARDAN & BREMSECENTER/ Ralf Stolzenbach | — | 15 | 7,0 | Odense NV |
| 18 | BØRGE V. JENSEN ApS | 4,3 mio. kr. | 12 | 5,4 | Odense C |
| 19 | KP Maskinfabrik ApS | 2,3 mio. kr. | 8 | 3,1 | Odense C |
| 20 | FYNS DRIVHUSSERVICE ApS | 5,6 mio. kr. | 7 | 7,1 | Odense NØ |
| 21 | NEDER HOLLUF PLADEFREMSTILLING ApS | 3,0 mio. kr. | 7 | 5,3 | Odense SØ |
| 22 | Fyens Lakerings-Industri A/S | 3,1 mio. kr. | 7 | 6,6 | Odense NØ |
| 23 | Multi Service | — | 5 | 6,3 | Odense SØ |
| 24 | Skibssmeden ApS | 1,9 mio. kr. | 5 | 6,2 | Odense NV |
| 25 | TOP CNC ApS | 2,2 mio. kr. | 3 | 6,5 | Odense N |
| 26 | ARNE JENSEN | — | 3 | 6,4 | Agedrup |
| 27 | ODENSE SMEDE- OG MASKINVÆRKSTED ApS | 222.271 kr. | 2 | 2,7 | Odense SØ |
| 28 | ZINKPOWER Odense A/S | -983.037 kr. | 2 | 4,1 | Odense SØ |
| 29 | BOGSTAVHUSET ApS | -81.740 kr. | 2 | 5,8 | Odense C |
| 30 | FA. SØREN HANSEN | — | 1 | 6,0 | Odense S |
| 31 | RASMUSSEN SKILTE ApS | 298.538 kr. | 1 | 5,2 | Odense SØ |
| 32 | ODENSE INDUSTRILAKERING ApS | 585.008 kr. | 1 | 6,4 | Odense S |
| 33 | KEA PHØNIX ApS | 125.614 kr. | 1 | 5,3 | Odense V |
| 34 | NASTEC STEEL ApS | 93.423 kr. | 1 | 4,8 | Odense S |
| 35 | Handyman Finn Kaastrup | — | 1 | 5,7 | Odense C |
| 36 | MR INDUSTRIES ApS | 430.447 kr. | 1 | 5,7 | Odense NV |
| 37 | R.A. Andersen ApS | -42.097 kr. | 1 | 2,9 | Odense SV |
| 38 | tech4u ApS | 48.667 kr. | 1 | 3,5 | Odense V |
| 39 | Jens Larsen Smed & Teknik ApS | 144.911 kr. | 1 | 3,1 | Odense SV |
| 40 | kk rør&montage v/ kewen kian | — | 1 | 5,4 | Odense N |
| 41 | IQT ApS | 876.794 kr. | 1 | 5,5 | Odense C |
| 42 | TN Svejs & Montage ApS | — | 1 | 6,0 | Odense N |
| 43 | Møllers Smede & Maskinservice ApS | — | 1 | 5,1 | Odense SV |
| 44 | CHRIDA ApS | — | 1 | 5,4 | Odense SØ |
| 45 | DAN-HOW Ejendomme ApS | 230.948 kr. | 1 | 7,2 | Odense SØ |
45 af 45 | |||||
Ranglisten dækker alle 45 virksomheder inden for fremstilling af metallvarer i odense sorteret efter ansatte. Topplaceret er PLUS PACK A/S med 144, efterfulgt af Saferoad Traffic A/S (124) og AM VÆRKTØJ ODENSE A/S (97).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.