| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ODENSE MARCIPAN A/S | 628,5 mio. kr. | 280 | 8,6 | Odense C |
| 2 | Döhler Denmark A/S | 369,6 mio. kr. | 117 | 8,6 | Odense S |
| 3 | METTE MUNK A/S | 85,0 mio. kr. | 107 | 9,0 | Odense C |
| 4 | JENSENS FOODS A/S | 35,3 mio. kr. | 52 | 4,3 | Odense M |
| 5 | SEDEN ApS | 9,0 mio. kr. | 42 | 6,6 | Odense NØ |
| 6 | Anpartsselskab af 03052021 | 6,1 mio. kr. | 39 | 4,0 | Åbyhøj |
| 7 | Ovodan Foods A/S | 370,6 mio. kr. | 39 | 7,2 | Odense C |
| 8 | RISE'S BRØD ApS | 5,2 mio. kr. | 33 | 6,6 | Odense C |
| 9 | DANISH BREAD STUDIO ODENSE BUTIKKERNE ApS | 3,2 mio. kr. | 26 | 5,3 | Odense C |
| 10 | Baker Boys ApS | 3,4 mio. kr. | 21 | 5,0 | Odense C |
| 11 | Stjernebageren v/Michael Bach Christiansen | — | 21 | 6,8 | Odense C |
| 12 | Al Hamdan Bageri ApS | 3,7 mio. kr. | 20 | 6,0 | Odense NØ |
| 13 | Torvebageren ApS | — | 15 | 5,4 | Odense SV |
| 14 | Korup Bageri Martin Filtenborg | — | 13 | 6,7 | Odense NV |
| 15 | LUNDS BAGERI V/CLAUS LUND | — | 13 | 6,8 | Odense SV |
| 16 | Fru Lund ApS | 1,8 mio. kr. | 13 | 7,1 | Odense NØ |
| 17 | Kaffe Lars A/S | 3,3 mio. kr. | 11 | 6,0 | Odense SV |
| 18 | Folkebo's Bageri ApS | 2,1 mio. kr. | 10 | 6,8 | Odense M |
| 19 | Odense Ismejeri ApS | — | 10 | 5,9 | Odense C |
| 20 | Wienerbageriet Døckerslund/ Jan Verner Hansen | — | 7 | 6,6 | Odense C |
| 21 | WINTHER MEDICO A/S | 1,4 mio. kr. | 6 | 4,8 | Odense N |
| 22 | Snitgrønt.dk ApS | 1,9 mio. kr. | 5 | 3,6 | Odense SV |
| 23 | Mortens Chokolade v/Morten Aagaard | — | 4 | 6,1 | Odense C |
| 24 | Yazzy`s Ádministration E.C.P ApS | 490.815 kr. | 3 | 3,9 | Odense SØ |
| 25 | Avlskovgaard ApS | -41.458 kr. | 3 | 2,0 | Odense SØ |
| 26 | SweetNdessert's ApS | — | 3 | 5,1 | Odense C |
| 27 | Pinsame ApS | 503.277 kr. | 2 | 6,0 | Odense C |
| 28 | byRoots ApS | — | 2 | 2,0 | Skårup Fyn |
| 29 | Gastroca ApS | 73.259 kr. | 1 | 4,5 | Odense SV |
| 30 | En extra hånd | — | 1 | 4,4 | Odense SV |
30 af 30 | |||||
Ranglisten dækker alle 30 virksomheder inden for fremstilling af føde- og drikkevarer i odense sorteret efter ansatte. Topplaceret er ODENSE MARCIPAN A/S med 280, efterfulgt af Döhler Denmark A/S (117) og METTE MUNK A/S (107).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.