| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | NYMA Foodlab ApS | 100,0% | -6.613 kr. | — | 6,6 | Aarhus C |
| 2 | Arla Foods Arinco A/S | 93,5% | -21.000 kr. | — | 6,5 | Viby J |
| 3 | NDT Food Aps | 88,3% | 72.736 kr. | — | 6,9 | Aarhus C |
| 4 | PlanetDairy ApS | 87,0% | -2.163.860 kr. | 7 | 5,7 | Aarhus N |
| 5 | GANEFRYD DADELKONFEKT ApS | 82,3% | 39.254 kr. | — | 7,7 | Aarhus C |
| 6 | SCANDINAVIAN FOODS INGREDIENTS ApS | 78,2% | 128.946 kr. | 1 | 6,2 | Viby J |
| 7 | BALTIC FOOD ApS | 76,1% | -241.265 kr. | — | 7,4 | Aarhus N |
| 8 | LEIGHTON FOODS A/S | 71,4% | — | 54 | 9,4 | Tilst |
| 9 | Uni Pizza ApS | 68,3% | 256.756 kr. | 6 | 6,0 | Aarhus C |
| 10 | Bio Blend Solutions ApS | 67,8% | -4.000 kr. | — | 7,2 | Aarhus C |
| 11 | Hartmeier ApS | 67,0% | 6,8 mio. kr. | 25 | 7,3 | Brabrand |
| 12 | Aarhus Protein A/S | 65,4% | 16,7 mio. kr. | 20 | 6,8 | Aarhus C |
| 13 | United Petfood Denmark A/S | 60,5% | 70,1 mio. kr. | 65 | 8,7 | Viby J |
| 14 | Ellies Cookies ApS | 58,1% | 66.712 kr. | — | 8,0 | Aarhus C |
| 15 | Det Gyldne Brød, Lystrup ApS | 57,6% | 6,1 mio. kr. | 35 | 6,5 | Lystrup |
| 16 | SPOTTAG BAKERY ApS | 56,4% | 12,2 mio. kr. | 40 | 7,0 | Højbjerg |
| 17 | TILST BAGERI ApS | 56,4% | 5,3 mio. kr. | 20 | 6,7 | Tilst |
| 18 | La Cabra Bakery Aarhus ApS | 52,6% | 6,8 mio. kr. | 28 | 6,2 | Aarhus C |
| 19 | Istanbul Bageri ApS | 50,5% | 5,1 mio. kr. | 13 | 7,1 | Brabrand |
| 20 | DavidBreadHead ApS | 49,9% | 5,6 mio. kr. | 24 | 6,2 | Aarhus C |
| 21 | Connecting Grounds ApS | 49,3% | 456.674 kr. | 2 | 5,9 | Tilst |
| 22 | Endupro ApS | 48,4% | 1,9 mio. kr. | 1 | 6,8 | Højbjerg |
| 23 | BKI FOODS A/S | 47,7% | 940,7 mio. kr. | 278 | 8,8 | Højbjerg |
| 24 | Cake SiSi ApS | 47,2% | 723.259 kr. | 6 | 5,8 | Brabrand |
| 25 | SCANOLA A/S | 45,1% | 1,5 mia. kr. | 19 | 7,2 | Aarhus C |
| 26 | CARLETTI A/S | 42,8% | 501,2 mio. kr. | 192 | 8,4 | Skødstrup |
| 27 | Kålhøgen ApS | 40,2% | 1,3 mio. kr. | 12 | 5,2 | Højbjerg |
| 28 | TAGA FOODS DANMARK A/S | 37,5% | 415.589 kr. | 2 | 6,0 | Aarhus C |
| 29 | AAK DENMARK A/S | 37,0% | 2,4 mia. kr. | 258 | 8,1 | Aarhus C |
| 30 | Nielsen Fisk ApS | 34,5% | 966.307 kr. | 3 | 5,9 | Risskov |
| 31 | ARLA FOODS AMBA | 32,0% | 15,1 mia. kr. | 9.283 | 8,9 | Viby J |
| 32 | Berta Bageri ApS | 29,0% | 4,2 mio. kr. | 19 | 5,4 | Aarhus C |
| 33 | Sydhavnskaffe ApS | 22,6% | 1,7 mio. kr. | 3 | 4,8 | Aarhus C |
| 34 | STILLING BAGERI ApS | 20,3% | 8,8 mio. kr. | 23 | 5,3 | Mårslet |
| 35 | Familien Sund ApS | 20,0% | 20,0 mio. kr. | 97 | 5,8 | Risskov |
| 36 | Byens Bagel ApS | 19,9% | 1,9 mio. kr. | 14 | 5,1 | Aarhus C |
| 37 | Ziropa ApS | 18,4% | 536.364 kr. | 3 | 4,7 | Aarhus V |
| 38 | BAT FABRIK, FILIAL AF BAT FABRIK AARHUS GMBH, TYSKLAND | 13,3% | 2,9 mio. kr. | 18 | 5,6 | Aarhus C |
| 39 | EINAR CHRISTENSEN FISKERØGERI ApS | 12,9% | 8,7 mio. kr. | 22 | 5,2 | Aarhus C |
| 40 | VPG Wild Bird A/S | 10,5% | 25,3 mio. kr. | 27 | 5,0 | Hasselager |
| 41 | Schweizerbageriet ApS | 4,8% | 6,8 mio. kr. | 27 | 4,2 | Aarhus C |
| 42 | Levemand ApS | -3,8% | 481.855 kr. | 5 | 4,4 | Aarhus C |
| 43 | Delika Aarhus A/S | -4,5% | 46,5 mio. kr. | 75 | 4,5 | Viby J |
| 44 | Briancon 2022 ApS | -10,4% | 4,5 mio. kr. | 16 | 3,7 | Aarhus C |
| 45 | Kingsmoor Denmark Evolve A/S | -18,8% | 606.569 kr. | 1 | 4,0 | Skødstrup |
| 46 | Danideer ApS | -22,4% | — | 1 | 2,4 | Aarhus C |
| 47 | Cafe Skytten ApS | -27,2% | 410.904 kr. | 6 | 2,6 | Aarhus V |
| 48 | MØLLERENS BAGERI OG DELI ApS | -32,7% | -287.597 kr. | — | 3,5 | Højbjerg |
| 49 | ELIZA CHOKOLADE ApS | -62,2% | 14,7 mio. kr. | 50 | 4,4 | Viby J |
| 50 | Snirkleriet ApS | -84,5% | 198.230 kr. | 1 | 2,9 | Aarhus C |
Ranglisten dækker alle 56 virksomheder inden for fremstilling af føde- og drikkevarer i aarhus sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er NYMA Foodlab ApS med 100,0%, efterfulgt af Arla Foods Arinco A/S (93,5%) og NDT Food Aps (88,3%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.