| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | JENS ESKILDSEN OG HUSTRU MARY ANTONIE ESKILDSENS MINDEFOND | 352,4 mio. kr. | 4,0 mia. kr. | — | 9,3 | Give |
| 2 | GIVESCO A/S | 352,1 mio. kr. | 4,0 mia. kr. | 8 | 9,2 | Vejle |
| 3 | SELMONT A/S | 164,4 mio. kr. | — | 1 | 9,0 | Vejle |
| 4 | Søren H. Jansen Holding ApS | 131,2 mio. kr. | -53.999 kr. | — | 8,9 | Vejle |
| 5 | TITHECA ApS | 116,5 mio. kr. | — | — | 8,7 | Vejle Øst |
| 6 | Welcon Group A/S | 111,0 mio. kr. | 1,4 mia. kr. | — | 8,2 | Give |
| 7 | BLUE EQUITY II K/S | 107,7 mio. kr. | — | — | 8,4 | Vejle |
| 8 | CJ HOLDING ApS | 96,6 mio. kr. | 1,8 mia. kr. | 14 | 8,4 | Give |
| 9 | Uppercut Holding ApS | 93,0 mio. kr. | 109,3 mio. kr. | — | 8,3 | Egtved |
| 10 | Bo-To Holding ApS | 83,8 mio. kr. | 105,2 mio. kr. | — | 8,3 | Vejle |
| 11 | JANESMINDE ApS | 71,0 mio. kr. | -370.812 kr. | 1 | 8,6 | Vejle Øst |
| 12 | Holdingselskabet af 14.11.2016 ApS | 68,7 mio. kr. | -5.890.163 kr. | 1 | 7,2 | Vejle |
| 13 | FB Family Holding ApS | 65,9 mio. kr. | -62.701 kr. | — | 7,9 | Vejle |
| 14 | FB Holding Danmark ApS | 62,4 mio. kr. | -25.125 kr. | — | 7,7 | Vejle |
| 15 | IDAVANG A/S | 62,0 mio. kr. | 684,0 mio. kr. | 5 | 8,3 | Gadbjerg |
| 16 | CRP INVEST ApS | 60,4 mio. kr. | -40.000 kr. | — | 8,5 | Give |
| 17 | CRP Familie ApS | 60,4 mio. kr. | -5.000 kr. | — | 8,5 | Give |
| 18 | JR HOLDING VEJLE ApS | 56,9 mio. kr. | — | 1 | 6,6 | Vejle |
| 19 | AMMERAAL BELTECH DANMARK A/S | 55,2 mio. kr. | -176.000 kr. | — | 7,9 | Vejle |
| 20 | HP NextGen ApS | 49,6 mio. kr. | — | — | 8,0 | Vejle Øst |
| 21 | BLUE EQUITY III K/S | 49,6 mio. kr. | — | — | 8,5 | Vejle |
| 22 | JRP INVEST ApS | 46,6 mio. kr. | -5.000 kr. | — | 8,5 | Give |
| 23 | JRP Familie ApS | 46,5 mio. kr. | -5.000 kr. | — | 8,5 | Give |
| 24 | JJO Invest A/S | 43,2 mio. kr. | — | 6 | 8,3 | Give |
| 25 | EBEX HOLDING ApS | 42,9 mio. kr. | -265.639 kr. | — | 8,0 | Børkop |
| 26 | Gimme Shelter ApS | 42,5 mio. kr. | -15.974 kr. | — | 8,4 | Vejle |
| 27 | LYTJE HOLDING ApS | 42,5 mio. kr. | -23.983 kr. | — | 8,1 | Vejle |
| 28 | Satisfaction ApS | 42,1 mio. kr. | -46.432 kr. | — | 8,4 | Vejle |
| 29 | Fayrefield Ingredients Holding A/S | 42,0 mio. kr. | 2,1 mia. kr. | — | 7,4 | Vejle |
| 30 | Moss Holding ApS | 37,7 mio. kr. | 105,1 mio. kr. | — | 8,0 | Vejle |
| 31 | CCC3 HOLDING ApS | 35,8 mio. kr. | -34.925 kr. | — | 7,8 | Vejle |
| 32 | DEVELOPER ApS | 34,3 mio. kr. | -31.416 kr. | — | 8,3 | Vejle |
| 33 | KEDO HOLDING ApS | 32,9 mio. kr. | — | — | 7,9 | Jelling |
| 34 | LARS SKOVGAARD ApS | 32,4 mio. kr. | 174.710 kr. | — | 7,5 | Randbøl |
| 35 | AB Family Invest ApS | 31,9 mio. kr. | 364,7 mio. kr. | — | 7,5 | Aarhus C |
| 36 | HOI Holding ApS | 31,3 mio. kr. | -52.634 kr. | — | 7,6 | Vejle |
| 37 | BLUE EQUITY CIV HOLDING ApS | 30,9 mio. kr. | — | — | 8,2 | Vejle |
| 38 | DBL HOLDING 2013 ApS | 30,8 mio. kr. | -60.658 kr. | — | 7,5 | Vejle |
| 39 | Koncenton Vallensbæk Vejlesvinget A/S | 30,4 mio. kr. | -564.264 kr. | 3 | 7,5 | Vejle |
| 40 | Pil og Birk Holding ApS | 30,2 mio. kr. | -1.014.000 kr. | — | 8,1 | Vejle |
| 41 | SKOVGAARD MORTENSEN ApS | 29,8 mio. kr. | -95.084 kr. | — | 7,8 | Randbøl |
| 42 | ALEXANDERS INVEST ApS | 29,4 mio. kr. | -33.003 kr. | — | 6,9 | Randbøl |
| 43 | Selmer A/S | 27,4 mio. kr. | -126.786 kr. | 2 | 8,2 | Vejle |
| 44 | BD DEVELOPMENT ApS | 26,9 mio. kr. | -379.439 kr. | — | 7,8 | Aarhus C |
| 45 | LB1 Holding ApS | 26,6 mio. kr. | 59,6 mio. kr. | — | 7,8 | Vejle |
| 46 | Koncenton Seniorboliger II A/S | 25,5 mio. kr. | -811.630 kr. | 3 | 8,0 | Vejle |
| 47 | KROGSLUND MANAGEMENT ApS | 24,9 mio. kr. | -90.040 kr. | — | 6,3 | Vejle Øst |
| 48 | BE-SIC HOLDING APS | 23,5 mio. kr. | 613,2 mio. kr. | — | 7,7 | Vejle |
| 49 | H.A.L. HOLDING ApS | 22,9 mio. kr. | -91.010 kr. | — | 8,1 | Vejle |
| 50 | Selmer Gruppen A/S | 22,5 mio. kr. | -1.549.152 kr. | 8 | 7,7 | Vejle |
Ranglisten dækker alle 3.296 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i vejle sorteret efter resultat. Topplaceret er JENS ESKILDSEN OG HUSTRU MARY ANTONIE ESKILDSENS MINDEFOND med 352,4 mio. kr., efterfulgt af GIVESCO A/S (352,1 mio. kr.) og SELMONT A/S (164,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.