| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | GGE INVEST ApS | 52,8 mio. kr. | -10.624 kr. | — | 5,5 | Agerskov |
| 2 | JLO HOLDING ApS | 39,8 mio. kr. | 73,0 mio. kr. | — | 8,3 | Tønder |
| 3 | Jakobsen Group Holding ApS | 27,6 mio. kr. | 102,0 mio. kr. | — | 8,3 | Skærbæk |
| 4 | TØNDER FORSYNING A/S | 18,5 mio. kr. | 202,7 mio. kr. | — | 8,1 | Bredebro |
| 5 | LLH Invest ApS | 17,3 mio. kr. | — | 1 | 6,7 | Skærbæk |
| 6 | LAUSTEN INVEST ApS | 9,5 mio. kr. | — | — | 6,7 | Løgumkloster |
| 7 | J.H. INVEST AF 1980 ApS | 9,3 mio. kr. | — | 1 | 6,9 | Toftlund |
| 8 | A.J. INVEST AF 1975 ApS | 8,9 mio. kr. | — | — | 8,1 | Toftlund |
| 9 | BJ Holding Tønder ApS | 7,8 mio. kr. | — | — | 7,4 | Tønder |
| 10 | LORENZEN HOLDING ApS | 7,8 mio. kr. | — | — | 6,9 | Løgumkloster |
| 11 | Cemmoma ApS | 7,7 mio. kr. | 98,1 mio. kr. | — | 7,4 | Bredebro |
| 12 | BØJTANG HOLDING ApS | 7,1 mio. kr. | 165.348 kr. | — | 7,5 | Skærbæk |
| 13 | D G A HOLDING ApS | 7,0 mio. kr. | — | — | 7,7 | Tønder |
| 14 | MADS VEJRUP HOLDING ApS | 6,6 mio. kr. | 47,5 mio. kr. | — | 7,6 | Skærbæk |
| 15 | TA-Group ApS | 6,5 mio. kr. | -69.305 kr. | — | 7,0 | Løgumkloster |
| 16 | Brøns Group ApS | 6,4 mio. kr. | 49,3 mio. kr. | — | 7,5 | Skærbæk |
| 17 | Zentec Holding ApS | 6,1 mio. kr. | -72.581 kr. | — | 7,7 | Løgumkloster |
| 18 | TN HOLDING, TØNDER ApS | 5,8 mio. kr. | -6.500 kr. | — | 7,4 | Tønder |
| 19 | LJ Holding Tønder ApS | 5,8 mio. kr. | — | — | 7,4 | Tønder |
| 20 | ANPARTSSELSKABET AF 3. OKTOBER 2011 | 5,8 mio. kr. | — | — | 8,4 | Bredebro |
| 21 | SB INVEST TØNDER ApS | 4,8 mio. kr. | -68.356 kr. | 1 | 5,3 | Tønder |
| 22 | H.C.F. HOLDING, TØNDER ApS | 4,8 mio. kr. | -274.700 kr. | 1 | 7,1 | Tønder |
| 23 | ANPARTSSELSKABET AF 2. OKTOBER 2011 | 4,5 mio. kr. | — | — | 8,4 | Bredebro |
| 24 | TORBEN ABILD HOLDING ApS | 4,4 mio. kr. | -7.825 kr. | — | 7,2 | Bredebro |
| 25 | Marshland Holding ApS | 4,2 mio. kr. | -3.250 kr. | — | 6,6 | Tønder |
| 26 | BRDF HOLDING ApS | 4,1 mio. kr. | 13,6 mio. kr. | — | 7,6 | Agerskov |
| 27 | BS Holding Tønder ApS | 4,0 mio. kr. | -31.563 kr. | — | 7,9 | Tønder |
| 28 | TT JR. HOLDING ApS | 3,9 mio. kr. | -24.917 kr. | — | 8,2 | Tønder |
| 29 | HGSEC Holding ApS | 3,8 mio. kr. | -25.569 kr. | — | 8,1 | Skærbæk |
| 30 | E.B.N. HOLDING ApS | 3,8 mio. kr. | -40.128 kr. | 1 | 6,1 | Tønder |
| 31 | Hilhorst Holding ApS | 3,6 mio. kr. | -12.374 kr. | — | 6,5 | Løgumkloster |
| 32 | Mikka Holding ApS | 3,4 mio. kr. | -53.023 kr. | — | 6,5 | Løgumkloster |
| 33 | JGM HOLDING ApS | 3,3 mio. kr. | -15.365 kr. | — | 6,8 | Højer |
| 34 | TYGESEN INVEST ApS | 3,3 mio. kr. | -11.375 kr. | — | 6,7 | Løgumkloster |
| 35 | ANDERSEN INVEST ApS | 3,3 mio. kr. | -12.500 kr. | — | 6,9 | Løgumkloster |
| 36 | S41 ApS | 3,0 mio. kr. | — | — | 8,6 | Bredebro |
| 37 | HS DRENGSTED ApS | 3,0 mio. kr. | — | — | 7,2 | Skærbæk |
| 38 | HW DAVIDSEN HOLDING ApS | 2,9 mio. kr. | — | — | 7,1 | Bredebro |
| 39 | PTY HOLDING ApS | 2,8 mio. kr. | -30.044 kr. | 1 | 6,5 | Tønder |
| 40 | CTY HOLDING ApS | 2,7 mio. kr. | -91.534 kr. | — | 8,0 | Tønder |
| 41 | Schilling Invest ApS | 2,7 mio. kr. | -23.782 kr. | — | 7,1 | Toftlund |
| 42 | Carnil Holding ApS | 2,6 mio. kr. | -9.700 kr. | — | 6,9 | Tønder |
| 43 | B. MØLLER HOLDING ApS | 2,6 mio. kr. | 0 kr. | — | 6,8 | Løgumkloster |
| 44 | JWL Holding ApS | 2,6 mio. kr. | — | — | 7,1 | Løgumkloster |
| 45 | EUH Capital ApS | 2,6 mio. kr. | -2.500 kr. | — | 7,5 | Agerskov |
| 46 | MMJ INVEST ApS | 2,4 mio. kr. | — | — | 7,0 | Tønder |
| 47 | FRL HOLDING ApS | 2,3 mio. kr. | 287.010 kr. | — | 7,0 | Skærbæk |
| 48 | SØREN GUBI HOLDING ApS | 2,2 mio. kr. | -11.620 kr. | — | 7,9 | Bredebro |
| 49 | BPH TOFTLUND ApS | 2,2 mio. kr. | -29.495 kr. | — | 7,4 | Toftlund |
| 50 | Johannes Dreier Holding ApS | 2,2 mio. kr. | -7.201 kr. | — | 7,2 | Løgumkloster |
Ranglisten dækker alle 531 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i tønder sorteret efter resultat. Topplaceret er GGE INVEST ApS med 52,8 mio. kr., efterfulgt af JLO HOLDING ApS (39,8 mio. kr.) og Jakobsen Group Holding ApS (27,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.