| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | STRUER ENERGI HOLDING A/S | 675,5 mio. kr. | 175,6 mio. kr. | — | 8,7 | Struer |
| 2 | CARL ERIK LARSEN HOLDING ApS | 380,2 mio. kr. | 1,8 mia. kr. | — | 8,3 | Struer |
| 3 | Asmus Munkebo Holding ApS | 349,3 mio. kr. | 41,8 mio. kr. | — | 8,1 | Struer |
| 4 | MUNKEBO HOLDING, STRUER A/S | 346,1 mio. kr. | 41,8 mio. kr. | — | 8,1 | Struer |
| 5 | Færch Invest 2019 ApS | 157,5 mio. kr. | -553.590 kr. | — | 7,3 | Struer |
| 6 | Færch af 2010 ApS | 154,5 mio. kr. | -94.768 kr. | 1 | 7,5 | Struer |
| 7 | Færch af 25. juni 2010 ApS | 153,0 mio. kr. | -375.750 kr. | 1 | 7,3 | Struer |
| 8 | MARSLUND HOLDING A/S | 123,9 mio. kr. | — | — | 7,7 | Struer |
| 9 | Sidsel Munkebo Holding ApS | 116,0 mio. kr. | -9.599 kr. | — | 7,3 | Struer |
| 10 | Malte Munkebo Holding ApS | 115,9 mio. kr. | -9.754 kr. | — | 7,3 | Struer |
| 11 | Lund Family Holding ApS | 107,8 mio. kr. | -48.794 kr. | — | 7,2 | Struer |
| 12 | Ny Odgaard Holding ApS | 96,7 mio. kr. | — | — | 7,1 | Thyholm |
| 13 | Hvidbjerg i A/S | 74,0 mio. kr. | 34,6 mio. kr. | — | 7,2 | Thyholm |
| 14 | R. FÆRCH INVEST ApS | 63,8 mio. kr. | -68.578 kr. | — | 7,2 | Struer |
| 15 | Malau Invest ApS | 60,1 mio. kr. | -64.293 kr. | — | 7,8 | Struer |
| 16 | CL Færch Invest ApS | 55,9 mio. kr. | -53.815 kr. | — | 7,9 | Struer |
| 17 | JENS RYSGAARD HOLDING ApS | 52,1 mio. kr. | -296.452 kr. | 1 | 7,1 | Struer |
| 18 | SAMMN Holding ApS | 50,1 mio. kr. | — | — | 7,2 | Thyholm |
| 19 | CRAMM Holding ApS | 50,1 mio. kr. | — | — | 7,3 | Thyholm |
| 20 | SLAF ApS | 48,8 mio. kr. | -45.550 kr. | — | 7,8 | Struer |
| 21 | JØRGEN SØVNDAL HANSEN. HOLDING ApS | 47,9 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,6 | Struer |
| 22 | KB Jegindø Holding ApS | 46,8 mio. kr. | -14.154 kr. | — | 7,5 | Thyholm |
| 23 | HD HOLDING STRUER ApS | 45,0 mio. kr. | 12,5 mio. kr. | — | 7,5 | Struer |
| 24 | ERIK SØNDERGÅRD HOLDING ApS | 43,0 mio. kr. | 164.755 kr. | 1 | 6,5 | Thyholm |
| 25 | C BALLEBY HOLDING ApS | 42,2 mio. kr. | -153.537 kr. | — | 7,2 | Struer |
| 26 | M. ABILDTRUP INVEST ApS | 40,3 mio. kr. | — | — | 6,7 | Hjerm |
| 27 | S & J HOLDING STRUER ApS | 39,9 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,6 | Struer |
| 28 | HOUE HOLDING THYHOLM ApS | 38,6 mio. kr. | -71.802 kr. | 1 | 6,4 | Thyholm |
| 29 | BENT HENRIKSEN HOLDING ApS | 37,0 mio. kr. | -94.033 kr. | 1 | 6,6 | Struer |
| 30 | ANE MARIE SØNDERGÅRD HOLDING ApS | 36,5 mio. kr. | 55.313 kr. | 1 | 6,5 | Thyholm |
| 31 | HALAN ApS | 35,8 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,4 | Struer |
| 32 | KNora ApS | 35,4 mio. kr. | -48.745 kr. | — | 8,1 | Struer |
| 33 | ØSTERMARK HOLDING ApS | 35,4 mio. kr. | -61.999 kr. | 1 | 6,6 | Struer |
| 34 | KASPER OK HOLDING ApS | 34,2 mio. kr. | — | — | 7,6 | Thyholm |
| 35 | HHM Finans ApS | 33,4 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,4 | Struer |
| 36 | EC INVEST, HJERM ApS | 31,4 mio. kr. | — | — | 7,5 | Struer |
| 37 | RAMASØCH ApS | 31,4 mio. kr. | -57.407 kr. | — | 7,6 | Struer |
| 38 | N OG C HOLDING ApS | 31,3 mio. kr. | -92.227 kr. | 1 | 6,0 | Struer |
| 39 | Martin Munkebo Holding ApS | 31,2 mio. kr. | -11.610 kr. | — | 6,6 | Struer |
| 40 | HARREGAARD HOLDING ApS | 31,0 mio. kr. | -162.948 kr. | 1 | 6,4 | Struer |
| 41 | K.K. TRANSPORT HOLDING A/S | 30,5 mio. kr. | -57.485 kr. | — | 8,0 | Struer |
| 42 | PER STEN PEDERSEN HOLDING ApS | 30,4 mio. kr. | 0 kr. | 1 | 6,5 | Struer |
| 43 | J. JAKOBSEN HOLDING ApS | 29,7 mio. kr. | — | — | 7,8 | Struer |
| 44 | FH INVEST HOLDING ApS | 29,4 mio. kr. | 53,6 mio. kr. | — | 7,8 | Struer |
| 45 | JTG HOLDING, STRUER ApS | 28,6 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,7 | Struer |
| 46 | A. S. HOLDING AF 13. SEPTEMBER 2005 ApS | 27,1 mio. kr. | -68.222 kr. | 3 | 7,1 | Thyholm |
| 47 | WINTEGRITY HOLDING ApS | 25,9 mio. kr. | -22.548 kr. | — | 7,8 | Thyholm |
| 48 | PBJ HOLDING STRUER ApS | 25,9 mio. kr. | -72.071 kr. | — | 7,9 | Struer |
| 49 | St. Lund Holding ApS | 24,8 mio. kr. | -145.274 kr. | — | 7,1 | Struer |
| 50 | JE HENRIKSEN HOLDING ApS | 23,4 mio. kr. | -107.488 kr. | — | 6,8 | Struer |
Ranglisten dækker alle 375 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i struer sorteret efter egenkapital. Topplaceret er STRUER ENERGI HOLDING A/S med 675,5 mio. kr., efterfulgt af CARL ERIK LARSEN HOLDING ApS (380,2 mio. kr.) og Asmus Munkebo Holding ApS (349,3 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.