| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SelfGenerations T ApS | 560,8 mio. kr. | 112,9 mia. kr. | — | 8,8 | Middelfart |
| 2 | B. J. HOLDING MIDDELFART A/S | 212,0 mio. kr. | 2,8 mia. kr. | 6 | 8,9 | Middelfart |
| 3 | ERIK SALLING HOLDING ApS | 119,1 mio. kr. | -707.194 kr. | 1 | 7,4 | Brenderup Fyn |
| 4 | Uhrenholt Holding A/S | 77,5 mio. kr. | 3,4 mia. kr. | 6 | 8,1 | Middelfart |
| 5 | AGROVAKIA A/S | 53,8 mio. kr. | 146,7 mio. kr. | — | 8,7 | Gelsted |
| 6 | J. Belling Holding ApS | 43,8 mio. kr. | 124,8 mio. kr. | — | 8,2 | Asperup |
| 7 | DINEX EMISSION HOLDING A/S | 43,6 mio. kr. | 3,4 mio. kr. | 2 | 8,4 | Middelfart |
| 8 | Tokløveret Holding ApS | 38,2 mio. kr. | -14.904 kr. | — | 7,5 | Middelfart |
| 9 | 3 X Holding A/S | 38,0 mio. kr. | 62,3 mio. kr. | 6 | 7,8 | Middelfart |
| 10 | Oestergaard Holding A/S | 30,9 mio. kr. | -72.929 kr. | — | 7,2 | Nørre Aaby |
| 11 | LMJ Holding Middelfart ApS | 30,9 mio. kr. | 72,4 mio. kr. | — | 8,3 | Middelfart |
| 12 | Stenagergaard Invest II ApS | 28,9 mio. kr. | -19.555 kr. | — | 7,2 | Gelsted |
| 13 | Auto Invest 5466 ApS | 28,0 mio. kr. | 92,0 mio. kr. | — | 8,2 | Asperup |
| 14 | Dexter Invest ApS | 27,2 mio. kr. | -1.767.531 kr. | 1 | 7,3 | Middelfart |
| 15 | BioCirc Trading ApS | 26,4 mio. kr. | -27.054 kr. | — | 7,7 | Middelfart |
| 16 | Lars Terkelsen Holding 2020 ApS | 21,6 mio. kr. | 29,4 mio. kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 17 | JEANETTE INVEST ApS | 21,0 mio. kr. | — | — | 8,4 | Middelfart |
| 18 | Olav Holding ApS | 20,1 mio. kr. | -207.687 kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 19 | Rathleff Holding ApS | 19,2 mio. kr. | — | — | 7,6 | Middelfart |
| 20 | THOMAS DAVID JØRGENSEN HOLDING ApS | 18,8 mio. kr. | 38,9 mio. kr. | — | 8,3 | Middelfart |
| 21 | ICOM Composites Holding ApS | 18,7 mio. kr. | — | — | 8,0 | Middelfart |
| 22 | LARS TERKELSEN HOLDING ApS | 18,5 mio. kr. | — | — | 8,0 | Middelfart |
| 23 | JCL HOLDING ApS | 18,4 mio. kr. | -686.959 kr. | — | 8,0 | Middelfart |
| 24 | MIDDELFART SPILDEVAND HOLDING A/S | 15,8 mio. kr. | 541.000 kr. | — | 8,2 | Middelfart |
| 25 | ØSTER ApS | 14,3 mio. kr. | 701,3 mio. kr. | — | 7,0 | Middelfart |
| 26 | Fam. Dinesen Holding ApS | 13,9 mio. kr. | -13.000 kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 27 | Marco ApS | 13,9 mio. kr. | -111.886 kr. | 1 | 7,7 | Middelfart |
| 28 | F. Uhrenholt Holding A/S | 12,6 mio. kr. | -44.000 kr. | 6 | 7,3 | Middelfart |
| 29 | CAN ApS | 11,3 mio. kr. | 292,7 mio. kr. | — | 8,3 | Middelfart |
| 30 | Acorn 2023 Holding ApS | 11,2 mio. kr. | -76.040 kr. | — | 7,9 | Middelfart |
| 31 | BLUECAP INVEST ApS | 10,6 mio. kr. | -432.144 kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 32 | Per J Holding ApS | 10,3 mio. kr. | -7.803 kr. | — | 7,0 | Middelfart |
| 33 | Ejendomspulje 16 ApS | 10,0 mio. kr. | — | — | 7,1 | Middelfart |
| 34 | GI Holding, Middelfart ApS | 9,6 mio. kr. | — | — | 7,3 | Middelfart |
| 35 | C. A. NIELSEN ApS | 9,0 mio. kr. | -32.794 kr. | 1 | 7,8 | Middelfart |
| 36 | HARPSØE HOLDING ApS | 8,5 mio. kr. | -72.712 kr. | — | 7,5 | Middelfart |
| 37 | H.J. Belling Holding ApS | 8,3 mio. kr. | -18.000 kr. | — | 7,8 | Middelfart |
| 38 | Selfproperty ApS | 8,1 mio. kr. | 36,6 mio. kr. | — | 7,7 | Middelfart |
| 39 | Lindebjerg Holding ApS | 8,1 mio. kr. | 41,2 mio. kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 40 | Aussie ApS | 8,1 mio. kr. | -88.111 kr. | 1 | 6,1 | Middelfart |
| 41 | ANNE DORTHE HJORT HOLDING ApS | 7,9 mio. kr. | -354.696 kr. | 1 | 7,5 | Middelfart |
| 42 | LANGØE HOLDING ApS | 7,9 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,7 | Harndrup |
| 43 | P.I.HOLDING A/S | 7,7 mio. kr. | -451.979 kr. | 4 | 7,4 | Middelfart |
| 44 | SI PL 1 ApS | 7,7 mio. kr. | -43.000 kr. | — | 6,5 | Middelfart |
| 45 | Selfequity ApS | 7,7 mio. kr. | — | — | 8,0 | Middelfart |
| 46 | Torben S.D. Holding ApS | 7,4 mio. kr. | -13.000 kr. | — | 7,0 | Middelfart |
| 47 | YBH HOLDING ApS | 7,3 mio. kr. | — | 2 | 7,2 | Middelfart |
| 48 | Britt HH Holding ApS | 7,2 mio. kr. | 15.779 kr. | — | 8,0 | Ejby |
| 49 | HOLDING TOGETHER ApS | 7,1 mio. kr. | 5,6 mio. kr. | 1 | 6,7 | Middelfart |
| 50 | LILLELUNDS HOLDING ApS | 7,0 mio. kr. | -125.860 kr. | — | 7,7 | Ejby |
Ranglisten dækker alle 962 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i middelfart sorteret efter resultat. Topplaceret er SelfGenerations T ApS med 560,8 mio. kr., efterfulgt af B. J. HOLDING MIDDELFART A/S (212,0 mio. kr.) og ERIK SALLING HOLDING ApS (119,1 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.