| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | SelfGenerations T ApS | 112,9 mia. kr. | — | 8,8 | Middelfart |
| 2 | Uhrenholt Holding A/S | 3,4 mia. kr. | 6 | 8,1 | Middelfart |
| 3 | B. J. HOLDING MIDDELFART A/S | 2,8 mia. kr. | 6 | 8,9 | Middelfart |
| 4 | CARL HANSEN & SØN HOLDING A/S | 775,6 mio. kr. | 6 | 7,6 | Gelsted |
| 5 | ØSTER ApS | 701,3 mio. kr. | — | 7,0 | Middelfart |
| 6 | LION P Holdco ApS | 474,8 mio. kr. | — | 7,0 | Middelfart |
| 7 | CAN ApS | 292,7 mio. kr. | — | 8,3 | Middelfart |
| 8 | AGROVAKIA A/S | 146,7 mio. kr. | — | 8,7 | Gelsted |
| 9 | J. Belling Holding ApS | 124,8 mio. kr. | — | 8,2 | Asperup |
| 10 | Auto Invest 5466 ApS | 92,0 mio. kr. | — | 8,2 | Asperup |
| 11 | 3 X Holding A/S | 74,8 mio. kr. | 6 | 8,0 | Middelfart |
| 12 | LMJ Holding Middelfart ApS | 72,4 mio. kr. | — | 8,3 | Middelfart |
| 13 | JELS SAVVÆRK HOLDING ApS | 65,3 mio. kr. | — | 7,8 | Middelfart |
| 14 | T & H Dinesen Holding ApS | 65,3 mio. kr. | — | 7,3 | Middelfart |
| 15 | P.T.S. INVEST ApS | 55,5 mio. kr. | — | 8,3 | Gelsted |
| 16 | Lindebjerg Holding ApS | 41,2 mio. kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 17 | THOMAS DAVID JØRGENSEN HOLDING ApS | 38,9 mio. kr. | — | 8,3 | Middelfart |
| 18 | Selfproperty ApS | 36,6 mio. kr. | — | 7,7 | Middelfart |
| 19 | DOS Shipholding ApS | 31,4 mio. kr. | — | 5,4 | Middelfart |
| 20 | Lars Terkelsen Holding 2020 ApS | 29,4 mio. kr. | — | 7,6 | Middelfart |
| 21 | S.I.K. HOLDING ApS | 25,4 mio. kr. | — | 6,9 | Middelfart |
| 22 | JN MIDDELFART HOLDING ApS | 17,9 mio. kr. | — | 7,1 | Middelfart |
| 23 | IWS Services A/S | 5,9 mio. kr. | 2 | 6,5 | Middelfart |
| 24 | HOLDING TOGETHER ApS | 5,6 mio. kr. | 1 | 6,7 | Middelfart |
| 25 | Enevold Family Invest ApS | 4,8 mio. kr. | — | 6,5 | Middelfart |
| 26 | TSKV HOLDING ApS | 4,5 mio. kr. | 2 | 6,7 | Gelsted |
| 27 | Bostik Holding A/S | 4,4 mio. kr. | 3 | 7,5 | Nørre Aaby |
| 28 | SELFESTATE ApS | 3,5 mio. kr. | — | 5,5 | Middelfart |
| 29 | DINEX EMISSION HOLDING A/S | 3,4 mio. kr. | 2 | 8,4 | Middelfart |
| 30 | Tubaen Ejendomme ApS | 2,9 mio. kr. | — | 7,2 | Middelfart |
| 31 | EKL Holding, Registreret Revisionsanpartsselskab | 2,8 mio. kr. | 3 | 5,8 | Middelfart |
| 32 | ERWIN ANDERSEN INVEST A/S | 2,7 mio. kr. | 3 | 5,0 | Middelfart |
| 33 | Bakkehusets Ejendomme ApS | 2,5 mio. kr. | — | 7,4 | Middelfart |
| 34 | Søren Landtved Holding ApS | 2,4 mio. kr. | — | 7,1 | Asperup |
| 35 | S.V. BRENDERUP HOLDING ApS | 2,3 mio. kr. | — | 7,5 | Brenderup Fyn |
| 36 | SØREN JEPPE JEPPESEN HOLDING ApS | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,5 | Middelfart |
| 37 | GMF HOLDING ApS | 2,0 mio. kr. | 2 | 6,8 | Gelsted |
| 38 | JRH 2020 ApS | 2,0 mio. kr. | — | 6,2 | Middelfart |
| 39 | Mikkel H Invest ApS | 1,8 mio. kr. | — | 5,6 | Middelfart |
| 40 | LANGØVEJ ApS | 1,7 mio. kr. | — | 7,1 | Middelfart |
| 41 | Overbyparken Ejendomme ApS | 1,6 mio. kr. | — | 7,8 | Middelfart |
| 42 | LIND ANDERSEN HOLDING ApS | 1,5 mio. kr. | 1 | 6,2 | Middelfart |
| 43 | BERGER HOLDING ApS | 1,4 mio. kr. | — | 6,9 | Nørre Aaby |
| 44 | Blaakilde Leasing A/S | 1,3 mio. kr. | — | 8,1 | Middelfart |
| 45 | MARTIN HANSEN HOLDING ApS | 1,2 mio. kr. | 1 | 5,8 | Asperup |
| 46 | F. UHRENHOLT HOLDING INTERNATIONAL ApS | 1,2 mio. kr. | — | 6,2 | Middelfart |
| 47 | Mocktails & cocktails ApS | 1,1 mio. kr. | 1 | 5,4 | Kolding |
| 48 | MF RASMUSSEN HOLDING 2009 ApS | 984.365 kr. | — | 7,2 | Middelfart |
| 49 | E. KOED CHRISTENSEN. HOLDING ApS | 938.662 kr. | 1 | 6,0 | Middelfart |
| 50 | EJENDOMSSELSKABET THOMAS LEHM ApS | 836.247 kr. | — | 7,9 | Middelfart |
Ranglisten dækker alle 796 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i middelfart sorteret efter omsætning. Topplaceret er SelfGenerations T ApS med 112,9 mia. kr., efterfulgt af Uhrenholt Holding A/S (3,4 mia. kr.) og B. J. HOLDING MIDDELFART A/S (2,8 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.