| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Medicosmos Holding A/S | 1,7 mia. kr. | 0 kr. | — | 9,2 | Holbæk |
| 2 | Medicosmos A/S | 1,7 mia. kr. | 0 kr. | — | 9,2 | Holbæk |
| 3 | ANTOAX HOLDING A/S | 1,7 mia. kr. | 3,4 mia. kr. | — | 9,2 | Holbæk |
| 4 | PHARMACOSMOS HOLDING A/S | 1,7 mia. kr. | 3,4 mia. kr. | 1 | 9,2 | Holbæk |
| 5 | ANTOAX A/S | 1,1 mia. kr. | 0 kr. | — | 9,0 | Holbæk |
| 6 | SJF Bank A/S | 623,1 mio. kr. | — | 677 | 9,8 | Holbæk |
| 7 | Skjold Gruppen ApS | 39,0 mio. kr. | 978.359 kr. | 2 | 6,7 | Holbæk |
| 8 | JEHL ApS EJENDOMME | 30,8 mio. kr. | -651.448 kr. | 3 | 8,3 | Holbæk |
| 9 | NCMH ApS | 28,9 mio. kr. | -172.791 kr. | 1 | 8,1 | Vipperød |
| 10 | AH Group A/S | 28,0 mio. kr. | — | — | 8,4 | Vipperød |
| 11 | Mikkelsen Quadrifolium A/S | 27,6 mio. kr. | -1.033.709 kr. | — | 7,8 | Mørkøv |
| 12 | JULRAS ApS | 22,7 mio. kr. | -1.174.470 kr. | 7 | 8,0 | Vipperød |
| 13 | SiBio ApS | 20,5 mio. kr. | — | — | 7,9 | Holbæk |
| 14 | JOHN ALBERTSEN HOLDING ApS | 20,3 mio. kr. | -95.747 kr. | — | 8,3 | Holbæk |
| 15 | Gran Holding ApS | 19,0 mio. kr. | 289,8 mio. kr. | — | 8,0 | Holbæk |
| 16 | BASTBJERGGAARD HOLDING ApS | 17,5 mio. kr. | — | — | 8,1 | Mørkøv |
| 17 | HØ Holding ApS | 16,8 mio. kr. | -1.584.640 kr. | 1 | 6,4 | Holbæk |
| 18 | MOGENS JENSEN HØJBY ApS | 16,7 mio. kr. | 113,6 mio. kr. | — | 7,6 | Holbæk |
| 19 | Gran Recovery and Health A/S | 16,0 mio. kr. | -122.345 kr. | — | 7,4 | Holbæk |
| 20 | SKAN HOLDING ApS | 13,3 mio. kr. | — | — | 7,0 | Mørkøv |
| 21 | ETHICA Holding ApS | 12,9 mio. kr. | 164,3 mio. kr. | — | 7,9 | Holbæk |
| 22 | Casa12 Holding A/S | 12,5 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,4 | Holbæk |
| 23 | Molo Holding ApS | 12,1 mio. kr. | — | — | 7,6 | Gislinge |
| 24 | NKH HOLDING ApS | 10,6 mio. kr. | — | — | 7,2 | Holbæk |
| 25 | T. H. HOLDING ApS | 10,0 mio. kr. | -17.250 kr. | — | 7,5 | Holbæk |
| 26 | Grube Holding ApS | 9,5 mio. kr. | 1.551 kr. | 4 | 7,4 | Regstrup |
| 27 | SILHUET HOLDINGS ApS | 9,0 mio. kr. | -22.873 kr. | — | 7,2 | Holbæk |
| 28 | Jensens Entreprise Holding ApS | 9,0 mio. kr. | — | — | 7,3 | Tølløse |
| 29 | ULFOSS COMPANY GROUP ApS | 8,0 mio. kr. | 159,6 mio. kr. | — | 7,7 | Holbæk |
| 30 | BLUE STRAIT CAPITAL ApS | 7,5 mio. kr. | -117.399 kr. | 1 | 7,3 | Vipperød |
| 31 | TGJ Holding 07.12.2015 ApS | 7,2 mio. kr. | 444.484 kr. | 3 | 7,3 | Holbæk |
| 32 | MOSEGAARD HOLDING ApS | 7,2 mio. kr. | -20.360 kr. | — | 8,2 | Holbæk |
| 33 | PITRICA ApS | 7,1 mio. kr. | 613.280 kr. | — | 7,6 | Regstrup |
| 34 | BOGO Invest ApS | 6,7 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,3 | Jyderup |
| 35 | 2E ApS | 6,7 mio. kr. | 6,4 mio. kr. | 1 | 5,8 | Holbæk |
| 36 | P. ESKESEN A/S | 6,2 mio. kr. | -759.997 kr. | 1 | 6,6 | Holbæk |
| 37 | Glerup Invest ApS | 6,2 mio. kr. | -19.500 kr. | — | 7,8 | Jyderup |
| 38 | TSN ApS | 6,1 mio. kr. | -13.061 kr. | — | 8,0 | Holbæk |
| 39 | FP & PL INVEST ApS | 5,7 mio. kr. | -4.865 kr. | — | 7,3 | Holbæk |
| 40 | ZIGOS ApS | 5,7 mio. kr. | -74.400 kr. | — | 7,1 | Holbæk |
| 41 | B. RASMUSSON HOLDING ApS | 5,7 mio. kr. | -93.291 kr. | — | 7,9 | Holbæk |
| 42 | VH Holding Holbæk ApS | 5,6 mio. kr. | 5,4 mio. kr. | — | 7,4 | Holbæk |
| 43 | PED HOLDING ApS | 5,5 mio. kr. | — | — | 7,3 | Jyderup |
| 44 | Steffen K.T. Invest ApS | 5,4 mio. kr. | -18.396 kr. | — | 6,3 | Holbæk |
| 45 | Danchell Group ApS | 5,4 mio. kr. | 18,4 mio. kr. | — | 7,1 | Jyderup |
| 46 | C S Holding ApS | 5,3 mio. kr. | -19.951 kr. | — | 7,2 | Holbæk |
| 47 | RMMM ApS | 5,3 mio. kr. | — | — | 7,3 | Holbæk |
| 48 | Lutra Holding ApS | 5,2 mio. kr. | -40.887 kr. | — | 7,0 | Store Merløse |
| 49 | HM GRUPPEN HOLDING ApS | 5,1 mio. kr. | -26.814 kr. | — | 6,9 | Holbæk |
| 50 | Toys Holding ApS | 5,0 mio. kr. | -8.751 kr. | — | 7,0 | Vipperød |
Ranglisten dækker alle 1.433 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i holbæk sorteret efter resultat. Topplaceret er Medicosmos Holding A/S med 1,7 mia. kr., efterfulgt af Medicosmos A/S (1,7 mia. kr.) og ANTOAX HOLDING A/S (1,7 mia. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.