| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | DSV FS A/S | 664,5 mio. kr. | -40.000 kr. | — | 9,1 | Hedehusene |
| 2 | Zafe ApS | 152,2 mio. kr. | -4.775.000 kr. | 5 | 9,0 | Taastrup |
| 3 | Danske Shoppingcentre FC P/S | 95,4 mio. kr. | — | — | 8,8 | Taastrup |
| 4 | ROSTI A/S | 64,0 mio. kr. | -121.000 kr. | — | 8,2 | Hedehusene |
| 5 | KILOUTOU DANMARK ApS | 49,7 mio. kr. | -1.128.000 kr. | — | 8,4 | Hedehusene |
| 6 | Carsten Lind Holding ApS | 49,5 mio. kr. | -335.937 kr. | — | 8,5 | Taastrup |
| 7 | LNZ Holding Zafe ApS | 49,4 mio. kr. | -20.000 kr. | — | 8,4 | Taastrup |
| 8 | Jesper Lind Holding ApS | 47,2 mio. kr. | -213.861 kr. | — | 8,5 | Taastrup |
| 9 | Rikke Lind Invest ApS | 46,7 mio. kr. | -244.337 kr. | — | 8,5 | Taastrup |
| 10 | DSV GROUP SERVICES A/S | 46,2 mio. kr. | -4.300.000 kr. | 3 | 5,8 | Hedehusene |
| 11 | BIA HOLDING ApS | 25,6 mio. kr. | -60.086 kr. | 1 | 7,6 | Hedehusene |
| 12 | TS Holding 2018 ApS | 16,7 mio. kr. | 427,7 mio. kr. | — | 7,6 | Taastrup |
| 13 | J.J. HAGELSKJÆR HOLDING ApS | 12,4 mio. kr. | -92.744 kr. | — | 7,9 | Hedehusene |
| 14 | VFS DENMARK A/S | 12,1 mio. kr. | 82,6 mio. kr. | 10 | 7,1 | Taastrup |
| 15 | AVERY DENNISON NORDIC ApS | 11,9 mio. kr. | 0 kr. | — | 9,2 | Hedehusene |
| 16 | THOMAS S ApS | 11,4 mio. kr. | -396.436 kr. | 1 | 7,5 | Taastrup |
| 17 | 15/5 1991 ApS | 10,6 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,1 | Taastrup |
| 18 | LBP1997 HOLDING ApS | 10,0 mio. kr. | -9.683 kr. | — | 7,5 | Hedehusene |
| 19 | Thomas S Invest ApS | 9,8 mio. kr. | 49,7 mio. kr. | — | 7,5 | Taastrup |
| 20 | KJÆRULF PEDERSEN HOLDING A/S | 9,4 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,3 | Taastrup |
| 21 | Norican Global A/S | 8,8 mio. kr. | 492,9 mio. kr. | — | 7,2 | Taastrup |
| 22 | Camilla Hjorth-Westh ApS | 8,7 mio. kr. | -19.832 kr. | — | 8,0 | Hedehusene |
| 23 | TMJ MidCo ApS | 8,6 mio. kr. | -26.250 kr. | — | 7,8 | Taastrup |
| 24 | LARS MARIUS HOLDING ApS | 8,2 mio. kr. | -8.240 kr. | — | 7,8 | Hedehusene |
| 25 | People Ventures Fund I K/S | 8,1 mio. kr. | — | — | 7,8 | Taastrup |
| 26 | Fitness Engros Holding ApS | 7,9 mio. kr. | -49.313 kr. | — | 6,1 | Taastrup |
| 27 | N. L. Brogaard Holding ApS | 7,7 mio. kr. | -157.456 kr. | — | 7,0 | Taastrup |
| 28 | NELLEMANN LEASING A/S | 7,1 mio. kr. | 23,2 mio. kr. | 1 | 6,8 | Taastrup |
| 29 | Arcas Holding ApS | 6,7 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,2 | Taastrup |
| 30 | Kühnau Holding ApS | 6,4 mio. kr. | -13.895 kr. | — | 7,8 | Taastrup |
| 31 | Holdingselskabet Baltzer ApS | 6,3 mio. kr. | -4.750 kr. | — | 7,8 | Taastrup |
| 32 | JESPER SCHRØDER HOLDING ApS | 5,6 mio. kr. | — | — | 8,1 | Hedehusene |
| 33 | SWNI Holding ApS | 5,5 mio. kr. | -4.693 kr. | — | 5,2 | Hedehusene |
| 34 | Damifo Group A/S | 5,4 mio. kr. | 69,6 mio. kr. | — | 7,9 | Hedehusene |
| 35 | Beeken Holding ApS | 5,2 mio. kr. | -44.185 kr. | — | 7,2 | Hedehusene |
| 36 | AVERY DENNISON GROUP DANMARK ApS | 5,1 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,8 | Hedehusene |
| 37 | Stilladsgruppen Holding ApS | 5,0 mio. kr. | -10.610 kr. | — | 7,2 | Hedehusene |
| 38 | Mega House Fælles Holding ApS | 5,0 mio. kr. | 36,5 mio. kr. | — | 7,5 | Hedehusene |
| 39 | Ingka Centres Europe A/S | 4,8 mio. kr. | — | 1 | 8,0 | Taastrup |
| 40 | Hjorth-Westh Holding 3 ApS | 4,7 mio. kr. | — | — | 7,7 | Hedehusene |
| 41 | KIM MYRUP HOLDING ApS | 4,7 mio. kr. | -6.401 kr. | — | 7,1 | Taastrup |
| 42 | Anjep Holding ApS | 4,5 mio. kr. | -98.986 kr. | — | 8,0 | Taastrup |
| 43 | JAN SØRENSEN INVEST ApS | 4,4 mio. kr. | -113.338 kr. | 1 | 5,4 | Taastrup |
| 44 | Holdingselskabet af 19. januar 2023 ApS | 4,3 mio. kr. | -19.375 kr. | — | 6,3 | Taastrup |
| 45 | TCB HOLDING ApS | 4,2 mio. kr. | 120,1 mio. kr. | — | 8,0 | Taastrup |
| 46 | PROFFT HOLDING ApS | 4,0 mio. kr. | -14.771 kr. | — | 7,5 | Taastrup |
| 47 | SUNE OG JENSEN HOLDING ApS | 4,0 mio. kr. | -9.954 kr. | — | 7,5 | Hedehusene |
| 48 | Fam.Rasmussen Holding ApS | 3,9 mio. kr. | — | — | 7,6 | Hedehusene |
| 49 | LS HOLDING 2014 ApS | 3,8 mio. kr. | -19.638 kr. | — | 7,3 | Taastrup |
| 50 | STRUBE HOLDING ApS | 3,8 mio. kr. | -45.237 kr. | — | 7,8 | Hedehusene |
Ranglisten dækker alle 806 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i høje-taastrup sorteret efter resultat. Topplaceret er DSV FS A/S med 664,5 mio. kr., efterfulgt af Zafe ApS (152,2 mio. kr.) og Danske Shoppingcentre FC P/S (95,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.