| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Sparekassen Danmark | 1,5 mia. kr. | — | 1.828 | 9,8 | Vrå |
| 2 | GTM Familie Holding ApS | 190,1 mio. kr. | -496.000 kr. | 4 | 8,9 | Hirtshals |
| 3 | Sjey A/S | 104,7 mio. kr. | -923.500 kr. | 7 | 8,6 | Hjørring |
| 4 | Sjey II ApS | 104,0 mio. kr. | -963.528 kr. | — | 8,6 | Hjørring |
| 5 | Høngaard Holding ApS | 44,5 mio. kr. | 42,2 mio. kr. | 1 | 6,3 | Sindal |
| 6 | Vennelyst Holding ApS | 36,3 mio. kr. | 179,0 mio. kr. | — | 8,2 | Hjørring |
| 7 | Ruth Holding ApS | 35,7 mio. kr. | -2.924.000 kr. | 9 | 8,3 | Hirtshals |
| 8 | PDJ Holding 2019 ApS | 32,5 mio. kr. | — | — | 7,3 | Løkken |
| 9 | SEJLSTRUP HOLDING II ApS | 30,8 mio. kr. | — | — | 7,6 | Løkken |
| 10 | LK Holding Danmark ApS | 26,9 mio. kr. | 71,9 mio. kr. | — | 7,9 | Hjørring |
| 11 | Klinkby Holding Danmark ApS | 26,0 mio. kr. | — | — | 7,9 | Hjørring |
| 12 | M. V. HOLDING AF 16/3 2006 ApS | 24,3 mio. kr. | 70,8 mio. kr. | — | 8,2 | Hjørring |
| 13 | JPLL HOLDING A/S | 22,0 mio. kr. | -333.000 kr. | — | 8,4 | Hirtshals |
| 14 | RASMUSSEN HOLDING HJØRRING ApS | 21,3 mio. kr. | -8.732 kr. | 1 | 6,3 | Hjørring |
| 15 | EKKOFONDEN | 21,2 mio. kr. | -1.596.151 kr. | 3 | 7,7 | Hjørring |
| 16 | Kolan ApS | 18,1 mio. kr. | — | — | 8,3 | Hirtshals |
| 17 | EBC HOLDING A/S | 17,1 mio. kr. | — | — | 7,6 | Sindal |
| 18 | BRINKEN GLOBAL ApS | 15,6 mio. kr. | 20.883 kr. | — | 7,7 | Hirtshals |
| 19 | Fynbo & Co. Invest ApS | 13,5 mio. kr. | -7.500 kr. | — | 7,3 | Vrå |
| 20 | RICHARD FYNBO HOLDING ApS | 13,3 mio. kr. | 75,5 mio. kr. | — | 7,2 | Vrå |
| 21 | Dal65 Holding ApS | 13,1 mio. kr. | -254.574 kr. | 1 | 6,9 | Hirtshals |
| 22 | BRIX & KAMP HOLDING AF 2011 A/S | 12,4 mio. kr. | — | — | 6,3 | Hjørring |
| 23 | Hyldgaard & Larsen ApS | 10,8 mio. kr. | 113,8 mio. kr. | — | 8,1 | Vrå |
| 24 | SIMLA HOLDING ApS | 10,7 mio. kr. | 11,4 mio. kr. | — | 7,8 | Vrå |
| 25 | PRET T ApS | 10,7 mio. kr. | — | — | 7,9 | Bindslev |
| 26 | Simla Holding III ApS | 10,5 mio. kr. | — | — | 6,8 | Vrå |
| 27 | MORTEN GRØNKJÆR JENSEN HOLDING ApS | 10,4 mio. kr. | — | — | 7,5 | Hirtshals |
| 28 | AJE Holding 2020 ApS | 10,2 mio. kr. | — | — | 7,9 | Løkken |
| 29 | JMA-Invest ApS | 9,9 mio. kr. | -372.045 kr. | — | 7,9 | Hjørring |
| 30 | LAS Holding 2020 ApS | 9,8 mio. kr. | 9,7 mio. kr. | — | 7,6 | Løkken |
| 31 | MJE Holding 2020 ApS | 9,8 mio. kr. | — | — | 7,3 | Løkken |
| 32 | Mads Jensen Holding Hjørring ApS | 9,5 mio. kr. | 44,1 mio. kr. | — | 7,7 | Hjørring |
| 33 | Rebio.dk A/S | 9,2 mio. kr. | 25,8 mio. kr. | — | 7,9 | Vrå |
| 34 | ISAFOLD INVEST ApS | 9,1 mio. kr. | -29.896 kr. | — | 6,1 | Hirtshals |
| 35 | ASX 9971 ApS | 8,9 mio. kr. | — | — | 9,1 | Tårs |
| 36 | EL INVEST ApS | 8,8 mio. kr. | 121,4 mio. kr. | — | 7,8 | Hjørring |
| 37 | Oliver Mikaelsen Invest ApS | 8,6 mio. kr. | -352.463 kr. | — | 7,0 | Hjørring |
| 38 | HEJNE JENSEN HOLDING ApS | 8,5 mio. kr. | — | — | 7,2 | Hjørring |
| 39 | OLE KRAGH HOLDING ApS | 7,8 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,2 | Hjørring |
| 40 | IS 2016 ApS | 7,6 mio. kr. | 293.031 kr. | — | 7,1 | Hirtshals |
| 41 | LC HOLDING LØKKEN ApS | 7,4 mio. kr. | -37.975 kr. | — | 7,6 | Løkken |
| 42 | 4x Jensen ApS | 6,9 mio. kr. | — | — | 7,4 | Løkken |
| 43 | HS Holding 2024 ApS | 6,5 mio. kr. | 119,3 mio. kr. | — | 7,0 | Hjørring |
| 44 | SCHJUNK HOLDING ADVOKATANPARTSSELSKAB | 6,2 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | — | 7,3 | Hjørring |
| 45 | CPH Development ApS | 6,1 mio. kr. | -7.250 kr. | — | 6,2 | Hjørring |
| 46 | STOKSTED HOLDING ApS | 6,0 mio. kr. | -26.000 kr. | — | 8,0 | Hjørring |
| 47 | C. Nygaard Holding ApS | 5,5 mio. kr. | -11.322 kr. | — | 7,3 | Sindal |
| 48 | A. Kaufmann Holding ApS | 5,5 mio. kr. | -30.509 kr. | — | 6,7 | Hjørring |
| 49 | SØNDERGAARD HOLDING, RØNNEBJERG ApS | 5,2 mio. kr. | -9.178 kr. | — | 7,4 | Vrå |
| 50 | PDO HOLDING ApS | 5,0 mio. kr. | -64.444 kr. | — | 7,8 | Hjørring |
Ranglisten dækker alle 1.221 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i hjørring sorteret efter resultat. Topplaceret er Sparekassen Danmark med 1,5 mia. kr., efterfulgt af GTM Familie Holding ApS (190,1 mio. kr.) og Sjey A/S (104,7 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.