| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | NOVO NORDISK FONDEN | 126,2 mia. kr. | 342,8 mia. kr. | 315 | 9,9 | Hellerup |
| 2 | Novo Holdings A/S | 53,1 mia. kr. | — | 70 | 9,8 | Hellerup |
| 3 | Scope Investment Alternativ Investeringsselskab II A/S | 795,6 mio. kr. | — | — | 9,3 | Hellerup |
| 4 | SAMPENSION PRIVATE EQUITY K/S | 705,5 mio. kr. | — | — | 9,4 | Hellerup |
| 5 | Novo Capital Investors P/S | 634,3 mio. kr. | — | — | 9,2 | Hellerup |
| 6 | SAMPENSION GLOBAL REAL ESTATE K/S | 557,4 mio. kr. | — | — | 9,4 | Hellerup |
| 7 | HEDAA HOLDING ApS | 538,3 mio. kr. | 0 kr. | 2 | 7,7 | Gentofte |
| 8 | SAMPENSION STRUCTURED CREDIT K/S | 409,6 mio. kr. | — | — | 9,4 | Hellerup |
| 9 | LEHRMANN FAMILY ApS | 299,7 mio. kr. | -1.485.000 kr. | 1 | 9,0 | Hellerup |
| 10 | ARP-HANSEN HOLDING A/S | 281,2 mio. kr. | 1,6 mia. kr. | — | 9,1 | Gentofte |
| 11 | NOVO VENTURES 1 P/S | 256,3 mio. kr. | — | — | 8,9 | Hellerup |
| 12 | B. Arp-Hansen Holding A/S | 255,1 mio. kr. | -3.693.354 kr. | 1 | 9,1 | Hellerup |
| 13 | INVESTERINGSSELSKABET ARTHA MAX A/S | 246,3 mio. kr. | — | 4 | 8,9 | Hellerup |
| 14 | VVP Komplementar III K/S | 218,4 mio. kr. | 55.000 kr. | — | 8,2 | Hellerup |
| 15 | SAMPENSION FORESTRY K/S | 193,0 mio. kr. | — | — | 8,9 | Hellerup |
| 16 | VIA Partners Top-Up III K/S | 190,7 mio. kr. | — | — | 6,4 | Hellerup |
| 17 | Erhvervsinvest V K/S | 185,7 mio. kr. | — | — | 8,5 | Charlottenlund |
| 18 | H. Arp-Hansen Holding ApS | 174,9 mio. kr. | -258.526 kr. | — | 9,1 | Gentofte |
| 19 | Ultranav International ApS | 174,3 mio. kr. | 2,8 mia. kr. | 9 | 8,9 | Gentofte |
| 20 | SUSIE G. HOLDING ApS | 173,4 mio. kr. | -125.496 kr. | — | 8,8 | Gentofte |
| 21 | Maritime Investment Fund II K/S | 172,8 mio. kr. | 129,4 mio. kr. | — | 8,4 | Hellerup |
| 22 | GODE WIND II JOINT HOLDCO P/S | 169,2 mio. kr. | — | — | 8,9 | Hellerup |
| 23 | VSC Holding ApS | 168,4 mio. kr. | -44.350 kr. | — | 8,9 | Hellerup |
| 24 | Holdingselskabet af 12. juni 2019 ApS | 167,9 mio. kr. | -36.453 kr. | — | 8,9 | Gentofte |
| 25 | KNUD HØJGAARDS FOND | 163,4 mio. kr. | 48,4 mio. kr. | 11 | 8,8 | Gentofte |
| 26 | Investeringsselskabet Norddeutschland ApS | 154,8 mio. kr. | -111.875 kr. | — | 8,2 | Charlottenlund |
| 27 | INVESTERINGSSELSKABET ARTHA OPTIMUM A/S | 154,6 mio. kr. | — | 4 | 8,8 | Hellerup |
| 28 | Holdingselskabet September 2020 ApS | 144,0 mio. kr. | -54.800 kr. | — | 8,6 | Hellerup |
| 29 | Institutional Holding P/S | 129,8 mio. kr. | — | — | 7,9 | Hellerup |
| 30 | 2020 Holding ApS | 125,9 mio. kr. | -11.063 kr. | — | 8,2 | Hellerup |
| 31 | NH Fintech ApS | 120,3 mio. kr. | -128.647 kr. | 1 | 7,2 | Hellerup |
| 32 | COSMOS INVEST 2013 ApS | 116,0 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,0 | Hellerup |
| 33 | B. JAHN-MULLINER HOLDING ApS | 111,8 mio. kr. | -2.603.000 kr. | 5 | 8,9 | Hellerup |
| 34 | HEFEAX ApS | 108,4 mio. kr. | -1.549.000 kr. | — | 8,7 | Charlottenlund |
| 35 | Oakentree ApS | 102,6 mio. kr. | 100,1 mio. kr. | 1 | 8,8 | Charlottenlund |
| 36 | EQT Partners Denmark ApS | 101,8 mio. kr. | 257,9 mio. kr. | 16 | 8,3 | Hellerup |
| 37 | JB5 HOLDING ApS | 100,9 mio. kr. | -141.447 kr. | — | 7,5 | Hellerup |
| 38 | N T HANSEN HOLDING ApS | 98,4 mio. kr. | -64.598 kr. | — | 8,0 | Hellerup |
| 39 | Pinot Holding ApS | 84,6 mio. kr. | -29.950 kr. | — | 8,6 | Gentofte |
| 40 | LARS DYBKJÆR HOLDING ApS | 83,5 mio. kr. | 111,0 mio. kr. | — | 8,4 | Hellerup |
| 41 | NavisionGroup ApS | 83,2 mio. kr. | 175,6 mio. kr. | 4 | 8,6 | Hellerup |
| 42 | Friborg Invest ApS | 82,6 mio. kr. | -2.273.518 kr. | 3 | 8,8 | Charlottenlund |
| 43 | J H BJARRUM HOLDING ApS | 82,3 mio. kr. | -87.925 kr. | 1 | 7,4 | Hellerup |
| 44 | C4 INVESTOR ApS | 80,1 mio. kr. | -216.974 kr. | 2 | 8,1 | Charlottenlund |
| 45 | CFK HOLDING ApS | 79,2 mio. kr. | 0 kr. | — | 8,0 | Hellerup |
| 46 | SEXTUS NEXT ApS | 79,2 mio. kr. | 71,9 mio. kr. | — | 8,2 | Hellerup |
| 47 | Thysen Holding ApS | 68,4 mio. kr. | -68.197 kr. | — | 7,6 | Klampenborg |
| 48 | Mesan Holding ApS | 67,9 mio. kr. | — | — | 7,9 | Klampenborg |
| 49 | Klinge Staun Holding ApS | 65,9 mio. kr. | -2.049.265 kr. | 1 | 7,7 | Hellerup |
| 50 | MSN A/S | 65,6 mio. kr. | -457.775 kr. | 1 | 8,6 | Hellerup |
Ranglisten dækker alle 4.842 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i gentofte sorteret efter resultat. Topplaceret er NOVO NORDISK FONDEN med 126,2 mia. kr., efterfulgt af Novo Holdings A/S (53,1 mia. kr.) og Scope Investment Alternativ Investeringsselskab II A/S (795,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.