| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | WILLIAM DEMANT INVEST A/S | 1,9 mia. kr. | 30,1 mia. kr. | 15 | 9,2 | Smørum |
| 2 | William Demant Fonden | 99,2 mio. kr. | — | 5 | 8,7 | Smørum |
| 3 | RYVANG TRÆLAST I A/S | 64,4 mio. kr. | -21.688 kr. | — | 8,2 | Stenløse |
| 4 | M.S. Ejendomme Holding ApS | 54,1 mio. kr. | -22.875 kr. | — | 7,7 | Stenløse |
| 5 | Christian Estrup Management ApS | 43,6 mio. kr. | -1.497.673 kr. | — | 6,7 | Stenløse |
| 6 | BURESØ INVEST ApS | 40,5 mio. kr. | -172.477 kr. | 1 | 8,1 | Slangerup |
| 7 | FRESIAN ApS | 31,6 mio. kr. | 670.490 kr. | — | 8,1 | Smørum |
| 8 | HCMJ HOLDING ApS | 29,9 mio. kr. | -8.253 kr. | — | 8,1 | Stenløse |
| 9 | JCB Gruppen ApS | 19,1 mio. kr. | -21.313 kr. | — | 7,3 | Smørum |
| 10 | PETER VEST HOLDING ApS | 12,7 mio. kr. | -24.334 kr. | — | 8,0 | Ølstykke |
| 11 | Anpartsselskabet M.E. | 12,4 mio. kr. | -10.893 kr. | — | 7,1 | Veksø Sjælland |
| 12 | La Max Holding ApS | 11,4 mio. kr. | -14.694 kr. | — | 7,1 | Stenløse |
| 13 | I Go For Planet B af 1979 ApS | 10,3 mio. kr. | 515.751 kr. | 2 | 6,7 | Smørum |
| 14 | MICHAEL BAUN HANSEN HOLDING ApS | 9,9 mio. kr. | -153.168 kr. | — | 7,8 | Stenløse |
| 15 | INTER HOLDING BALLERUP ApS | 9,9 mio. kr. | -2.500 kr. | — | 7,3 | Stenløse |
| 16 | WOODBRIDGE ApS | 9,8 mio. kr. | — | 1 | 7,7 | Veksø Sjælland |
| 17 | NØRGAARD SKØDT EJENDOMME ApS | 9,3 mio. kr. | 8,9 mio. kr. | 2 | 7,3 | Smørum |
| 18 | BI Acc. Invest ApS | 8,7 mio. kr. | -15.375 kr. | — | 8,0 | Slangerup |
| 19 | Takt Invest Holding ApS | 8,4 mio. kr. | -26.000 kr. | — | 7,1 | Smørum |
| 20 | KT 2020 Holding APS | 8,4 mio. kr. | -52.799 kr. | — | 7,0 | Slangerup |
| 21 | PLAMBECK HOLDING A/S | 7,1 mio. kr. | 50.889 kr. | — | 8,4 | Slangerup |
| 22 | FORLAGET DELTA HOLDING ApS | 6,4 mio. kr. | -102.505 kr. | — | 7,5 | Stenløse |
| 23 | FRIKJÆR HOLDING ApS | 6,1 mio. kr. | -13.399 kr. | — | 7,5 | Ølstykke |
| 24 | PAOP HOLDING ApS | 6,0 mio. kr. | 832.612 kr. | 2 | 7,0 | Stenløse |
| 25 | JEMICH HOLDING ApS | 5,4 mio. kr. | -142.958 kr. | — | 7,1 | Ølstykke |
| 26 | CARL JACOBSENS VEJ 29-37 ApS | 5,2 mio. kr. | 2,3 mio. kr. | — | 8,3 | Stenløse |
| 27 | SASIA HOLDING ApS | 5,1 mio. kr. | -26.545 kr. | — | 7,9 | Smørum |
| 28 | J. REEH HOLDING ApS | 5,0 mio. kr. | -931.375 kr. | — | 8,3 | Smørum |
| 29 | CPSMMS Holding ApS | 4,9 mio. kr. | 351.628 kr. | — | 7,4 | Ølstykke |
| 30 | JAJKA HOLDING ApS | 4,7 mio. kr. | -76.770 kr. | — | 8,0 | Stenløse |
| 31 | Jesper Rosenmeier Holding ApS | 4,6 mio. kr. | -9.254 kr. | — | 7,3 | Veksø Sjælland |
| 32 | C.M.H. HOLDING ApS | 4,5 mio. kr. | 39,6 mio. kr. | — | 7,8 | Stenløse |
| 33 | RIEGELS HOLDING ApS | 3,9 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | — | 7,6 | Stenløse |
| 34 | CARSTEN DUE STEFFENSEN HOLDING ApS | 3,8 mio. kr. | — | — | 7,9 | Stenløse |
| 35 | Lindely Holding ApS | 3,5 mio. kr. | -122.222 kr. | — | 7,1 | Smørum |
| 36 | Voldmester Holding ApS | 3,5 mio. kr. | 0 kr. | — | 6,4 | Smørum |
| 37 | CVG Holding ApS | 3,5 mio. kr. | 0 kr. | — | 6,4 | Smørum |
| 38 | OKP HOLDING, SMØRUM ApS | 3,5 mio. kr. | 115.232 kr. | — | 8,2 | Smørum |
| 39 | KRUSE INVEST ApS | 3,4 mio. kr. | -86.724 kr. | 2 | 6,2 | Stenløse |
| 40 | Mike Villadsen Holding ApS | 3,4 mio. kr. | -2.151 kr. | — | 6,6 | Ølstykke |
| 41 | Steinmeyer Holding APS | 3,2 mio. kr. | -10.125 kr. | — | 6,9 | Smørum |
| 42 | MARMOR HOLDING ApS | 3,1 mio. kr. | 0 kr. | — | 7,3 | Stenløse |
| 43 | CAWA GROUP HOLDING ApS | 2,9 mio. kr. | -7.492 kr. | — | 7,4 | Ølstykke |
| 44 | JD OFFSHORE ApS | 2,9 mio. kr. | -9.663 kr. | — | 7,8 | Stenløse |
| 45 | Kaant ApS | 2,8 mio. kr. | -31.000 kr. | — | 6,0 | Smørum |
| 46 | FRANCK HOLDING ApS | 2,7 mio. kr. | -40.348 kr. | — | 7,6 | Stenløse |
| 47 | Simplix Holding ApS | 2,7 mio. kr. | -7.002 kr. | — | 6,3 | Ølstykke |
| 48 | T. HILLIGSØE ApS | 2,7 mio. kr. | -224.405 kr. | — | 7,8 | Stenløse |
| 49 | VORK HOLDING ApS | 2,6 mio. kr. | 129.207 kr. | — | 7,5 | Ølstykke |
| 50 | PRIAPOS HOLDING ApS | 2,6 mio. kr. | -8.337 kr. | — | 8,1 | Stenløse |
Ranglisten dækker alle 913 virksomheder inden for finansielle serviceydelser i egedal sorteret efter resultat. Topplaceret er WILLIAM DEMANT INVEST A/S med 1,9 mia. kr., efterfulgt af William Demant Fonden (99,2 mio. kr.) og RYVANG TRÆLAST I A/S (64,4 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.