| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | B-C PELAGIC DANMARK ApS | 1518,2% | 26,6 mio. kr. | — | 5,6 | Skagen |
| 2 | BRDR. LANGER A/S | 460,8% | -1.562.593 kr. | 2 | 6,6 | Thyborøn |
| 3 | AMY ApS | 95,4% | 4,6 mio. kr. | 4 | 3,7 | Thyborøn |
| 4 | FISKERISELSKABET WESTBANK ApS | 81,3% | 4,6 mio. kr. | 1 | 6,5 | Vestervig |
| 5 | ØSTERHØJGAARD AKVAKULTUR ApS | 63,5% | 906.799 kr. | 2 | 4,1 | Skive |
| 6 | FISKERISELSKABET KFP ApS | 57,0% | -15.128 kr. | — | 7,0 | Skagen |
| 7 | Tranesand ApS | 53,8% | 2,1 mio. kr. | 3 | 5,6 | Haderslev |
| 8 | Wejlemann ApS | 46,2% | 299.339 kr. | 1 | 4,3 | Føllenslev |
| 9 | OceanWide Seaweed ApS | 45,9% | 646.504 kr. | 2 | 5,9 | Nykøbing M |
| 10 | FISKERISELSKABET HOUNISEN ApS | 45,4% | -82.357 kr. | — | 7,1 | Bjerringbro |
| 11 | Ege-Tved ApS | 45,3% | 8,7 mio. kr. | 5 | 7,2 | Randbøl |
| 12 | Lasse Tønnesen Fiskeri ApS | 44,9% | -9.294 kr. | 1 | 5,2 | Samsø |
| 13 | Nicklas Udby Fiskeri ApS | 44,9% | -9.294 kr. | 1 | 5,0 | Thisted |
| 14 | Pure Salmon Technology Denmark ApS | 36,9% | 11,1 mio. kr. | 6 | 5,7 | Vejle |
| 15 | Tommy C. Fiskeri ApS | 33,8% | -6.250 kr. | 1 | 3,6 | Skagen |
| 16 | NAM Holding ApS af 1. oktober 2017 | 32,9% | -12.172 kr. | — | 7,7 | Hirtshals |
| 17 | KJ Nielsen ApS | 32,1% | -11.600 kr. | — | 7,2 | Hirtshals |
| 18 | KIKANI A/S | 28,8% | 178.205 kr. | 1 | 6,8 | Fjerritslev |
| 19 | Hanstholm Servicecentral A/S | 28,8% | 8,3 mio. kr. | 16 | 6,5 | Hanstholm |
| 20 | Hovborg Fiskeri v. Jøker ApS | 28,8% | — | 2 | 6,7 | Hovborg |
| 21 | Mejdahls Fiskeri ApS | 27,6% | 34.750 kr. | 1 | 5,4 | Hals |
| 22 | Rian Aqua ApS | 26,8% | 291.703 kr. | 1 | 6,5 | Svendborg |
| 23 | Øster Ørs Ørredopdræt ApS | 26,1% | 1,6 mio. kr. | 3 | 7,2 | Lemvig |
| 24 | Lille Hummer ApS | 25,8% | 228.675 kr. | 2 | 6,7 | Horsens |
| 25 | EGE-TVED FISKERI ApS | 25,7% | 1,7 mio. kr. | 6 | 6,8 | Randbøl |
| 26 | LENNERT OG SØNNER ApS | 25,2% | 5,3 mio. kr. | — | 8,7 | Sisimiut |
| 27 | THJ REJEFISKER ApS | 23,6% | -10.001 kr. | — | 6,9 | Skærbæk |
| 28 | Limfjord Mussel Culture ApS | 21,6% | 360.729 kr. | — | 8,1 | Nykøbing M |
| 29 | HYTTEN DAMBRUG A/S | 21,6% | -100.031 kr. | 1 | 6,0 | Varde |
| 30 | Kerteminde Seafarm ApS | 21,5% | 432.378 kr. | 1 | 6,0 | Munkebo |
| 31 | SEAFOOD LIMFJORD ApS | 20,4% | 7,1 mio. kr. | 9 | 8,3 | Nykøbing M |
| 32 | HJEMSTED REJEFISKER ApS | 19,8% | 4,6 mio. kr. | 3 | 7,6 | Skærbæk |
| 33 | Aquaport ApS | 19,7% | -16.381 kr. | — | 5,0 | Nibe |
| 34 | FN 72 Klitgaard ApS | 17,7% | 2,0 mio. kr. | 1 | 5,7 | Læsø |
| 35 | Hefring ApS | 16,8% | 962.478 kr. | 5 | 4,6 | Aarhus C |
| 36 | Martin Kynde Holding ApS | 16,5% | -6.719 kr. | — | 6,4 | Lemvig |
| 37 | SAVIK ApS | 15,9% | 7,8 mio. kr. | — | 8,1 | Qasigiannguit |
| 38 | MATOBI HOLDING ApS | 15,4% | 2,4 mio. kr. | 3 | 5,7 | Læsø |
| 39 | BREJNHOLM DAMBRUG ApS | 15,4% | 2,1 mio. kr. | 1 | 6,9 | Tørring |
| 40 | SIGGUK A/S | 15,3% | 155,9 mio. kr. | — | 8,7 | Nuuk |
| 41 | RYLO Danmark ApS | 15,3% | -7.721 kr. | — | 7,3 | Skagen |
| 42 | WEST-POINT HOLDING ApS | 15,3% | -577.472 kr. | 4 | 5,8 | Vestervig |
| 43 | GREENLAND SCALLOPS ApS | 14,8% | 8,0 mio. kr. | — | 8,2 | Nuuk |
| 44 | Fiskeriselskabet SG 120 Fru Nielsen ApS | 14,8% | 1,7 mio. kr. | 1 | 4,8 | Rudkøbing |
| 45 | QASAPI ApS | 14,6% | 682.913 kr. | — | 4,7 | Ilulissat |
| 46 | SIKUAQ TRAWL A/S | 14,5% | 348,8 mio. kr. | — | 9,5 | Nuuk |
| 47 | FN 247 Lista ApS | 13,7% | 1,9 mio. kr. | 2 | 5,0 | Læsø |
| 48 | Fritor ApS | 13,7% | — | 1 | 2,7 | Hals |
| 49 | AQUAPRI ApS | 13,7% | 155,3 mio. kr. | 147 | 9,2 | Vejle |
| 50 | Vingsted-Kobberbæk A/S | 13,5% | 3,7 mio. kr. | 3 | 7,9 | Bredsten |
Ranglisten dækker alle 344 virksomheder inden for fiskeri og akvakultur sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er B-C PELAGIC DANMARK ApS med 1518,2%, efterfulgt af BRDR. LANGER A/S (460,8%) og AMY ApS (95,4%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.