| # | Virksomhed | Egenkapital | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Farimagsvej 3, 4700 Næstved ApS | 3,4 mio. kr. | -34.081 kr. | — | 7,2 | Næstved |
| 2 | MP HOLDING NÆSTVED ApS | 2,9 mio. kr. | 452.439 kr. | 8 | 5,7 | Næstved |
| 3 | RESTAURATIONSGRUPPEN ApS | 2,6 mio. kr. | 1,2 mio. kr. | 14 | 6,3 | Næstved |
| 4 | Yazman ApS | 2,6 mio. kr. | 5,5 mio. kr. | 22 | 7,3 | Næstved |
| 5 | SHAKE ApS | 2,3 mio. kr. | 3,0 mio. kr. | 12 | 7,4 | Næstved |
| 6 | Hotel Fjordkroen ApS | 2,1 mio. kr. | 3,4 mio. kr. | 11 | 6,5 | Tappernøje |
| 7 | BØGESKOV INVEST HOLDING ApS | 1,9 mio. kr. | 0 kr. | — | 6,9 | Næstved |
| 8 | WOK & CHOPSTICKS ApS | 1,7 mio. kr. | 6,9 mio. kr. | 41 | 7,4 | Næstved |
| 9 | RESTAURANT KANALKROEN ApS | 1,4 mio. kr. | 4,4 mio. kr. | 14 | 6,1 | Karrebæksminde |
| 10 | Stacy's Næstved ApS | 1,3 mio. kr. | 4,2 mio. kr. | 27 | 5,7 | Næstved |
| 11 | Takumi Sushi Næstved ApS | 1,2 mio. kr. | 4,6 mio. kr. | 23 | 7,1 | Næstved |
| 12 | Larsens Bar ApS | 1,1 mio. kr. | 192.477 kr. | 1 | 5,5 | Næstved |
| 13 | RESTAURATIONSSELSKABET SVANERNE, KARREBÆKSMINDE ApS | 1,1 mio. kr. | 6,4 mio. kr. | 16 | 6,3 | Karrebæksminde |
| 14 | Frimanns Gourmet ApS | 968.419 kr. | 3,9 mio. kr. | 15 | 6,3 | Næstved |
| 15 | Det Grønne Køkken Rosengård ApS | 956.180 kr. | 3,9 mio. kr. | 21 | 6,4 | Herlufmagle |
| 16 | VINBAREN Næstved ApS | 914.939 kr. | 724.371 kr. | 1 | 7,0 | Næstved |
| 17 | Sjógæti ApS | 900.782 kr. | 1,7 mio. kr. | 6 | 4,9 | Næstved |
| 18 | Cafe Kyst ApS | 859.891 kr. | 3,3 mio. kr. | 14 | 6,4 | Karrebæksminde |
| 19 | FASTFOOD ONE ApS | 784.381 kr. | -21.005 kr. | 1 | 6,6 | Næstved |
| 20 | LA WILLANG ApS | 749.169 kr. | 0 kr. | — | 6,7 | Næstved |
| 21 | Bart´s ApS | 616.585 kr. | 1,7 mio. kr. | 7 | 6,7 | Næstved |
| 22 | Kabyssen Næstved ApS | 485.122 kr. | 5,6 mio. kr. | 20 | 5,2 | Tappernøje |
| 23 | Il Ponte Næstved ApS | 467.259 kr. | 1,1 mio. kr. | 6 | 6,5 | Næstved |
| 24 | CETIN PØLSEHUS ApS | 461.240 kr. | 339.619 kr. | 1 | 7,2 | Næstved |
| 25 | Brohjørnet ApS | 393.093 kr. | 1,1 mio. kr. | 17 | 6,1 | Karrebæksminde |
| 26 | Bækkels ApS | 380.532 kr. | 2,3 mio. kr. | 6 | 5,5 | Næstved |
| 27 | Pizza Special ApS | 351.365 kr. | 1,0 mio. kr. | 7 | 5,2 | Næstved |
| 28 | Sibels Pizza & Grill ApS | 288.047 kr. | 2,0 mio. kr. | 4 | 5,4 | Næstved |
| 29 | Landsbypubben ApS | 261.111 kr. | 755.470 kr. | 4 | 5,9 | Næstved |
| 30 | Pepes ApS | 258.733 kr. | 1,4 mio. kr. | 12 | 5,1 | Næstved |
| 31 | Bisserup Is ApS | 228.585 kr. | 26.801 kr. | 1 | 5,0 | Næstved |
| 32 | RISTORANTE ITALIA ApS | 226.115 kr. | 1,2 mio. kr. | 22 | 6,6 | Næstved |
| 33 | Food For People ApS | 224.224 kr. | — | 4 | 5,8 | Sandved |
| 34 | TRAAJ ApS | 222.311 kr. | 876.648 kr. | 5 | 4,5 | Herlufmagle |
| 35 | Tap og Vin Næstved Aps | 181.824 kr. | 1,3 mio. kr. | 12 | 4,2 | Næstved |
| 36 | YANG YANG ApS | 160.302 kr. | 2,0 mio. kr. | 11 | 4,8 | Næstved |
| 37 | Step Inn Næstved ApS | 154.417 kr. | 1,4 mio. kr. | 18 | 4,8 | Næstved |
| 38 | Tinos Pizza ApS | 152.185 kr. | — | 9 | 4,1 | Næstved |
| 39 | Birk´s Bar ApS | 144.979 kr. | 676.055 kr. | 6 | 5,0 | Næstved |
| 40 | Underhuset ApS | 138.212 kr. | 2,3 mio. kr. | 14 | 4,1 | Næstved |
| 41 | SKOVGRILLEN ApS | 103.519 kr. | 1,6 mio. kr. | 16 | 5,0 | Næstved |
| 42 | SOLO PIZZA NÆSTVED ApS | 84.285 kr. | 1,5 mio. kr. | 4 | 4,1 | Næstved |
| 43 | Dish_cph ApS | 67.670 kr. | — | — | 5,2 | Sandved |
| 44 | MA TEO Næstved ApS | 65.916 kr. | 409.520 kr. | 1 | 3,4 | Næstved |
| 45 | Fulda Limo ApS | 63.600 kr. | 32.625 kr. | — | 5,2 | Holmegaard |
| 46 | Sibels Pizza 4700 ApS | 53.011 kr. | 273.790 kr. | 10 | 3,4 | Næstved |
| 47 | Kaffeboden Toldbodgade ApS | 46.047 kr. | 795.716 kr. | 3 | 4,2 | Næstved |
| 48 | Zerya ApS | 36.493 kr. | -3.507 kr. | — | 6,9 | Næstved |
| 49 | The Burger Næstved ApS | 33.822 kr. | 671.472 kr. | 3 | 4,9 | Næstved |
| 50 | Bare Mad ApS | 32.630 kr. | -7.358 kr. | — | 7,3 | Holmegaard |
Ranglisten dækker alle 76 virksomheder inden for restauranter og caféer i næstved sorteret efter egenkapital. Topplaceret er Farimagsvej 3, 4700 Næstved ApS med 3,4 mio. kr., efterfulgt af MP HOLDING NÆSTVED ApS (2,9 mio. kr.) og RESTAURATIONSGRUPPEN ApS (2,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.