| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CHEMOMETEC A/S | 186,4 mio. kr. | 495,6 mio. kr. | 148 | 9,8 | Allerød |
| 2 | NIRAS A/S | 109,3 mio. kr. | 2,4 mia. kr. | 2.174 | 9,4 | Allerød |
| 3 | Landinspektørfirmaet Hyldegaard P/S | 6,7 mio. kr. | 15,4 mio. kr. | 9 | 5,3 | Allerød |
| 4 | IC ARKITEKTER A/S | 4,3 mio. kr. | 13,0 mio. kr. | 13 | 7,8 | Lynge |
| 5 | LANGEBÆK A/S | 4,1 mio. kr. | 36,2 mio. kr. | 28 | 7,3 | Allerød |
| 6 | DANSK TEKNOLOGI UDVIKLINGSAKTIESELSKAB | 2,0 mio. kr. | 4,1 mio. kr. | 11 | 6,1 | Allerød |
| 7 | NIRAS MAPPING A/S | 989.000 kr. | — | 3 | 6,9 | Allerød |
| 8 | & Sund ApS | 898.272 kr. | 2,5 mio. kr. | 2 | 7,4 | Allerød |
| 9 | JPBR ApS | 602.432 kr. | 2,3 mio. kr. | 2 | 7,0 | Allerød |
| 10 | VAM Consult ApS | 564.191 kr. | 1,5 mio. kr. | 1 | 5,9 | Allerød |
| 11 | Renewable-Energy2X ApS | 553.089 kr. | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,4 | Allerød |
| 12 | Nordsjællands-Brandsikkerhed ApS | 478.522 kr. | 3,0 mio. kr. | 1 | 6,0 | Allerød |
| 13 | Nordic Hydrogen ApS | 429.518 kr. | 916.961 kr. | 5 | 5,7 | Allerød |
| 14 | Define4U ApS | 421.439 kr. | 2,5 mio. kr. | 4 | 6,4 | Allerød |
| 15 | Hassing Consult ApS | 373.061 kr. | 1,4 mio. kr. | 1 | 6,4 | Allerød |
| 16 | VOCZero A/S | 316.624 kr. | — | 1 | 6,4 | Allerød |
| 17 | AJSLEV INVEST ApS | 296.773 kr. | 774.945 kr. | — | 7,4 | Allerød |
| 18 | N-Control Aps | 280.758 kr. | 1,1 mio. kr. | 1 | 5,9 | Lynge |
| 19 | POLYMACS ApS | 273.746 kr. | 365.988 kr. | 1 | 6,8 | Allerød |
| 20 | Nord Space ApS | 264.712 kr. | 369.382 kr. | 1 | 6,3 | Allerød |
| 21 | Scandinavian Energy Contractors A/S | 256.570 kr. | 26,9 mio. kr. | 16 | 3,2 | Allerød |
| 22 | Evondos A/S | 249.809 kr. | 3,4 mio. kr. | 6 | 6,1 | Allerød |
| 23 | INFLUIT ApS | 170.198 kr. | 1,2 mio. kr. | 2 | 6,6 | Lynge |
| 24 | KM Byggerådgivning ApS | 136.810 kr. | 465.864 kr. | 1 | 6,5 | Allerød |
| 25 | MASSESSON GRUPPEN ApS | 112.886 kr. | 1,5 mio. kr. | 1 | 6,4 | Stenløse |
| 26 | MDP HOLDING LYNGE ApS | 91.735 kr. | 91.997 kr. | — | 5,8 | Lynge |
| 27 | IWI Technology Aps | 43.587 kr. | 43.588 kr. | — | 7,5 | Allerød |
| 28 | NUTRINOSTICA ApS | 35.054 kr. | 155.167 kr. | — | 8,3 | Allerød |
| 29 | OAN TRAFFIC CONSULT ApS | 31.330 kr. | 44.504 kr. | — | 6,7 | Allerød |
| 30 | Franch Partners ApS | 22.554 kr. | 854.160 kr. | 2 | 5,5 | Allerød |
| 31 | NMGEO ApS | 18.857 kr. | 398.205 kr. | 2 | 3,9 | Allerød |
| 32 | J Energi ApS | 9.225 kr. | 46.163 kr. | — | 5,4 | Allerød |
| 33 | SH Runesten ApS | 4.882 kr. | -6.969 kr. | — | 6,5 | Lynge |
| 34 | POUL JUHL. RÅDGIVENDE CIVILINGENIØR ApS | 3.498 kr. | 11.885 kr. | — | 7,3 | Allerød |
| 35 | CSW Operations ApS | 0 kr. | — | — | 5,6 | Allerød |
| 36 | ATENIA ApS | -2.006 kr. | 4.697 kr. | — | 5,9 | Lynge |
| 37 | Jochumsen ApS | -2.981 kr. | -3.000 kr. | — | 7,0 | Allerød |
| 38 | Bestand ApS | -6.305 kr. | 0 kr. | — | 7,3 | Allerød |
| 39 | AW Teknik ApS | -6.376 kr. | -6.375 kr. | — | 5,2 | Allerød |
| 40 | MABO ApS | -23.043 kr. | -26.796 kr. | 1 | 2,7 | Allerød |
| 41 | Ing4U ApS | -30.521 kr. | -36.627 kr. | — | 6,2 | Allerød |
| 42 | FABRIKATORS ApS | -31.293 kr. | -32.082 kr. | — | 7,4 | Allerød |
| 43 | TCM CONSULT ApS | -53.964 kr. | -18.773 kr. | — | 5,5 | Allerød |
| 44 | MSVISION ApS | -71.387 kr. | -37.567 kr. | — | 5,0 | Allerød |
| 45 | RAMTEX International ApS | -125.330 kr. | 155.241 kr. | 1 | 5,0 | Allerød |
| 46 | KENNETH HENRIKSEN ApS | -127.971 kr. | 313.821 kr. | 1 | 3,0 | Allerød |
| 47 | EH Boligsyn ApS | -131.288 kr. | 132.890 kr. | 1 | 4,5 | Allerød |
| 48 | Boattron Power ApS | -180.066 kr. | -45.840 kr. | — | 4,3 | Lynge |
| 49 | NIR-PEN A/S | -305.000 kr. | — | — | 3,8 | Allerød |
| 50 | Mygreenhouse ApS | -323.552 kr. | -310.028 kr. | — | 3,6 | Lynge |
Ranglisten dækker alle 51 virksomheder inden for arkitekt- og ingeniørvirksomhed i allerød sorteret efter resultat. Topplaceret er CHEMOMETEC A/S med 186,4 mio. kr., efterfulgt af NIRAS A/S (109,3 mio. kr.) og Landinspektørfirmaet Hyldegaard P/S (6,7 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.