| # | Virksomhed | Overskudsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CPH Construction A/S | 23544,0% | 678 kr. | 3 | 5,9 | Frederiksværk |
| 2 | SJTC HOLDING ApS | 4812,5% | 4.466 kr. | — | 6,5 | Haderslev |
| 3 | AJS 1986 ApS | 1846,2% | 845.737 kr. | — | 8,4 | Albertslund |
| 4 | Odense Letbane Komplementar ApS | 312,5% | 600 kr. | — | 6,7 | Odense C |
| 5 | HORNSYLD UDVIKLINGS RÅD ApS | 188,7% | 37.697 kr. | — | 7,2 | Hornsyld |
| 6 | BattMan Energy ApS | 156,6% | 5,3 mio. kr. | 37 | 7,8 | Aarhus C |
| 7 | SolcelleKompagniet ApS | 117,2% | 76.735 kr. | — | 5,4 | Solrød Strand |
| 8 | MUNCK Civil Engineering A/S | 113,0% | 728.000 kr. | 7 | 7,1 | Nyborg |
| 9 | H2O NORDIC DENMARK ApS | 106,9% | 418.705 kr. | 2 | 6,5 | Slagelse |
| 10 | DAF A/S | 106,4% | 490.048 kr. | 1 | 7,4 | Føllenslev |
| 11 | S.A.CONSTRUCTION ApS | 102,6% | 11.675 kr. | 1 | 3,8 | Tisvildeleje |
| 12 | DCIM ApS | 102,3% | 173.055 kr. | 1 | 6,8 | Vissenbjerg |
| 13 | MARINE SERVICE PARTNERS JOINT VENTURE ApS | 100,3% | 187.288 kr. | — | 5,2 | Svendborg |
| 14 | Agro-Anlæg&byg ApS | 100,0% | 284.117 kr. | — | 8,0 | Haslev |
| 15 | Nordbotek ApS | 99,9% | 56.209 kr. | 1 | 5,2 | Ryomgård |
| 16 | Lynetteholm P/S | 90,0% | 215,0 mio. kr. | — | 6,6 | København K |
| 17 | ALTO TOTALENTREPRISE ApS | 86,2% | 60.489 kr. | — | 6,8 | Fredensborg |
| 18 | Skadedyr & Kloak ApS | 85,4% | 62.797 kr. | 1 | 6,1 | Rønnede |
| 19 | HST Danmark ApS | 84,0% | 26.762 kr. | 1 | 4,5 | Kolding |
| 20 | JESSENS ENTREPRENØRFORRETNING ApS | 80,5% | 35.491 kr. | 1 | 6,6 | Blåvand |
| 21 | CARSTEN RANICO & PARTNERS ApS | 80,4% | 239.200 kr. | — | 6,9 | Nyborg |
| 22 | H & MV Engineering ApS | 79,3% | 43.157 kr. | 22 | 4,7 | Odense C |
| 23 | J K S ANLÆG & KLOAK ApS | 79,0% | 282.198 kr. | 1 | 7,0 | Greve |
| 24 | Evergreen Aviation Greenland ApS | 78,4% | 44.719 kr. | — | 8,4 | Nuussuaq |
| 25 | Kolding Jord ApS | 78,3% | 81.183 kr. | — | 6,0 | Kolding |
| 26 | Benlose entreprenor ApS | 78,0% | 404.100 kr. | — | 7,1 | Gislinge |
| 27 | Fjordside Energipark ApS | 78,0% | 58.806 kr. | — | 4,8 | Vemb |
| 28 | SPIDS Kloak & Anlæg ApS | 77,7% | 223.405 kr. | — | 6,9 | Hvidovre |
| 29 | Langholt Kloak og Dræning ApS | 77,3% | 794.268 kr. | — | 8,2 | Vodskov |
| 30 | AktivFrikvarter ApS | 77,1% | 2,4 mio. kr. | 1 | 7,4 | Tilst |
| 31 | DEN ALSIDIGE KLOAK ApS | 77,0% | 39.958 kr. | — | 6,2 | Viby Sjælland |
| 32 | DISH Facility Holbæk ApS | 77,0% | 100.850 kr. | — | 8,0 | Karise |
| 33 | Reimich ApS | 76,9% | 316.031 kr. | 1 | 6,1 | Albertslund |
| 34 | Bob & Leth ApS | 76,8% | 107.634 kr. | — | 6,0 | Silkeborg |
| 35 | Iburg Entreprise ApS | 75,8% | 109.415 kr. | — | 8,0 | Slagelse |
| 36 | K/S Vindpark Blæsbjerg EWE | 75,5% | 10,1 mio. kr. | — | 5,8 | Hobro |
| 37 | ANLÆGSFIRMAET THOMAS KARVONEN ApS | 75,5% | 13,1 mio. kr. | 4 | 7,5 | Sabro |
| 38 | MSKS ApS | 75,5% | 616.836 kr. | — | 8,1 | Ringsted |
| 39 | Grøn Asfalt ApS | 75,4% | 74.584 kr. | — | 8,2 | Nørresundby |
| 40 | MK Anlæg ApS | 75,3% | 443.661 kr. | — | 7,0 | Birkerød |
| 41 | JM Rutsker ApS | 74,6% | 85.425 kr. | 2 | 6,3 | Hasle |
| 42 | AKC Byggegrunde ApS | 74,4% | 358.715 kr. | — | 7,1 | Vildbjerg |
| 43 | JR Consult & Construction ApS | 72,7% | 1,3 mio. kr. | 1 | 5,5 | Regstrup |
| 44 | Jydsk Vejsikring ApS | 72,5% | 272.660 kr. | — | 8,1 | Åbyhøj |
| 45 | T. Thorup Nielsen ApS | 72,2% | 2,2 mio. kr. | 12 | 7,7 | Bording |
| 46 | Finn Graversen Aut. Kloakmester ApS | 71,8% | 101.345 kr. | — | 6,7 | Varde |
| 47 | PML BYG ApS | 69,6% | 124.627 kr. | — | 7,2 | Nørre Asmindrup |
| 48 | K/S Vindpark Blæsbjerg Laug | 69,5% | 3,2 mio. kr. | — | 6,8 | Hobro |
| 49 | SCANDRÆN ApS | 68,2% | 934.243 kr. | 1 | 7,7 | Bandholm |
| 50 | UC-Nordic Holding ApS | 67,8% | 18.750 kr. | 1 | 3,7 | Nørre Nebel |
Ranglisten dækker alle 780 virksomheder inden for anlægsvirksomhed sorteret efter overskudsgrad. Topplaceret er CPH Construction A/S med 23544,0%, efterfulgt af SJTC HOLDING ApS (4812,5%) og AJS 1986 ApS (1846,2%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.