Top Anlægsvirksomhed: Ansatte
Top 100 virksomheder inden for anlægsvirksomhed sorteret efter ansatte. FLC Tunnel Group North I/S topper med 2.339, fulgt af ARKIL A/S (1.343) og Ørsted Wind Power A/S (1.198). Samlet 1.155 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 14. oktober 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | FLC Tunnel Group North I/S | — | 2.339 | 7,3 | København S |
| 2 | ARKIL A/S | 3,0 mia. kr. | 1.343 | 9,3 | Vojens |
| 3 | Ørsted Wind Power A/S | 10,7 mia. kr. | 1.198 | 9,6 | Fredericia |
| 4 | M.J. ERIKSSON AKTIESELSKAB | 3,7 mia. kr. | 1.005 | 9,8 | Ishøj |
| 5 | MUNCK FORSYNINGSLEDNINGER A/S | 1,7 mia. kr. | 866 | 9,7 | Nyborg |
| 6 | AARSLEFF RAIL A/S | 1,7 mia. kr. | 831 | 9,3 | Viby J |
| 7 | FLC Marine Works Group I/S | — | 657 | 7,2 | København S |
| 8 | CG JENSEN A/S | 1,8 mia. kr. | 529 | 8,4 | Glostrup |
| 9 | EUROPEAN CREWING ApS | 973,8 mio. kr. | 423 | 9,3 | Grenaa |
| 10 | MUNCK HAVNE & ANLÆG A/S | 2,2 mia. kr. | 400 | 9,7 | Nyborg |
| 11 | EWII Infrastruktur A/S | 305,3 mio. kr. | 305 | 8,1 | Kolding |
| 12 | NORDKABEL A/S | 182,4 mio. kr. | 284 | 9,2 | Aars |
| 13 | Terranor A/S | 163,0 mio. kr. | 265 | 6,4 | Silkeborg |
| 14 | Vennelyst Ingeniør- og Entreprenørforretning A/S | 184,8 mio. kr. | 257 | 9,0 | Hjørring |
| 15 | Vennelyst Ingeniør- og entreprenørforretning v/Jan Iver Christiansen | — | 230 | 8,2 | Hjørring |
| 16 | JERNBRO INDUSTRIAL SERVICES A/S | 185,4 mio. kr. | 213 | 8,7 | Ringsted |
| 17 | ZØLLNER A/S | 615,7 mio. kr. | 201 | 9,7 | Kvistgård |
| 18 | SØREN KNUDSEN. ENTREPRENØRFORRETNING A/S | 105,1 mio. kr. | 200 | 7,5 | Herning |
| 19 | PETRI & HAUGSTED A/S | 365,6 mio. kr. | 184 | 7,8 | Glostrup |
| 20 | ZACHO-LIND A/S | 131,9 mio. kr. | 177 | 9,8 | Ishøj |
| 21 | FLC Portals Group I/S | — | 174 | 7,2 | København S |
| 22 | DANJORD A/S | 21,2 mio. kr. | 166 | 8,0 | Risskov |
| 23 | VAM A/S | 237,9 mio. kr. | 155 | 8,3 | Auning |
| 24 | SEJLSTRUP ENTREPRENØRFORRETNING A/S | 112,5 mio. kr. | 155 | 7,5 | Løkken |
| 25 | TJÆREBORG INDUSTRI A/S | 116,9 mio. kr. | 152 | 8,9 | Tjæreborg |
| 26 | VILS ENTREPRENØRFORRETNING A/S | 97,0 mio. kr. | 150 | 8,3 | Vils |
| 27 | MSE ENTREPRISE A/S | 561,9 mio. kr. | 146 | 8,0 | Nørre Alslev |
| 28 | GUNNAR NIELSEN. AARS A/S | 80,1 mio. kr. | 137 | 6,4 | Aars |
| 29 | HOLBØLL A/S | 400,4 mio. kr. | 136 | 8,3 | Næstved |
| 30 | Strukton Rail A/S | 458,2 mio. kr. | 132 | 8,9 | Køge |
| 31 | VESTJYSKE NET SERVICE A/S | 29,0 mio. kr. | 132 | 9,1 | Herning |
| 32 | ENTREPRENØRFIRMAET ØSTERGAARD, VEJLE A/S | 363,6 mio. kr. | 112 | 8,6 | Vejle |
| 33 | I. ANKER ANDERSEN A/S | 78,5 mio. kr. | 110 | 7,4 | Holbæk |
| 34 | HMC Byg & Anlæg driftsmateriel HMN A/S | 10,2 mio. kr. | 105 | 6,9 | Løgstør |
| 35 | Dredging International NV | — | 98 | 6,6 | Fredericia |
| 36 | DAV NORDIC A/S | 137,3 mio. kr. | 94 | 9,6 | Silkeborg |
| 37 | Swietelsky Rail Danmark ApS | 100,2 mio. kr. | 88 | 7,8 | Borup |
| 38 | Saferoad Services A/S | 20,4 mio. kr. | 86 | 6,4 | Køge |
| 39 | ENTREPRENØRFIRMAET LANGBERG A/S | 50,4 mio. kr. | 85 | 8,0 | Hørning |
| 40 | NORD ENERGI TEKNIK A/S | 138,7 mio. kr. | 82 | 8,7 | Hjørring |
| 41 | SVEND B. THOMSEN A/S | 49,6 mio. kr. | 78 | 7,6 | Varde |
| 42 | NORDIC MASKIN & RAIL P/S | 92,5 mio. kr. | 73 | 9,4 | Vamdrup |
| 43 | OTEK A/S | 71,3 mio. kr. | 73 | 6,8 | Haderslev |
| 44 | Hammers & Pliers ApS | 34,5 mio. kr. | 73 | 7,5 | Ringsted |
| 45 | IBG A/S | 68,3 mio. kr. | 71 | 7,1 | Lemvig |
| 46 | BRDR. K. HANSEN A/S | 51,0 mio. kr. | 71 | 7,1 | Greve |
| 47 | A/S MORTENSEN & NYMARK | 40,3 mio. kr. | 70 | 8,2 | Klarup |
| 48 | SCHELLER. HOUGAARD & PETERSEN A/S | 35,0 mio. kr. | 69 | 7,1 | Vallensbæk Strand |
| 49 | ENTREPRENØRFIRMAET GUSTAV H. CHRISTENSEN, HERNING A/S | 34,9 mio. kr. | 69 | 8,7 | Herning |
| 50 | LYNGHOLM KLOAK A/S | 50,8 mio. kr. | 64 | 8,9 | Hvidovre |
Om ranglisten for anlægsvirksomhed
Ranglisten dækker alle 1.155 virksomheder inden for anlægsvirksomhed sorteret efter ansatte. Topplaceret er FLC Tunnel Group North I/S med 2.339, efterfulgt af ARKIL A/S (1.343) og Ørsted Wind Power A/S (1.198).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.