| # | Virksomhed | Soliditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | RSA Anlæg ApS | 80,0% | 1,1 mio. kr. | 3 | 6,2 | Jyllinge |
| 2 | TS Group ApS | 77,3% | 6,9 mio. kr. | 20 | 7,0 | Veksø Sjælland |
| 3 | LARS LARSEN ApS | 71,5% | 392.907 kr. | 1 | 6,1 | Jyllinge |
| 4 | Fjordland Kloak & Anlæg ApS | 71,5% | 2,2 mio. kr. | 4 | 7,3 | Viby Sjælland |
| 5 | RØR - SMEDEN og whiskysmeden ApS | 69,7% | 352.133 kr. | 1 | 7,0 | Gadstrup |
| 6 | Awell ApS | 62,2% | 12,7 mio. kr. | 21 | 7,8 | Veksø Sjælland |
| 7 | BO VALDBJØRN ANDERSEN ApS | 61,6% | 518.950 kr. | 1 | 6,2 | Viby Sjælland |
| 8 | ALFA Brolægning og Entreprise ApS | 60,8% | 13.376 kr. | 1 | 4,4 | Jyllinge |
| 9 | AJ BROLÆGNING ApS | 57,0% | 1,2 mio. kr. | 2 | 7,0 | Viby Sjælland |
| 10 | De Skæggede Brødre ApS | 56,3% | 3,2 mio. kr. | 7 | 6,1 | Roskilde |
| 11 | VP Villy Poulsen Relining A/S | 55,7% | 14,1 mio. kr. | 14 | 7,8 | Roskilde |
| 12 | ABAK KLOAKSERVICE A/S | 55,3% | 21,4 mio. kr. | 32 | 7,8 | Roskilde |
| 13 | P.P. Brolægning ApS | 49,3% | 47,0 mio. kr. | 55 | 9,0 | Roskilde |
| 14 | SNOLDELEV ENTREPRENØRFIRMA A/S | 46,8% | 6,7 mio. kr. | 14 | 5,9 | Gadstrup |
| 15 | Roskilde Brolægning ApS | 45,8% | 4,5 mio. kr. | 9 | 6,4 | Roskilde |
| 16 | ENTREPRENØRFIRMAET BO HANSEN ApS | 44,8% | 7,2 mio. kr. | 11 | 7,2 | Roskilde |
| 17 | Drengsted Energi K/S | 43,3% | 0 kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 18 | BRIAN STRYHN ENTREPRENØR ApS | 41,7% | -142.161 kr. | 1 | 4,8 | Gadstrup |
| 19 | BROLÆGGERIET ApS | 35,2% | 1,1 mio. kr. | 1 | 5,9 | Viby Sjælland |
| 20 | Prokloak ApS | 33,3% | 1,7 mio. kr. | 2 | 5,5 | Roskilde |
| 21 | S. H. T. VAND & MILJØ ApS | 32,5% | 9,2 mio. kr. | 23 | 5,9 | Jyllinge |
| 22 | DEN ALSIDIGE KLOAK ApS | 18,4% | 39.958 kr. | — | 6,2 | Viby Sjælland |
| 23 | Brian Stryhn ApS | 4,0% | 300.268 kr. | 1 | 2,8 | Gadstrup |
| 24 | CU BYG, ANLÆG OG KLOAK ApS | -46,8% | 126.547 kr. | 1 | 2,8 | Roskilde |
| 25 | JYLLINGE ENTREPRENØRSELSKAB ApS | -288,8% | — | 2 | 3,1 | Jyllinge |
| 26 | Forsyning Danmark ApS | -1115,2% | -3.329.343 kr. | 2 | 2,6 | Roskilde |
26 af 26 | ||||||
Ranglisten dækker alle 26 virksomheder inden for anlægsvirksomhed i roskilde sorteret efter soliditetsgrad. Topplaceret er RSA Anlæg ApS med 80,0%, efterfulgt af TS Group ApS (77,3%) og LARS LARSEN ApS (71,5%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.