| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | P.P. Brolægning ApS | 47,0 mio. kr. | 55 | 9,0 | Roskilde |
| 2 | ABAK KLOAKSERVICE A/S | 21,4 mio. kr. | 32 | 7,8 | Roskilde |
| 3 | VP Villy Poulsen Relining A/S | 14,1 mio. kr. | 14 | 7,8 | Roskilde |
| 4 | Awell ApS | 12,7 mio. kr. | 21 | 7,8 | Veksø Sjælland |
| 5 | S. H. T. VAND & MILJØ ApS | 9,2 mio. kr. | 23 | 5,9 | Jyllinge |
| 6 | ENTREPRENØRFIRMAET BO HANSEN ApS | 7,2 mio. kr. | 11 | 7,2 | Roskilde |
| 7 | TS Group ApS | 6,9 mio. kr. | 20 | 7,0 | Veksø Sjælland |
| 8 | SNOLDELEV ENTREPRENØRFIRMA A/S | 6,7 mio. kr. | 14 | 5,9 | Gadstrup |
| 9 | Roskilde Brolægning ApS | 4,5 mio. kr. | 9 | 6,4 | Roskilde |
| 10 | De Skæggede Brødre ApS | 3,2 mio. kr. | 7 | 6,1 | Roskilde |
| 11 | Fjordland Kloak & Anlæg ApS | 2,2 mio. kr. | 4 | 7,3 | Viby Sjælland |
| 12 | Prokloak ApS | 1,7 mio. kr. | 2 | 5,5 | Roskilde |
| 13 | AJ BROLÆGNING ApS | 1,2 mio. kr. | 2 | 7,0 | Viby Sjælland |
| 14 | RSA Anlæg ApS | 1,1 mio. kr. | 3 | 6,2 | Jyllinge |
| 15 | BROLÆGGERIET ApS | 1,1 mio. kr. | 1 | 5,9 | Viby Sjælland |
| 16 | BO VALDBJØRN ANDERSEN ApS | 518.950 kr. | 1 | 6,2 | Viby Sjælland |
| 17 | LARS LARSEN ApS | 392.907 kr. | 1 | 6,1 | Jyllinge |
| 18 | RØR - SMEDEN og whiskysmeden ApS | 352.133 kr. | 1 | 7,0 | Gadstrup |
| 19 | Brian Stryhn ApS | 300.268 kr. | 1 | 2,8 | Gadstrup |
| 20 | CU BYG, ANLÆG OG KLOAK ApS | 126.547 kr. | 1 | 2,8 | Roskilde |
| 21 | DEN ALSIDIGE KLOAK ApS | 39.958 kr. | — | 6,2 | Viby Sjælland |
| 22 | ALFA Brolægning og Entreprise ApS | 13.376 kr. | 1 | 4,4 | Jyllinge |
| 23 | Drengsted Energi K/S | 0 kr. | — | 5,5 | Roskilde |
| 24 | BRIAN STRYHN ENTREPRENØR ApS | -142.161 kr. | 1 | 4,8 | Gadstrup |
| 25 | Forsyning Danmark ApS | -3.329.343 kr. | 2 | 2,6 | Roskilde |
25 af 25 | |||||
Ranglisten dækker alle 25 virksomheder inden for anlægsvirksomhed i roskilde sorteret efter omsætning. Topplaceret er P.P. Brolægning ApS med 47,0 mio. kr., efterfulgt af ABAK KLOAKSERVICE A/S (21,4 mio. kr.) og VP Villy Poulsen Relining A/S (14,1 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.