| # | Virksomhed | Afkastningsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Agro-Anlæg&byg ApS | 710,3% | 284.117 kr. | — | 8,0 | Haslev |
| 2 | MSN-anlæg ApS | 505,7% | -8.498 kr. | — | 4,3 | Rødding |
| 3 | Leva Entreprise ApS | 284,8% | 73.445 kr. | 1 | 2,7 | Gedsted |
| 4 | RØR - SMEDEN og whiskysmeden ApS | 82,8% | 352.133 kr. | 1 | 7,0 | Gadstrup |
| 5 | NL Gruppen ApS | 78,9% | 2,4 mio. kr. | 1 | 7,2 | Hillerød |
| 6 | Nordbotek ApS | 76,9% | 56.209 kr. | 1 | 5,2 | Ryomgård |
| 7 | KLOAKMESTEREN I BYEN ApS | 66,7% | 845.436 kr. | 1 | 6,6 | Ballerup |
| 8 | AktivFrikvarter ApS | 66,4% | 2,4 mio. kr. | 1 | 7,4 | Tilst |
| 9 | ANLÆGSFIRMAET THOMAS KARVONEN ApS | 65,3% | 13,1 mio. kr. | 4 | 7,5 | Sabro |
| 10 | Concordia Import Export S.R.L Filial i Danmark | 63,3% | 33,2 mio. kr. | 16 | 7,5 | Vordingborg |
| 11 | Lomborg & Gyldén Entreprise ApS | 62,3% | — | 2 | 7,0 | Hornbæk |
| 12 | CL Group ApS | 61,8% | 2,6 mio. kr. | 2 | 7,1 | Kvistgård |
| 13 | Lyng Kloak ApS | 58,5% | 557.218 kr. | 1 | 7,2 | Skævinge |
| 14 | MSKS ApS | 57,6% | 616.836 kr. | — | 8,1 | Ringsted |
| 15 | Langholt Kloak og Dræning ApS | 56,6% | 794.268 kr. | — | 8,2 | Vodskov |
| 16 | Benlose entreprenor ApS | 56,5% | 404.100 kr. | — | 7,1 | Gislinge |
| 17 | Sorø Smede og Fjernvarmeservice ApS | 56,1% | 3,6 mio. kr. | 4 | 7,2 | Sorø |
| 18 | Anlæg 2 ApS | 55,5% | 251.660 kr. | 2 | 7,3 | Svendborg |
| 19 | 2 A TECH ApS | 54,9% | 13,8 mio. kr. | 3 | 6,7 | København V |
| 20 | OH BROLÆGNING ApS | 54,8% | 82.864 kr. | 1 | 3,8 | Fårevejle |
| 21 | UC-Nordic Holding ApS | 53,8% | 18.750 kr. | 1 | 3,7 | Nørre Nebel |
| 22 | Entreprenør Michael Lyager ApS | 53,5% | — | — | 5,7 | Børkop |
| 23 | NORDIC MASKIN & RAIL P/S | 52,5% | 80,9 mio. kr. | 74 | 9,7 | Vamdrup |
| 24 | SG Rail ApS | 52,3% | 4,5 mio. kr. | 2 | 7,1 | Augustenborg |
| 25 | REJ Anlæg & Kloak ApS | 51,7% | 877.282 kr. | 1 | 6,9 | Hedehusene |
| 26 | Jydsk Vejsikring ApS | 49,9% | 272.660 kr. | — | 8,1 | Åbyhøj |
| 27 | Belling Anlæg ApS | 49,1% | 4,3 mio. kr. | 8 | 6,6 | Hårlev |
| 28 | Cadstream Design ApS | 48,8% | 1,3 mio. kr. | 1 | 6,8 | Middelfart |
| 29 | Løjt Kloakservice ApS | 48,6% | 3,7 mio. kr. | 4 | 6,6 | Aabenraa |
| 30 | Fiber Connect ApS | 48,3% | 2,4 mio. kr. | 7 | 7,0 | Hovedgård |
| 31 | STALD AX ApS | 48,3% | 720.484 kr. | 1 | 4,8 | Herlufmagle |
| 32 | MR Kloak & VVS ApS | 47,7% | — | 1 | 7,1 | Åbyhøj |
| 33 | Grøn Asfalt ApS | 46,1% | 74.584 kr. | — | 8,2 | Nørresundby |
| 34 | AC SPORTSANLÆG ApS | 46,0% | — | 3 | 7,4 | Nykøbing F |
| 35 | BA Brolægning Aps | 46,0% | 25,5 mio. kr. | 18 | 6,9 | Greve |
| 36 | Møffe's ApS | 45,0% | — | 1 | 7,0 | Herlufmagle |
| 37 | Iburg Entreprise ApS | 44,1% | 109.415 kr. | — | 8,0 | Slagelse |
| 38 | ANLÆGSGARTNER THOMAS MØLLER ApS | 43,5% | 5,1 mio. kr. | 2 | 7,5 | Odder |
| 39 | Atzens ApS | 43,2% | 580.133 kr. | 1 | 4,6 | Fredensborg |
| 40 | Multiskarp.dk ApS | 42,7% | 233.500 kr. | 1 | 6,7 | Værløse |
| 41 | JR byg og leg ApS | 42,4% | 3,0 mio. kr. | 4 | 6,5 | Nibe |
| 42 | HOV ANLÆGS- OG ENTREPRENØRFIRMA ApS | 42,3% | 9,4 mio. kr. | 9 | 7,9 | Odder |
| 43 | Schiøler Rør A/S | 42,3% | 82,1 mio. kr. | 25 | 7,9 | Høng |
| 44 | Rail4S ApS | 41,3% | 2,5 mio. kr. | 5 | 6,9 | Skævinge |
| 45 | Evergreen Aviation Greenland ApS | 41,3% | 44.719 kr. | — | 8,4 | Nuussuaq |
| 46 | KAJ BØJE PEDERSEN A/S BROLÆGGERMESTER | 41,3% | 9,4 mio. kr. | 8 | 6,6 | Ringsted |
| 47 | Schmidt Kloak & Anlæg ApS | 41,1% | 1,6 mio. kr. | 5 | 6,1 | Vipperød |
| 48 | AnlægsHaven ApS | 40,7% | 2,0 mio. kr. | 4 | 6,9 | Vejle |
| 49 | Vanman ApS | 40,7% | 2,3 mio. kr. | 2 | 6,6 | Frederiksberg C |
| 50 | PML BYG ApS | 40,7% | 124.627 kr. | — | 7,2 | Nørre Asmindrup |
Ranglisten dækker alle 929 virksomheder inden for anlægsvirksomhed sorteret efter afkastningsgrad. Topplaceret er Agro-Anlæg&byg ApS med 710,3%, efterfulgt af MSN-anlæg ApS (505,7%) og Leva Entreprise ApS (284,8%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.