| # | Virksomhed | Likviditetsgrad | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | AJS 1986 ApS | 367877,5% | 845.737 kr. | — | 8,4 | Albertslund |
| 2 | Lynetteholm P/S | 331533,3% | 215,0 mio. kr. | — | 6,6 | København K |
| 3 | Mast Brolægning ApS | 326850,0% | -1.011 kr. | — | 7,3 | Fårevejle |
| 4 | PROJEKTSELSKABET GÅRSLEV ApS | 38950,5% | -168.452 kr. | — | 6,8 | Vildbjerg |
| 5 | DUEHOLM KLOSTERPARK A/S | 19755,1% | 20.196 kr. | 1 | 6,6 | Skive |
| 6 | Actyon Denmark ApS | 9502,4% | 29.253 kr. | 2 | 5,0 | Odense C |
| 7 | HANSEN & PEDERSEN HANDELSFIRMA A/S | 9005,8% | 558.584 kr. | 3 | 6,2 | Glamsbjerg |
| 8 | NYDI INVEST ApS | 7839,1% | — | — | 8,5 | Hvidovre |
| 9 | ApS SMBK Nr. 1814 | 7214,8% | -14.792 kr. | — | 6,7 | Sønder Felding |
| 10 | Skadedyr & Kloak ApS | 6723,5% | 62.797 kr. | 1 | 6,1 | Rønnede |
| 11 | Fripil ApS | 6130,7% | 163.567 kr. | — | 7,1 | Hvalsø |
| 12 | BBT - Bitum Bridge & Tunnel A/S | 6021,6% | -7.991 kr. | — | 6,3 | Støvring |
| 13 | CPH Construction A/S | 5349,6% | 678 kr. | 3 | 5,9 | Frederiksværk |
| 14 | MUNCK Civil Engineering A/S | 4141,8% | 728.000 kr. | 7 | 7,1 | Nyborg |
| 15 | THOMNS ENTREPRICE ApS | 4054,0% | -6.156 kr. | — | 7,3 | Nakskov |
| 16 | Flodbyen Randers P/S | 3631,8% | -2.349.652 kr. | — | 7,1 | Randers NØ |
| 17 | H&M Jacobsen ApS | 3386,9% | -974.756 kr. | 2 | 6,1 | Hornbæk |
| 18 | ENTREPRENØR GRUPPEN ApS | 3253,2% | -44.885 kr. | — | 6,4 | Ferritslev Fyn |
| 19 | ALLflex Nordic ApS | 2332,2% | -55.309 kr. | 1 | 5,6 | Roslev |
| 20 | Nordbotek ApS | 2274,3% | 56.209 kr. | 1 | 5,2 | Ryomgård |
| 21 | Per Aarsleff West Africa A/S | 2053,7% | — | — | 8,4 | Viby J |
| 22 | ANLÆGSAKTIESELSKABET J. JENSEN | 1985,7% | -23.555 kr. | — | 7,2 | Lynge |
| 23 | HO KLOAKSERVICE ApS | 1968,5% | — | 4 | 7,1 | Blåvand |
| 24 | RBAI JV I/S | 1936,4% | -43.632 kr. | 1 | 4,5 | Søborg |
| 25 | DCIM ApS | 1935,7% | 173.055 kr. | 1 | 6,8 | Vissenbjerg |
| 26 | AARS EL-FORSYNING ENTREPRISE A/S | 1889,5% | 2,4 mio. kr. | 5 | 7,0 | Aars |
| 27 | BTJ22 ApS | 1752,1% | -18.556 kr. | 1 | 6,3 | Ærøskøbing |
| 28 | BRANSHOLM ANLÆG ApS | 1427,4% | 750.520 kr. | 4 | 6,9 | Haslev |
| 29 | Kloakselskabet Det Grønne Afløb ApS | 1397,9% | -5.825 kr. | — | 6,7 | Hillerød |
| 30 | SKOVTEAM ApS | 1347,8% | -11.901 kr. | 2 | 5,3 | Faaborg |
| 31 | KMG - KLIPLEV MOTORWAY GROUP A/S | 1331,9% | 18,0 mio. kr. | — | 7,2 | Trige |
| 32 | Vireon Danmark A/S | 1225,6% | -110.000 kr. | 1 | 3,6 | Hørsholm |
| 33 | Odense Letbane Komplementar ApS | 1176,9% | 600 kr. | — | 6,7 | Odense C |
| 34 | LØNHOLT KLOAKSERVICE ApS | 1175,3% | 2,9 mio. kr. | 6 | 7,5 | Fredensborg |
| 35 | Stigsborg P/S | 1126,7% | 32,9 mio. kr. | — | 7,6 | Svenstrup J |
| 36 | ENTREPRENØR JØRGEN LARSEN ApS | 1057,6% | 587.092 kr. | 1 | 5,5 | Næstved |
| 37 | MARTIN' S KLOAK ApS | 940,6% | 282.760 kr. | 1 | 5,3 | Rødby |
| 38 | BROLÆGGERMESTER FINN KLITGAARD ApS | 937,4% | -100.068 kr. | 1 | 5,4 | Trige |
| 39 | LM GRUPPEN A/S | 914,1% | 44,0 mio. kr. | 42 | 8,8 | Køge |
| 40 | ASFALTSPECIALISTERNE A/S | 904,5% | 4,9 mio. kr. | 5 | 7,9 | Karise |
| 41 | BACAL.DK & ITALIA DESIGN ApS | 887,0% | 192.500 kr. | 2 | 5,8 | Blommenslyst |
| 42 | GWS - Grey Water Solution ApS | 866,8% | 417.334 kr. | 1 | 5,8 | Skødstrup |
| 43 | Evergreen Aviation Greenland ApS | 859,9% | 44.719 kr. | — | 8,4 | Nuussuaq |
| 44 | AV Entreprenør ApS | 819,2% | 881.690 kr. | 1 | 6,7 | Broby |
| 45 | Dansk Haludvikling ApS | 811,5% | -5.670 kr. | — | 7,3 | Rødovre |
| 46 | Edda Wind Power ApS | 782,3% | 0 kr. | — | 7,3 | København K |
| 47 | RJ Entreprenør ApS | 777,1% | 47.838 kr. | — | 1,5 | Ørsted |
| 48 | K/S Vindpark Blæsbjerg Laug | 767,6% | 3,2 mio. kr. | — | 6,8 | Hobro |
| 49 | KM MASKINER A/S | 764,0% | 16,3 mio. kr. | 16 | 7,8 | Ry |
| 50 | PER'S KLOAKSERVICE ApS | 762,8% | 552.679 kr. | 1 | 6,2 | Fuglebjerg |
Ranglisten dækker alle 910 virksomheder inden for anlægsvirksomhed sorteret efter likviditetsgrad. Topplaceret er AJS 1986 ApS med 367877,5%, efterfulgt af Lynetteholm P/S (331533,3%) og Mast Brolægning ApS (326850,0%).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.