Top Anden liberal virksomhed: Omsætning
Top 100 virksomheder inden for anden liberal virksomhed sorteret efter omsætning. NSH Sæby A/S topper med 1,2 mia. kr., fulgt af MUUTO A/S (892,4 mio. kr.) og Walther Øyrabø Holding ApS (621,2 mio. kr.). Samlet 3.868 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 2. september 2026.
| # | Virksomhed | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|
| 51 | MOOD ApS | 33,5 mio. kr. | 41 | 7,9 | København K |
| 52 | VIOS.dk A/S | 32,6 mio. kr. | 51 | 6,6 | Åbyhøj |
| 53 | ViTolker ApS | 31,9 mio. kr. | 128 | 7,6 | Herlev |
| 54 | MUNTHE A/S | 31,9 mio. kr. | 39 | 8,8 | København K |
| 55 | GUARDIAN IP CONSULTING I/S | 31,7 mio. kr. | 20 | 7,0 | Kongens Lyngby |
| 56 | ARHOJ ApS | 30,9 mio. kr. | 52 | 9,3 | København K |
| 57 | FERMENTATIONEXPERTS A/S | 30,8 mio. kr. | 6 | 7,0 | Bække |
| 58 | Workshop Denmark Aps | 30,6 mio. kr. | 46 | 6,9 | København N |
| 59 | SOPHIE BILLE BRAHE ApS | 30,0 mio. kr. | 25 | 8,3 | København K |
| 60 | CADPEOPLE A/S | 29,9 mio. kr. | 40 | 7,3 | Aarhus C |
| 61 | HORTIADVICE A/S | 29,4 mio. kr. | 26 | 5,7 | Odense SV |
| 62 | BUDDE SCHOU A/S | 28,9 mio. kr. | 24 | 7,0 | København K |
| 63 | BØGH & HELSTRUP A/S | 28,9 mio. kr. | 30 | 8,5 | Frederiksberg |
| 64 | LIND DNA ApS | 28,9 mio. kr. | 26 | 8,4 | Viby J |
| 65 | JDA HOLDINGSELSKAB ApS | 28,6 mio. kr. | — | 7,9 | Silkeborg |
| 66 | STUDIO 9 DENMARK A/S | 28,4 mio. kr. | 46 | 8,9 | Horsens |
| 67 | YURI ARCURS PHOTOGRAPHY ApS | 28,4 mio. kr. | 5 | 6,4 | København V |
| 68 | GMP Konsulenterne ApS | 27,7 mio. kr. | 22 | 6,8 | Glostrup |
| 69 | Mallard ApS | 27,5 mio. kr. | 63 | 7,0 | København N |
| 70 | Amsterdam Data Collective Denmark A/S | 27,5 mio. kr. | 32 | 7,1 | København K |
| 71 | Nordika Denmark ApS | 27,3 mio. kr. | 3 | 6,3 | Frederiksværk |
| 72 | TEMQUE ApS | 26,8 mio. kr. | 4 | 6,6 | Glostrup |
| 73 | AMSTRUP SKILTE ApS | 26,7 mio. kr. | 41 | 8,0 | Fredericia |
| 74 | Udviklingsbasen ApS | 25,8 mio. kr. | 139 | 8,7 | Horsens |
| 75 | Knitting for Olive ApS | 24,8 mio. kr. | 31 | 6,6 | Frederiksberg |
| 76 | BOUTIQUE TRANSFERS AND MANAGEMENT ApS | 24,6 mio. kr. | 12 | 7,1 | Vejle |
| 77 | Nordic Sustainability ApS | 24,1 mio. kr. | 30 | 5,7 | København K |
| 78 | CONNECTOR A/S | 24,0 mio. kr. | 20 | 7,2 | Nærum |
| 79 | USB Sales and Marketing ApS | 23,8 mio. kr. | 7 | 5,9 | Dragør |
| 80 | LAIKA RUMDESIGN A/S | 23,3 mio. kr. | 29 | 6,6 | København NV |
| 81 | ATHENAS ApS | 23,2 mio. kr. | 33 | 6,8 | Odense C |
| 82 | emendo improvement ApS | 23,1 mio. kr. | 14 | 7,1 | Nordhavn |
| 83 | TDJ STUDIO ApS | 23,1 mio. kr. | 16 | 7,4 | Middelfart |
| 84 | Hans J. Wegners Tegnestue ApS | 22,8 mio. kr. | 3 | 6,4 | Gentofte |
| 85 | Bongusta ApS | 22,6 mio. kr. | 18 | 8,1 | Ebeltoft |
| 86 | COPA COPENHAGEN PATENTS K/S | 22,4 mio. kr. | 16 | 6,9 | København Ø |
| 87 | NORDISKA ApS | 22,2 mio. kr. | 11 | 8,3 | København K |
| 88 | Le Management ApS | 21,8 mio. kr. | 330 | 8,2 | Aarhus C |
| 89 | ILLUX A/S | 20,8 mio. kr. | 48 | 9,0 | Skanderborg |
| 90 | CONVERSIO ApS | 20,4 mio. kr. | 44 | 7,0 | Åbyhøj |
| 91 | Sigma Connectivity ApS | 20,4 mio. kr. | 16 | 4,3 | Kastrup |
| 92 | Aixial Danmark A/S | 20,2 mio. kr. | 18 | 6,3 | Herlev |
| 93 | LIFTED HOUSE ApS | 20,1 mio. kr. | 1 | 7,7 | Hvidovre |
| 94 | RETAIL-FABRIKKEN A/S | 20,0 mio. kr. | 19 | 7,7 | Haderslev |
| 95 | BON AGENT ApS | 19,9 mio. kr. | 21 | 6,3 | Holbæk |
| 96 | Fremsyn Solutions ApS | 19,9 mio. kr. | 39 | 5,6 | Kongens Lyngby |
| 97 | Nuura ApS | 19,5 mio. kr. | 26 | 7,7 | København K |
| 98 | BJ-AGRO ApS | 19,0 mio. kr. | 20 | 7,4 | Hovborg |
| 99 | TRANSPERFECT DENMARK ApS | 18,3 mio. kr. | 45 | 6,5 | København Ø |
| 100 | Phastar Denmark ApS | 18,3 mio. kr. | 14 | 6,8 | København Ø |
100 af 3.868 | |||||
Om ranglisten for anden liberal virksomhed
Ranglisten dækker alle 3.868 virksomheder inden for anden liberal virksomhed sorteret efter omsætning. Topplaceret er NSH Sæby A/S med 1,2 mia. kr., efterfulgt af MUUTO A/S (892,4 mio. kr.) og Walther Øyrabø Holding ApS (621,2 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.