Top Anden liberal virksomhed: Resultat
Top 500 virksomheder inden for anden liberal virksomhed sorteret efter resultat. CLEARWATER DENMARK K/S topper med 134,2 mio. kr., fulgt af MUUTO A/S (106,2 mio. kr.) og MAILEG ApS (93,6 mio. kr.). Samlet 3.874 virksomheder i branchen indgår i rangliste-datasættet. Kilde: Erhvervsstyrelsens CVR-register og XBRL-regnskabsdata, opdateret 4. november 2026.
| # | Virksomhed | Resultat | Omsætning | Ansatte | Kreditscore | By |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | CLEARWATER DENMARK K/S | 134,2 mio. kr. | 285,4 mio. kr. | 56 | 9,3 | Aarhus C |
| 2 | MUUTO A/S | 106,2 mio. kr. | 892,4 mio. kr. | 138 | 9,4 | København K |
| 3 | MAILEG ApS | 93,6 mio. kr. | 134,6 mio. kr. | 37 | 8,3 | Herning |
| 4 | Walther Øyrabø Holding ApS | 67,3 mio. kr. | 621,2 mio. kr. | 1 | 7,0 | Valby |
| 5 | COPYDAN ARKIV F.M.B.A. | 60,3 mio. kr. | 60,4 mio. kr. | — | 4,5 | København Ø |
| 6 | SVEHAG ApS | 54,2 mio. kr. | -80.754 kr. | 2 | 8,2 | Millinge |
| 7 | HELLO MONDAY ApS | 53,6 mio. kr. | 16,0 mio. kr. | 28 | 7,6 | Aarhus C |
| 8 | NYKREDIT MÆGLER A/S | 50,1 mio. kr. | 106,3 mio. kr. | 44 | 8,8 | København K |
| 9 | Kühl & Han ApS | 34,3 mio. kr. | 55,1 mio. kr. | 18 | 7,7 | København V |
| 10 | AS1 Sports Nordic ApS | 33,8 mio. kr. | 56,2 mio. kr. | 8 | 8,1 | Charlottenlund |
| 11 | NSH Sæby A/S | 29,0 mio. kr. | 1,2 mia. kr. | — | 7,5 | Sæby |
| 12 | Semantix A/S | 27,3 mio. kr. | 66,2 mio. kr. | 44 | 8,5 | Viby J |
| 13 | FFC A/S | 25,9 mio. kr. | 717.670 kr. | — | 8,6 | København Ø |
| 14 | Tungsten Automation Printix ApS | 25,0 mio. kr. | 43,4 mio. kr. | 9 | 7,1 | Herlev |
| 15 | FUSION ApS | 24,4 mio. kr. | 50,1 mio. kr. | 41 | 8,7 | Svenstrup J |
| 16 | RIIS RETAIL A/S | 22,5 mio. kr. | 98,9 mio. kr. | 180 | 8,9 | Kolding |
| 17 | Phillips-Medisize Holdings A/S | 21,9 mio. kr. | 447,9 mio. kr. | — | 7,6 | Struer |
| 18 | CEDRELA SHIPPING ApS | 21,0 mio. kr. | 260.616 kr. | 34 | 7,8 | Gentofte |
| 19 | ZACCO DENMARK A/S | 19,9 mio. kr. | 111,2 mio. kr. | 102 | 9,3 | København S |
| 20 | DANGRO INVEST A/S | 18,8 mio. kr. | 57,8 mio. kr. | — | 8,4 | Frederiksværk |
| 21 | GUARDIAN IP CONSULTING I/S | 17,6 mio. kr. | 31,7 mio. kr. | 19 | 7,0 | Kongens Lyngby |
| 22 | TEMQUE ApS | 17,5 mio. kr. | 26,8 mio. kr. | 6 | 6,6 | Glostrup |
| 23 | ARHOJ ApS | 17,3 mio. kr. | 40,6 mio. kr. | 60 | 9,4 | København K |
| 24 | Bureau Veritas Denmark A/S | 17,3 mio. kr. | 259,6 mio. kr. | 161 | 7,6 | Fredericia |
| 25 | By ACRE Aps | 17,1 mio. kr. | 42,4 mio. kr. | 31 | 6,5 | København Ø |
| 26 | VIPP A/S | 15,7 mio. kr. | 73,4 mio. kr. | 56 | 9,2 | København S |
| 27 | LIFTED HOUSE ApS | 15,1 mio. kr. | 20,1 mio. kr. | 1 | 7,7 | Hvidovre |
| 28 | LIND DNA ApS | 14,2 mio. kr. | 28,9 mio. kr. | 25 | 8,4 | Viby J |
| 29 | Momentum Design A/S | 13,2 mio. kr. | 43,2 mio. kr. | 60 | 9,1 | Viborg |
| 30 | LARS OLE KORNUM ApS | 12,3 mio. kr. | -73.974 kr. | — | 6,0 | Gentofte |
| 31 | HØIBERG P/S | 12,3 mio. kr. | 60,6 mio. kr. | 46 | 7,9 | København K |
| 32 | NORDISKA ApS | 12,1 mio. kr. | 22,2 mio. kr. | 11 | 8,3 | København K |
| 33 | TOLKDANMARK ApS | 11,9 mio. kr. | 73,4 mio. kr. | 625 | 9,8 | Rødovre |
| 34 | Bongusta ApS | 11,5 mio. kr. | 22,6 mio. kr. | 18 | 8,1 | Ebeltoft |
| 35 | YURI ARCURS PHOTOGRAPHY ApS | 11,4 mio. kr. | 28,4 mio. kr. | 4 | 6,4 | København V |
| 36 | MARTIN LINDER-MADSEN HOLDING ApS | 11,2 mio. kr. | -23.446 kr. | — | 7,4 | Frederiksberg |
| 37 | SOPHIE BILLE BRAHE ApS | 11,1 mio. kr. | 30,0 mio. kr. | 26 | 8,3 | København K |
| 38 | Kim & Kunden ApS | 11,1 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | 1 | 7,4 | Frederiksberg |
| 39 | Knitting for Olive ApS | 10,9 mio. kr. | 24,8 mio. kr. | 32 | 6,6 | Frederiksberg |
| 40 | MIKE GINSBORG HOLDING ApS | 10,9 mio. kr. | -228.933 kr. | — | 7,9 | Klampenborg |
| 41 | Hans J. Wegners Tegnestue ApS | 10,8 mio. kr. | 22,8 mio. kr. | 3 | 6,4 | Gentofte |
| 42 | Agillix Fmba | 10,7 mio. kr. | 359,2 mio. kr. | 398 | 7,5 | Aalborg SV |
| 43 | BILLEV PHARMA ApS | 10,2 mio. kr. | 38,8 mio. kr. | 28 | 8,6 | Hørsholm |
| 44 | MS. LIND ApS | 10,2 mio. kr. | -10.815 kr. | — | 7,9 | Højbjerg |
| 45 | Horváth Denmark ApS | 9,9 mio. kr. | 14,8 mio. kr. | 2 | 7,0 | København K |
| 46 | Ardmac ApS | 9,8 mio. kr. | 17,6 mio. kr. | 95 | 7,0 | København K |
| 47 | TDJ STUDIO ApS | 9,8 mio. kr. | 23,1 mio. kr. | 12 | 7,3 | Middelfart |
| 48 | Le Management ApS | 9,8 mio. kr. | 21,8 mio. kr. | 279 | 8,2 | Aarhus C |
| 49 | MASSIMO Copenhagen ApS | 9,5 mio. kr. | 17,6 mio. kr. | 28 | 8,3 | Birkerød |
| 50 | Amayse A/S | 9,3 mio. kr. | 16,0 mio. kr. | 11 | 7,6 | Vejle |
Om ranglisten for anden liberal virksomhed
Ranglisten rangerer 3.874 virksomheder inden for anden liberal virksomhed efter resultat — her vises de 500 højest placerede (Top 500), fordelt på sider á 50. Topplaceret er CLEARWATER DENMARK K/S med 134,2 mio. kr., efterfulgt af MUUTO A/S (106,2 mio. kr.) og MAILEG ApS (93,6 mio. kr.).
Data stammer fra seneste tilgængelige årsregnskab hos Erhvervsstyrelsen via CVR-registeret og Regnskabsregisteret (XBRL). Ranglisten opdateres dagligt og genberegnes når nye årsrapporter publiceres — typisk 4–6 måneder efter regnskabsårets afslutning. Læs mere om metoden.